referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Piatok, 24. mája 2024
Už máš 18, už si dospelá!
Dátum pridania: 19.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: majuskaPO
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 338
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
(Nekritizujte, ak nechápete zmyslu - táto úvaha je pravdou, len ju naozaj nepísala plyšová hračka, to len "akože")

Tento list mi napísala moja najobľúbenejšia hračka, krtko. Je to "neobyčajný list pre obyčajného človeka."

Ahoj moja najlepšia priateľka Majka. Ako sa máš? Asi super, čo? Veď už máš 18. Ani si nevieš predstaviť, ako mi chýbaš. Na tom nie je nič zvláštne, veď sme boli spolu dlhé roky. Stále si sa so mnou zhovárala o Tvojich problémoch, o tom, čo máš nové v škole, o tom, kto Ťa sklamal a kto zradil, hrávala si sa so mnou. Pamätáš sa na to, keď si mi šepkala do uška, aká si šťastná, že máš takého dobrého priateľa ako som ja, ktorý Ťa dokáže vždy vypočuť, poradiť a ktorý Ti vždy zaručil, že si tajomstvo nechá pre seba?

Bola si mi ako priateľka, sestra, mamka. Aj keď si ma občas kritizovala za to, že som neposlušný, neposedný a tvrdohlavý, Tvoja dušička sa vždy prejavila ako tá najkrajšia a najlepšia a všetko zlé mi odpustila. Brávala si ma všade, kam si šla. Nikdy si ma nenechala samého. Dávala si mi toľko lásky...akoby som bol Tvojím dieťaťom. Naše dlhoročné priateľstvo bolo vždy niečím výnimočné. A teraz sa za všetkým tým krásnym, čo sme spolu prežili, po tých dlhých rokoch nášho priateľstva, zatvorila brána. Už celý rok si ma nevšímaš, už mi nedôveruješ, prestala si sa mi zdôverovať. To ma už naozaj nemáš rada? Už necítiš tú lásku, ktorá medzi nami bola? Veď nám spolu bolo tak super. Mali sme jeden druhého.

Po čase však do Tvojho života vstúpil nejaký muž a preto si na mňa zabudla. Teraz sa so všetkým, čo máš na srdiečku, zdôveruješ jemu. Mňa si "odstrčila" na bok, posadila si ma na stôl k ostatným hračkám, kde nemo sedím a som celý špinavý od prachu. Všetkú tú lásku, ktorou si ma oblopovala celé roky, teraz dávaš jemu. Už ma ani nebrávaš so sebou, dokonca už ani nespávam pri Tebe. Už po Tvojom boku bude spávať iný muž. Nikdy to už nebudem ja. Moje miesto vedľa Teba teraz zaujal niekto iný. Jemu teraz možno šepkáš tie krásne slová lásky, s ním chodíš na prechádzky, o ňom sa Ti zdajú sny. O mňa už ani "nezakopneš". Sám seba sa pýtam: "Je niečím ten muž výnimočný, že si ho to dievča tak všíma, že sa o neho tak veľmi zaujíma?"

Je to platonická láska, alebo čo? Čo Vás dvoch mohlo tak spojiť, hmm? Ako to, že ma dokázal nahradiť až tak veľmi, že sa o mňa už nezaujímaš? Prečo si ma kvôli nemu opustila? Veď môžeš mať aj 2 priateľov, nie? Čo je on vlastne za "muža", že si ma kvôli nemu nechala? Musí byť predsalen niečím výnimočný. Inak by si nedala "zbohom" nášmu dlhoročnému priateľstvu a neutekala sa so všetkým zdôverovať jemu. Je to niekto, koho poznáš takmer rok. Ste priateľmi 7 mesiacov, no je to presne také silné priateľstvo, ako bolo to naše. A to sme boli priateľmi asi 4 roky. To, čo som ja stihol za 4 roky, on stihol za neuveriteľlných sedem mesiacov. Za tak, dovolím si povedať, krátky čas, si dokázal u Teba získať nielen dôveru a priateľstvo, ale aj to najcennejšie, lásku.

Rád by som ho poznal. Kto to vlastne je? Si si istá, že Ťa má rád tak veľmi, ako Ty jeho? Zaujíma sa i on o Teba tak, ako Ty oneho? Vie on vôbec, ako veľmi ho máš rada a ako silno Ti na ňom záleží? Uvedomujesi to? Ten človek musí byť najšťastnejší na svete, keď má Teba. Závidím mu. Veď kto by netúžil po takej priateľke, kamarátke, dcére, setre, mamke? Nie si síce dokonalá, to nie je nik, no si naozaj výnimočná osôbka a takých je na svete málo. Dokážeš ľúbiť i nepriateľa, odpustíš komukoľvek a čokoľvek, dokonca aj zradu. Si statočná, milá, dobrá osôbka s krásnym srdiečkom. Ja len teraz dúfam, že sa z toho priateľstva právom a úprimne tešíš a že on nedopustí, aby si sa "popálila" tak, ako to bolo pred rokom, keď Ti už jeden človek ublížil.

Ten našťastie z Tvojho života zmizol. Držím Ti palce, moja pekná, aby Vám vaše priateľstvo vydržalo čo najdlhšie, nech sa máte stále tak veľmi radi. Už keď si dokázala naše 4-ročné priateľstvo zanechať, tak nech to aj stojí za to. Dúfam, že Ťa nikdy neopustí, že bude stále pri Tebe, bude Ťa mať rád a že Ťa nikdy nezradí. V opačnom prípade mu vyhlásim vojnu. A Ty, Majuška, vedz, že ja som tu stále pre Teba. Aj keď som teraz len "obyčajnou" hračkou celou od prachu, stále Ťa mám rád. Vídavam Ťa každý deň a vždy si rád spomeniem na tie krásne časy, keď sme boli najlepší priatelia.

Na toho Tvojho nového sa nehnevám, ani k nemu necítim nenávisť. Možno je to moja vina, lebo som pri Tebe nestál vo chvíli, keď si to najviac potrebovala. A potom sa zjavil on, prišiel a podal Ti pomocnú ruku. Toto je skutočný priateľ s veľkým "P". Zachoval sa šľachetne a hrdinsky. A možno práve preto si cítila, že on bude ten, koho si potrebovala. Musím povedať, Majka, že sa o Teba krásne stará. Asi Ťa má rád presne tak, ako ja..možno aj viac. Asi aj pre neho veľmi veľa znamenáš. Pravdou je, že sa ani nečudujem, veď Ty si taká "malá veľká" princeznička. Aspoň pre mňa určite. Niekedy si mi pripomínala anjela. Nie vždy sa mi síce páčili Tvoje "omylné" názory na život, no dalo sa to zniesť.

Tvoj nový priateľ Ťa naučil mnohé veci a tiež Ti ukázal skutočnú krásu života. Kiežby si aj on raz vzal so sebou také krásne spomienky na priateľstvo s Tebou, aké mám ja. Teraz mám možnosť vidieť, aká si odrazu šťastná, na tvári sa Ti objavilo niečo, čo som ja na Tebe nikdy pred tým nevidel - Tvoj úsmev, ktorý je taký krásny. Je radosť vidieť Ťa usmiatu. Viem prečo to vravím. Som nesmierne rád, že celá situácia sa vylepšila. Si oveľa šťastnejšia a máš okolo seba aj viac lásky, ako kedysi. Aj keď už neviem o Tvojich problémoch, ťažkostiach i starostiach, stále Ťa mám rovnako rád. A to si pamätaj. Nikdy na Teba nezabudnem, veď to sa ani nedá. Prajem Ti veľa zdravia, šťastia, lásky, úspechov a šťastnú ruku, keď si budeš "vyberať" životného partnera a aj pri ostatných dôležitých veciach.

Maj sa krásne, kvetinka a nezabudni!!!

Ahoj!

S pozdravom Tvoja plyšová hračka, krtko Robko.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.