referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Utorok, 30. novembra 2021
Čo pre mňa znamená more
Dátum pridania: 06.12.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: qweencobra
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 397
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Čo je vlastne more? Niektorí povedia, že je to voda, veľa vody, čo sa zhromaždila na jednom mieste .Ha! Aká ionia, to hovoria práve tí, čo pri mori nikdy neboli. Je to miesto odddychu, rekreácie a zabavy, to tvdia tí, čo rok čo rok strávia pri mori dovolenku. Nazbieraju si nejaké mušle, zaplávajú v priezračnej vodea odddu domov.

Čo pre mňa znamená more? V prvom rade je to čarovné miesto. Miesto, kde si oddýchnem a nazbieram nové myšlienky, či nápady. Trávim tam rok čo rok a ešte ho poriadne nepoznám. Ale čo je to vlastne poznať more? Vedieť, čo sa nachádza na každom kilometri pod hladinou? Či poznať každého živočícha? Veď nie je nám dovolené vedieť všetko. No ale každý si to vysvetlí po svojom. Nešťastný človek tam nájde pochopenie. To viem z vlastnej skúsenosti, lebo už raz som bola na dne a prechádzka mi pomohla. Maliari a básnici tam hľadajú svoje múzy. Pri svojích prechádzkach som videla maliarov, ako maľujú morskú panorámu. Pre zaľúbené pary je to svätyňa lásky. Pre rodičov oddych a pre malé deti zábava.

So slovom more sa spája aj nebezpečenstvo, čo v sebe skrýva podmorský svet. Veď koľko sa toho už popísalo. Ten prišiel o ruku, tá zase o nohu, iní zaplatli životom. Veru hej, za slávu sa platí. More má aj ničivú silu. Zoberme si rozzúrené more, krorého vysledkom sú záplavy.

Podmorský svet je taký krásny, a predsa ho ničíme my, ľudia. Obrovské fabriky vypúšťajú do mora odpady a zabíjajú živočíchy. Všetko by bolo iné, keby ľudia mali viac rozumu. Veď podmorský svet je nádherný! Viem, o čom hovorím, sama som to videla. Neónové rybky, koraly. Koralový útes je taký bezbranný, že keď sa odlomí malá časť, tak zhynie celý útes. Kým sa vytvorí nový, prejde dosť rokov.

Tak čo je vlastne more? Je to miesto snov a prianí. Miesto oddychu a želaní. Miesto, kde sa rozvíjajú predstavy a fantázia, kde sa plnia sny. Nádherné miesto, kde sa rodí sláva, kde sa človek snom oddáva.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.