referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dušan
Štvrtok, 26. mája 2022
Ľudské hodnoty
Dátum pridania: 06.12.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Bushido
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 667
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Ľudské hodnoty predstavujú mnoho prvkov ako láska, zdravie, priatelia, rodina, peniaze a ďalšie. To, ako človek dospieva, ako sa vyvíja, akú má výchovu, v akom prostredí žije a s kým žije, vplýva na rebríček týchto hodnôt, ktorý si každý svojim životným štýlom vytvorí či chce, alebo nie.

Keby som vďaka skúsenostiam s ľudmi vytvoril anketu, alebo prieskum, aké majú vlastne ľudia hodnoty, tak na prvé miesto by som umiestnil zdravie, na druhé miesto priateľov, alebo rodinu a na tretie miesto peniaze. Ľudia vravia, že peniaze nie sú všetko, že za peniaze si lásku, priateľov ani zdravie nekúpime. No ja som opačného názoru. Je to len príslovie, ktoré časom stratilo hodnotu, pretože v dnešnom svete peniaze znamenajú veľa. Samozrejme, niektoré choroby nie je možné liečiť, ale príkladovo sa pozrime na bezdomovcov na ulici. V Rusku každoročne umrie niekoľko desiatok bezdomovcov na následky zmrznutia. Keby títo ľudia mali peniaze, mohli by si dovoliť byt, dom, alebo čo i len zakúriť, tak by pravdepodobne nezahynuli. Takže si znova zopakujme otázku: dá sa za peniaze kúpiť zdravie? Odpoveď znie áno, ale nehovoríme len o zdraví, ale aj záchrane ľudského života.

A čo tak v bare neznámej žene zaplatiť drink? Môže to byť obyčajný flirt, a môže to byť časom aj láska a keďže sa ľudské vzťahy vzhľadom na okolnosti menia, tak v tomto prípade sme už veľmi blízko k záveru, že aj lásku a priateľov je možné zakúpiť. Mnohí ľudia svoju nenásytnosť za peniazmi schovávajú za falošné hodnoty, no nielen to, často sa bránia a oháňajú príbehmi, aké nespočetné množstvo bolo bohatých ľudí, no boli nešťastní, ale úprimne, boli nešťastní kôli peniazom? Obávam sa, že mali iné dôvody. Taktiež mnohí bohatí ľudia, ktorí sú chorý, alebo inak postihnutí, vravia „všetky svoje peniaze by som vymenil za zdravie“. Čo keby sa stal zázrak, bohatý muž by ozdravel, no prišiel by o všetky peniaze a stal sa z neho žobrák? Myslíte že by bol spokojný? Ja si to nemyslím.

Akási generačná chyba 99 % ľudí je, že upozorňujú na chyby druhých, pričom oni sami ich konajú. Skúste si položiť ďalšiu otázku: Aké hodnoty získa človek, ktorý v útlom veku nemal dostatok lásky a už v skorom veku začal popri škole pracovať ? Čo bude pre neho dôležité? Rodina, ktorá sa o neho nestarala, priatelia, ktorých nemal, alebo peniaze, ktoré mu ako jediné dávali to, čo potreboval a čo chcel?

Od svojich 6 rokov žijem bez otca, keďže som bol tretí syn a mama mala tri rozvody, možno už nemala chuť sa o niekoho starať, ale stále si hovorím, no čo už, smola. V 14-tich sa mi podarilo zohnať brigádu a bol som šťastný, že som dostal šancu si zarobiť, aj keď to bolo protizákonné. Práca, ktorá mi bola ponúknutá, ale nebola pre mňa vhodná, a tak som po čase odišiel a našiel si ďalšiu, neskôr ďalšiu a chvíľami som pracoval prostredníctvom agentúry, no nikdy to nebolo ono. Až sa mi naskytla ponuka pracovať ako čašník, a vtedy som konečne našiel niečo, z čoho išli ako študujúcemu slušné peniaze, a tak som rok behal s táckou po diskotéke. Po tomto roku som opäť zachcel viac, tak som začal pracovať ako barman, no vyhodili ma... Prečo? Opäť som chcel viac....

Peniaze nie sú to, čo kazí svet. Je to človek, ktorý sa nimi nechá ovládnuť.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.