referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Svetozár
Pondelok, 16. mája 2022
Hovoriace tričká
Dátum pridania: 08.03.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: music
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 607
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Tričko, ktoré slúžilo ako antialergický prostriedok pod dresom sa zmenilo na exhibicionizmus po strelení gólu. Tak ako sa pred zjedením odbalí čokoláda, tak sa po strelení gólu stáva častým zjavom, že hráč zodvihne svoj dres, aby svetu niečo oznámil. Jeho oznam môže mať rôzne podoby – výzva na mier, pozdrav blízkym, či reklama.

Začalo to v Taliansku
Najnovšia móda vzniká v polovičke deväťdesiatych rokov v Talianskej Serii A. Hráči Piacenzy po strelení gólu vytvoria kolenačky vlak zložený zo všetkých 11 hráčov, pričom strelec gólu predstavuje „rušeň“, a prejdú spolu niekoľko metrov v radostnom ošiali. Marco Delvecchio z rímskeho AS a Dino Baggio z Parmy sa hrajú na nedoslýchavých, keď po strelení gólu pribehnú k sektoru vyhradenému fanúšikom súperovho mužstva a natrčia k nim uši s výrazom „akosi vás teraz nepočuť “. Risk spočíva v tom, že častokrát im okolo uší preletí okrem piskotu aj niečo iné. Ostrostrelec Gabriel Batistuta z AS Rím strieľa zasa súperových vlajkonosičov z pomyslenej pušky, ako výraz presného zásahu. Ronaldo z milánskeho Interu sa hrá v tejto radostnej chvíli na lietadlo z roztiahnutým náručím. Nigérijskí futbalisti zasa zvyknú zatancovať kmeňové tance okolo rohovej zástavky.
To, čo spočiatku vyzeralo ako spestrenie zápasu, sa však začína vyvíjať i nechutným smerom. Niekdajší kapitán AS Rím po vyhranom derby s mestským rivalom Laziom zdvihol dres, pod ktorým sa objavil nápis „Zasa som vás vyhladil“. To bola reakcia na predchádzajúce derby týchto rivalov, kedy sa v sektoroch fanúšikov Lazia objavili rasistické nápisy proti prevažne juhoamerickému zloženiu AS Rím.

GESTÁ
Aký význam má teda gesto radosti vo futbale? Existujú nejaké pravidlá? Na počiatku, pri vzniku futbalu, sa všetko obmedzovalo na tradičné anglické „understatement“. Prejavom radosti bolo jednoduché podanie ruky strelcovi gólu. Keď sa však futbal začal meniť na zábavu pre divákov, zmenili sa i prejavy radosti po strelení gólu. Boli to ramená zdvihnuté smerom k nebu, objatia, vytvárania kôp hráčov, kde „šťastný strelec“ zostal vždy naspodku. Keď sa radosť rozšírila na niekoľkominútové oslavy, FIFA bola nútená zasiahnuť, a tak sa za predĺžené oslavy spojené s opustením ihriska začala udeľovať žltá karta.
Veľký zlom nastal s osobou Fabrizia Ravanelliho počas jeho pôsobenia v Juventuse. Jeho nový spôsob oslavy sa stal onedlho šlágrom po celom svete. Fabrizio po strelení gólu zdvihol svoj dres a prevliekol si ho cez hlavu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.