Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Generačné vzťahy (úvaha)

Generačné vzťahy

Každá generácia je iná. Utvára si vlastné názory na staršie generácie. Ľuďom sa páči iná hudba, inak sa obliekajú. V tom sa jednotlivé generácie odlišujú.

Dnešné deti sú celkom iné, ako boli ich rodičia, i keď v niečom sú si podobní. Naši rodičia si vypočujú modernú hudbu, ale nepáči sa im, aj keď ich my presviedčame, že dnešné pesničky sú stokrát lepšie ako tie staré. Keď však niekedy v rádiu hrajú pesničku, ktorá bola pre našich rodičov v mladosti veľkým hitom, my si myslíme, že je stará a nezaujímavá, a to i napriek tomu, že rodičia nám hovoria, že by sme mali počúvať tamtie pesničky, a nie tie dnešné „blbosti“.

Alebo napríklad rodičia sa čudujú, ako sa vôbec môžeme obliekať tak ako sa obliekame. Hovoria, že naša móda je veľmi výstredná, že sa obliekame ako na módne prehliadky. No keď niekedy počúvam starých rodičov, že ich deti robili to isté, čo my dnes, teda skoro to isté, prekvapuje ma to.

Starší sa sťažujú, že oni nemali také skvelé detstvo ako dnešná mládež. Je to však naozaj tak? Bolo ich detstvo horšie ako je to naše? Nie, nie je to tak. Aj keď deti v minulosti možno nemali také pekné veci a všelijaké vymoženosti ako máme dnes my, určite si našli taký druh zábavy, pri ktorom sa dosýta vyšantili. Aj my sa veľmi radi zabávame. Zabávame sa skoro stále a nechceme, aby nám do toho starší niečo hovorili. Ako ich tak pozorujem, vidím, že len krútia očami nad našimi zábavkami, ktoré sú niekedy až veľmi výstredné.

Dospelí sa divia, ako sa mladí ľudia môžu dať tetovať alebo dať si pearcing. Čo je na tom také zvláštne? Prečo to nechcú chápať? Rodič zakáže svojmu dieťaťu, aby bolo výstredné, dieťa sa vyhovára, že dospelí sú nemoderní, a tak začínajú vznikať nedorozumenia. Rodičia si potom myslia, že dnešná generácia je drzá a neváži si svojich rodičov. A my mladí sa s rodičmi hádame aj vtedy, keď vieme, že majú pravdu a nechceme si pripustiť, že nám chcú len pomôcť.

Ale čo už. Postupom času sa veľa vecí zmení. A aj keď si naši rodičia myslia, že čím mladšia generácia, tým horšie správanie, nech sa nás mladých aspoň pokúsia pochopiť. Veď aj naši rodičia a zase ich rodičia mali takéto alebo aspoň podobné zvyky a správanie.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk