referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Izabela
Sobota, 9. decembra 2023
Šťastie leží vôkol nás. Treba ho len zdvihnuť.
Dátum pridania: 14.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: dodino
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 447
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Čo je šťastie? Je to len pocit alebo nálada? Cíti šťastie každý? Majú ho všetci? Raz Einstein povedal: „ Neplač, že zapadlo slnko, lebo slzy ti zabránia uvidieť hviezdy. “ Tento citát vystihuje pocity smútku nad niečím, čo sme stratili, ale neuvedomujeme si, že šťastie, ktoré bude nasledovať, neuvidíme, ak nebudeme dúfať, že príde.

Šťastie vyjadrujeme náladou, pocitmi, radosťou či smiechom. Náladu môžeme mať rôznu. Niekto ju má pozitívnu, napríklad preto, že ho prijali na školu alebo do zamestnania. No druhí môžu byť rozčúlení nad svojimi chybami či neschopnosťou.

Smiech je liek na slzy. Slzy sa vysušia šťastím. Spomeňte si, napríklad, na svoje najlepšie prekvapenie. Čo ste robili? Boli ste zaskočení alebo ste sa vôbec nepotešili, keď vám niekto urobil narodeninovú oslavu a zavolal na ňu vašich najlepších priateľov? Určite ste sa potešili a zasmiali ste sa. Bol to príjemný pocit, priam blažený. Bol to pocit šťastia. Možno ste neskôr mali strach nad tým, že ho strácate.

Šťastie je obsiahnuté v láske, v zdraví aj v peniazoch. Keď ho máme, máme všetko. Je šťastie, že sme zaľúbení, že sa máme dobre s niekým. Veď láska je šťastie, ktoré si dávame navzájom.

Určite sa každý potešil, že vyhral. No najprv musel mať šťastie. Čakal, čakal a dočkal sa. Nie každý unesie toto šťastie a peniaze mu zničia charakter. Každý určite pozná niekoho takého – zničeného. Človeka, ktorý sa poddá peniazom, postihlo vlastne nešťastie. Obrovské! Nečakané! Nemá lásku, zdravie, šťastie, už sa nesmeje – je sám. Stratil všetko. Už nemá nič, len peniaze. Preto sa vraví, že šťastie je krátkodobé, nestále či náhodné.

Keď sme zdraví, sme šťastní. Určite nikto nie je rád, keď ho postihla choroba – má nádchu, chrípku. Je šťastím smrť? Áno. Keď sa človek trápi s nevyliečiteľnou chorobou, smrť je preňho šťastím. Keď sa narodí dieťa, dieťa plače a ostatní sa tešia. Ale keď zomiera človek, človek sa usmieva a ostatní plačú. Pekný protiklad. Na svete je ich veľa, život – smrť, láska – nenávisť, šťastie – nešťastie...

Šťastie leží vôkol nás, len ho treba zdvihnúť. Je všade. Je pri každom, len nie každý ho cíti a vidí. Tak neplačme nad slnkom, že zapadlo, predsa výjde zas!
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.