referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radomír
Štvrtok, 29. februára 2024
Ľudovít Štúr - Moje pocity
Dátum pridania: 11.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: katharinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 249
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.7
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 1m 10s
Pomalé čítanie: 1m 45s
 
Ľudovít  Štúr  

*29.10.1815, Uhrovec/12.1.1856, Modra

Ľudovít Štúr bol významnou osobnosťou 19. storočia, ktorý bojoval za práva slovenského ľudu a za zrušenie poddanstva. Mnohí ľudia si ho predstavujú ako malú a nevýraznú postavu. Ale mýlia sa. 

Bol to človek so štíhlou a súmernou postavou. Obliekal si čierne nohavice, rovného strihu, ku ktorým nosil čierny frak a cylinder. Jeho tmavé vlasy mali rovnakú farbu ako hnedé oči, nad ktorými mal hrubé obočie. Na ústach sa mu pohrával vďačný úsmev. Bradu aj čelo mu lemovali mierne kučeravé vlasy. Svojím zovňajškom bol obyčajným a nenápadným človekom, ale svojím srdcom bol výnimočnou a nezabudnuteľnou osobnosťou.

Keď niekto vysloví meno Ľudovít Štúr, na ktoré veci si spomeniete? Ja si spomeniem ako spolu s Hurbanom vytvorili prvú spisovnú slovenčinu, ktorou dnes rozprávame a píšeme. Jeho básničky mi začnú znieť v ušiach, alebo si mi vybaví, ako písali a tlačili prvé Slovenské Národné Noviny. Svoje filozofické vlastnosti využil najmä na uhorskom sneme v úlohe veľvyslanca ale aj pri iných činnostiach. Napríklad keď vyučoval svojich študentov.

Som rada, že prostredníctvom knihy Jar Adely Ostrolúckej  som spoznala Ľudovíta Štúra a zároveň mi je ľúto, že som ho nevidela ako utváral dejiny Slovenčiny...

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.