referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Adolf
Pondelok, 17. júna 2024
Ako správne zvládať stres?
Dátum pridania: 05.05.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: vevuliatko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 389
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 

Ako správne zvládať stres?
(Úvaha)

Stres. Čo to vlastne je? Ja si myslím, že v akejkoľvek podobe ho pozná každý z nás. Existuje totiž v pozitívnej i negatívnej forme a dennodenne sa s ním stretávame v práci či v škole. Ten pozitívny nás má motivovať k lepším výkonom a ten negatívny nás naopak demotivuje, až ubíja. Oslabuje náš organizmus, ktorý sa s ním snaží vyrovnať. Čím viac sme vystresovaní, tým skôr si nás nájde nejaká choroba.

Stres je odpoveďou organizmu na nadmernú záťaž. Keď sme v strese, nevieme čo skôr. Je ťažké zvládať ho každodenne. Ja sa so stresom takisto snažím vyrovnať a čo najefektívnejšie proti nemu bojovať. Športom, hudbou, zábavou s priateľmi... Podľa mňa je najlepším spôsobom práve šport. Nielen že je zdravý, ale dokonale sa ním odreagujeme a zabudneme na problémy. Chodievam behať do lesa alebo k Hronu. Nikto tadiaľ nechodí, mám tam kľud. Môžem si premyslieť riešenia problémov, usporiadať si myšlienky, alebo jednoducho na nemyslieť vôbec na nič. Ak nebehám, pustím si hudbu, ktorú mám rada. To ma vždy uvoľní. Horúci kúpeľ tiež nie je zlý. A zábava s priateľmi? Ísť do mesta, do kina, na koncert, objednať si pizzu... Môžeme sa porozprávať, navzájom si pomôcť a všetko ide hneď ľahšie a rýchlejšie. Každý sa však so stresom vyrovnáva inak a inak ho aj zvláda.

Mali by sme sa zamyslieť nad tým, či sa to všetko nedá zvládnuť aj bez stresovania a či nestojí za to občas jednoducho „vypnúť“. Je dôležité nájsť si na seba čas, usporiadať si v hlave myšlienky a možno aj hodnoty nášho života. Zamyslieť sa, čo pre nás znamená ZDRAVIE, pretože práve to nám stres najviac ničí. Nestresovať seba ani ľudí okolo nás, to považujem za najlepšie riešenie. V neustálom strese sa predsa žiť nedá a skôr či neskôr sa to prejaví.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.