referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zuzana
Štvrtok, 11. augusta 2022
Halloween
Dátum pridania: 05.05.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: narnias
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 705
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Čo vás ako prvé napadne, keď počujete, či čítate toto slovo? Sviatok, hry, zábava, masky a či túžba po strachu?

Halloween, slávený ako sviatok, ktorý uznávajú prevažne v Amerike a vo Francúzsku obsahuje toto všetko a aj omnoho viac drobností, ktoré robia Halloween Halloweenom.

A viete vy vôbec, ako a kde sa začal sláviť Halloween? Nie? Tak len čítajte.

Podľa niektorých historikov je pôvod Halloweenu v predkresťanských keltských zvykoch. Podľa nich sa totiž 1. novembra končila vláda boha slnka a začala vláda boha smrti. Pritom putovali duše tých, ktorý minulý rok zomreli do ríše smrti. Masky stríg a oheň mali ľuďom pomôcť zahnať zlých duchov a démonov a viesť dobré duše do ríše smrti.

Írski mnísi sa týchto predstáv chytili a v 8. storočí ich preniesli na kresťanský sviatok v dnešnej dobe známy ako Deň všetkých svätých.

To, ako sa Halloween stratil z európskej tradície a preniesol sa do Ameriky, mi nie je celkom známe. Ale to, že sa Halloween objavuje čoraz viac v rôznych článkoch a rozhovoroch, dáva všetkým priaznivcom i odporcom tohto „čierneho sviatku“ na známosť, že sa v priebehu niekoľkých desaťročí bude oslavovať aj tu, podobne ako v Amerike.

Skutočnosť, že si blízkosť tohto staronového pohanského sviatku uvedomuje aj cirkev svedčí o tom, že ponúkajú novú alternatívu: sú za to, aby sa na miesto sviatku Halloween slávila Noc svetiel.

Očividný rozdiel by nebol len v názve, ale aj v pozmenení istej tradície. Chcú totiž zaviesť do praxe hlásanie svetla Krista a namiesto stríg a bosoriek by sa mali po uliciach preháňať svätci a anjeli.

No pri všetkej úcte, je nad slnko jasnejšie, že všetky deti sú anjelmi len vtedy, keď spia.

V Amerike majú deti takmer celý rok pôst od rôznych takých zábaviek, ako sú naše fašiangy, karnevaly či plesy. Preto im nemôžeme mať za zlé, že hádžu vajíčka na domy, terorizujú stromy toaletným papierom, či zamieňajú ŠPZ-ky na autách.

Novým majiteľom týchto žartíkov určite nie je všetko jedno, keď ešte v decembri majú pred domom na stromoch ako ozdoby starý papier. A práve kvôli takýmto trvalejším následkom Halloweenskych zábaviek sa tieto činy nazývajú skôr vandalizmom ako nejakou srandou (aspoň pre tých, ktorý výsledky mladých diletantov odpratávajú).

Halloween v Amerike, podľa predchádzajúcich slov, neznamená len zábavu. Pre obchody to znamená takmer také zisky ako na Vianoce. No pre ľudí z prostredia prvej pomoci je to hotová nočná mora. Nie preto, že do ambulancie im v ten večer chodia zväčša iba strašidlá a iné beštie, ale preto, že mnoho detí nie je zvyknuté nosiť dlhé oblečenie, ktoré sa im plantá pod nohami. Neraz si ho pristúpia, spadnú a zlomeniny vznikajú ako na bežiacom páse.

Keby lekárov strašili len zlomeniny! Ono je to horšie. Zvyčajne dlhé plášte nielenže zavadzajú, ale pri tak obvyklej nešikovnosti detí sa neraz zapália od horiacich sviečok, ktoré sú ako dekorácia takmer pri každom dome. No a taká menšia živá vatra je predsa len dobrá, aj keď dosť nebezpečná, atrakcia Halloweenu.

A čo tie masky na tvárach? Očné priezory sú často nedostačujúce, alebo dieťa proste cez ne nevidí a tak sa neraz stane, že sa nejaká tá zmenšenina mátohy ocitne (v lepšom prípade) len na kapote auta a v tom horšom pod kolesami.

Takže, nech sa rodičia snažia akokoľvek vyhnúť týmto „drobným“ nehodám, oni neraz navlečú svoje dieťa do takého nepodarku, čo im okrem úspechu u susedov spôsobí aj nejaké to zranenie.
 
Podobné referáty
Halloween SOŠ 2.9782 1193 slov
Halloween SOŠ 2.9886 586 slov
Halloween GYM 2.9917 209 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.