referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ambróz
Štvrtok, 7. decembra 2023
Sobota v Písme
Dátum pridania: 20.10.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: adamsuja
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 526
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 12.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 20m 40s
Pomalé čítanie: 31m 0s
 
Sobota má ústredný význam pre bohoslužbu veriacich. Ako pamätník stvorenia poukazuje na dôvod, prečo máme Boha uctievať: On je Stvoriteľ a my sme jeho stvorenie. „Sobota je teda priam základom bohoslužby, pretože túto slávnu pravdu zvestuje tak dojímavo, ako žiadne iné ustanovenie. Pravý dôvod bohoslužby nielen v siedmy deň, ale všeobecne, spočíva v odlišnosti stvorenia od jeho Tvorcu. Táto významná skutočnosť nemôže nikdy zostarnúť a nesmie byť nikdy zabudnutá.“ 1 Podľa Božieho zámeru mala sobota túto pravdu ľuďom stále pripomínať.

Sobota pri stvorení. Sobota prichádza k nám z bezhriešneho sveta. Je to zvláštny Boží dar, ktorý ľuďom umožňuje prežívať na zemi nebeskú skutočnosť. Základom soboty sú tri pozoruhodné Božie činy:

1. Boh si v sobotu odpočinul. Aj keď Boh v siedmy deň „odpočíval a oddychoval“, (2 Moj 31,17) nešlo o odpočinok, ktorý by sám potreboval. (Iz 40,28) Sloveso „odpočinul“ (hebr. šabbat) doslovne znamená „ukončil“ pracovnú aktivitu. (Pozri 1 Moj 8,22.) „Boží odpočinok nebol dôsledkom vyčerpania či únavy, ale ukončením toho, čo Boh vtedy konal.“ 2 (249)

Boh odpočinul, lebo chcel, aby si aj ľudia odpočinuli: mali nasledovať jeho príklad. (2 Moj 20,11)

Ak Boh ukončil stvorenie v šiesty deň, (1 Moj 2,1) čo potom znamenajú slová Písma, že Stvoriteľ „dokončil svoje dielo“ v siedmy deň? (1 Moj 2,2) Boh dokončil stvorenie neba a zeme za šesť dní, ale chcel ešte ustanoviť sobotu. Ustanovil ju práve tým, že v tento deň si odpočinul. Sobota bola zavŕšením jeho stvoriteľského diela.

2. Boh sobotu požehnal. Boh sobotu nielen ustanovil, ale aj požehnal. „Požehnanie siedmeho dňa znamenalo, že tento deň bol vyhlásený za zvláštny objekt Božej priazne a za deň, ktorý bude pre stvorenie požehnaním.“ 3

3. Boh sobotu posvätil. Posvätiť znamená urobiť niečo posvätným alebo svätým tak, že sa to oddelí od všedností a určí na svätý zámer. Posvätený môže byť ľud alebo miesto (napr. svätyňa, chrám alebo modlitebňa) i čas (posvätné dni, sviatky). Skutočnosť, že Boh posvätil siedmy deň, znamená, že tento deň je svätý, že ho oddelil pre vznešený zámer obohatiť božsko-ľudský vzťah.

Boh požehnal a posvätil siedmy deň, sobotu, lebo v tento deň odpočinul od všetkého svojho diela. Požehnal a posvätil ho pre ľudí, nie pre seba. Sobotu robí požehnanou a posvätenou osobná prítomnosť Boha.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.