referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vavrinec
Streda, 10. augusta 2022
Imperiálne Ambície
Dátum pridania: 23.07.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Unknow
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 672
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Aké sú dôsledky amerického vpádu do Iraku a okupácie tejto krajiny v tamojšom regióne?

Biely dom v septembri 2002, vyhlásil novú Národnú bezpečnostnú stratégiu Spojených štátov amerických. V správe sa uvádzala nová a nezvyčajná doktrína použitia vojenskej sily. Išlo o doktrínu, ktorá nemala nijaké opodstatnenie v medzinárodnom práve, teda o preventívnu vojnu. To značí, že Spojené štáty budú vládnuť svetu silou, a ak by sa vyskytlo nejaké spochybnenie ich dominancie, Spojené štáty majú právo toto spochybnenie zničiť, skôr ako sa stane hrozbou.

Vojna v Iraku je učebnicovím príkladom agresie s cieľom vytvoriť si predpolie na ďalšiu agresiu. Spojené štáty dali jasne najavo, že urobíte lepšie ak sa budete mať na pozore, inak by ste mohli nasledovať vy. Väčšina svetovej populácie považuje Spojené štáty za najväčšiu hrozbu svetového mieru. Georgeovi Bushovi sa podarilo za rok zmeniť Spojené štáty na krajinu, ktorej sa ľudia obávajú, ktorú nemajú radi a dokonca ju nenávidia.

Často sa hovorí o rope ako hlavnom dôvode amerického vpádu do Iraku. Ropa je bezpochyby životne dôležitá. Irak je pre túto oblasť najdôležitejší. Vlastní druhé najväčšie zásoby ropy na svete, iracká ropa je ľahko dostupná a lacná. Ak máte kontrolu nad ropou, máte veľmi silnú páku na určovanie cien a ťažobných kvót a tak rozšíriť svoj vplyv na celý svet. Nemá to nič spoločne s prístupom k rope, ktorá by sa mala dovážať do USA, tu ide o kontrolu nad ropou a nad stredným východom. Izrael už roky nabáda Spojené štáty, aby si vzali Irán na mušku. Irán je pre Izrael priveľký nato, aby mohol naň zaútočiť, chcú, aby to urobili veľkí chlapci. Navyše, máme dôveryhodné správy, že Spojené štáty, Turecko a Izrael sa usilujú dať do pohybu azerbajdžanských nacionalistov v severnom Iráne. To značí že americko-turecko-izraelské spojenectvo v tamojšej oblasti môže viesť k rozpadnutiu Iránu, ba dokonca k vojenskému útoku, hoci vojenský útok sa uskutoční len vtedy, keď bude záruka, že Irán je v podstate bezbranný. Nenapadnú nikoho, o kom predpokladajú, že bude schopný protiútoku.

Jedno z novinárskych pravidiel je, že keď sa v nejakom článku píše o Bushovi, v nadpise sa musí spomenúť jeho „vízia“ a v texte sa musí hovoriť o jeho „snoch“. Jeden z článkov v novinách Wall Street Journal obsahoval slová vízia a sen asi desať ráz. Jedným z Bushových snov je zriadiť niekde a niekedy palestínsky štát na nešpecifikovanom mieste, možno v saudskoarabskej púšti. A my by sme to mali chápať ako úžasnú víziu. Všetky tie reči ignorujú fakt, že Spojené štáty by mali skončiť s torpédovaním dlhodobého úsilia takmer celého zvyšku sveta o nejaké zhodné politické usporiadanie. Bushova administratíva úplne zmenila politiku voči Jeruzalemu.

„Keď sa v úsilí o mier dosiahne pokrok, osídľovanie na okupovaných územiach sa musí skončiť.“ To značí, že kým mierový proces nedosiahne úroveň, ktorú určí Bush, čo môže byť v nedefinovanej budúcnosti, Izrael bude pokračovať v osídľovaní. To je významná zmena k agresii, porušovaniu medzinárodného práva a torpédovaniu možnosti dosiahnuť mier. Vo vojenskej sile a výdavkoch na armádu Spojené štáty predstihnú zvyšok sveta dohromady, celé to pokračuje veľmi nebezpečnými smermi vrátane militarizácie kozmu. Americká vojenská sila bude taká veľká, že ľudia budú musieť vojenských potentátov na slovo poslúchať.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.