referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tadeáš
Utorok, 25. júna 2024
Ako správne zvládnuť stres?
Dátum pridania: 09.07.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kravicka421
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 439
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Ako správne zvládnuť stres?
(Úvaha)

Ak chceme odpovedať na túto otázku, tak sa najprv zamyslime čo to stres vlastne je. Ja by som ho charakterizovala ako psychyský stav človeka pri veľkej záťaži na organizmus... Zaradila by som sem strach, úzkosť či rôzne problémy, ktorým sa často nevyhneme.

Každý z nás občas prežíva stres. Prežívame ho od kedy sme nahliadli prvý krát do tohto sveta až kým nenastane koniec. Stres sa prejavuje vždy za rovnakých podmienok, niektorý ľudia zažívajú stres, dalo by sa skoro povedať, že neustále. Ale len preto, lebo ľudia na stres reagujú svojským spôsobom a riešia ho odlišne. Lenže ako stres vzniká? Stres je vlastne strach s niečoho nového alebo z niečoho zlého. Na túto otázku sa odpovedá veľmi ťažko. Stres tu je už dlhú dobu, tisícročia. A nikto naňho nevymyslel ešte taký liek ako na chrípku alebo inú chorobu. No myslím si, že dnešná doba je už taká uponáhľaná, že ani my, ľudia, nemôžeme konať inak ako rýchlo. Často sa bojíme o svoje postavenie medzi ľuďmi a snažíme sa svoje povinnosti odkladať a vyhýbať sa im. Namiesto návštevy u zubára, ktorý nám najde pár kazov,radšej zažívame stres a bojíme sa pravdy. Nie sme nad vecou.

Trasú sa vám ruky, máte sucho v ústach ste nervózni? To by mal byť stres. Vieme identifikovať kedy sa ľudia nachádzajú v strese a vieme, že mnoho ľudí okolo nás je v strese, ale ako to, že sme neprišli ešte na to ako sa ho zbaviť? Sebavedomí ľudia a ľudia plní humoru to majú ľahké, povznesú sa nad mnohé problémy a nerobia si z ničoho ťažkú hlavu. Podľa tejto vety by som súdila, že najlepší a najúčinnejší liek nenájdeme v lekárni, ale vo vlastnej hlave. Je to optimizmus. Chcete si určite oddýchnuť a relaxovať či počúvať dobrú hudbu? Aj to je dobrý liek, ale nie až taký dlhodobý.

Podľa mňa by sme svet nemali hnať tak rýchlo dopredu a vtedy by sme snáď mali čas na všetko, nezdalo by sa nám, že je čas taký rýchly. Veď deň má len 24 hodín a za deň sa nedajú bez stresu stihnúť povinnosti, zábava a ešte aj spánok.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.