referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oskar
Pondelok, 8. augusta 2022
Zachráňme planétu Zem
Dátum pridania: 30.01.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kravicka421
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 823
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Hovorí sa, že vesmír je nekonečný a len na planéte Zem je život. Prečo si potom našu planétu nechránime? Prečo je taká znečistená?

Začnem od začiatku. Ešte za prvej generácie človeka, bolo na Zemi len prírodné prostredie a človek sa mu snažil prispôsobiť a nezasahovať do neho. Príroda ľudom poskytovala obživu, úkryt a novými nástrojmi nezasahovali veľkou mierou do tohto prostredia. Neskôr sa z človeka stal poľnohospodár a začal obrábať pôdu, lenže potom potreboval čoraz viac pôdy a preto rúbal stromy. Postavil si z nich dom, onedlho ich bolo viac, až nakoniec to stačilo na mnoho dedín a miest. Človek potreboval veľa priestoru. Takto začal prenikavo zasahovať do prírodného prostredia. Pokračovalo to remeselnou výrobou, kde človek využíval nerastné suroviny. Rozsah zásahu ľudí do prírody sa neustále zväčšoval.

Naša planéta je zamorená odpadom, jedovatými odpadmi, ktoré zakopávame do zeme, ale nie je to bezpečné. Priemyselné chemikálie, pesticídy a hnojivá používané v poľnohospodárstve sa splavujú do riek, kde sa tvoria baktérie. Potom zomrie mnoho rýb a objavia sa nové ochorenia. A toto je len jeden s problémov našej planéty.

Rôzne plyny z továrenských komínov a dopravných prostriedkov vypúšťame do ovzdušia, ktoré sú hlavným zdrojom znečistenia vzduchu. Potom vznikajú kyslé dažde, ktoré ničia prírodu na Zemi. Ozónová vrstva nás chráni pred škodlivými slnečnými lúčmi, ale teraz sa v nej tvoria diery a Zem sa postupne ohrieva. To ohrozuje životy živočíchov a rastlín. Lady na póloch sa začínajú roztápať, zvyšuje sa hladina morí a vznikajú rozsiahle záplavy. Problémy nie sú len nepriami z pohľadu človeka, ale aj také, ktoré si aj uvedomujeme. Ľudia vypaľujú dažďové pralesy kvôli plantážam. A je všeobecne známe, že pôda pod týmito pralesmi je veľmi úrodná, ale ak na nej pestujeme dlhú dobu jednu surovinu stráca svoju úrodnosť. Preto je pre nás potrebné vyklčovať ďalšiu časť lesa a takto miznú vzácne lesy, ktoré sú domovom rozličných, neznámych živočíchov. Nie je to zlé len pre nich, ale aj pre Zem. Tieto lesy sú totiž považované za pľúca tejto planéty. Teda my, ľudia, ničíme život v týchto lesoch a tým aj kus našej planéty. Nie len toto je náš spôsob ničenia, ale aj zabíjanie zvery na rozličných miestach Zeme pre peniaze. Takýto ľudia sa nazývajú pytliaci, či iný zárobkotvorní ľudia. Kvôli nim zvieratá nemajú veľa možností na to kde prežijú. Preto sa musia presúvať na miesta, kde nikdy nežili a živiť sa potravou, ktorou sa neživili. Potom sa môže stať, že neprežijú alebo sa premnožia a napáchajú mnohé škody ako je zničenie rastlín a iných

Nie je toho už dosť? Nie je to dôvod na záchranu? Niektorý si môžu myslieť, že nie. Hoci, aj tak raz zanikne, však život Zeme nezachránime, len predĺžime. No väčšina si určite myslí, že je potrebné tejto planéte pomôcť. Tak čo je vlastne pravda? Podľa mňa je to jedno, ale mali by sme si uvedomiť, že keď zomrieme nastúpi na naše miesto ešte veľa generácii. Preto by sme sa mali snažiť túto planétu držať ešte pri živote. Ale naše životné prostredie je už tak zamorené, že je veľmi ťažké toto znečistenie odstrániť. Preto štáty vydávajú zákony na ochranu životného prostredia, aby toto znečisťovanie nepokračovalo.

Počet obyvateľov našej planéty stále rastie a tento rast sa nedá zastaviť. Ľudia budú potrebovať stále viac potravy, pitnej vody a energie pre svoj život, budú ničiť prírodu a živočíchy, ktoré už aj tak majú malí priestor na svoj život.

Na záchranou našej planéty môžu pomôcť taký pytliaci, ktorým nepôjde len o peniaze alebo keby sa ľudia toľko nestarali o financie a celkovo peniaze. Každý občan planéty však môže pomôcť a to napríklad tým, že začne triediť odpad, aby sme ho mohli recyklovať, bude šetriť elektrickou energiou a nebude odhadzovať odpadky do prírody. Týmto pomôžeme udržať planétu Zem zdravšou a krajšou. Pridáš sa aj ty?
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.