referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľubomíra
Utorok, 9. augusta 2022
Alkohol, fajčenie, drogy... prečo to mladí robia? (alebo Dospelí, proti čomu a ako vlastne bojujete?)
Dátum pridania: 29.04.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mishinko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 810
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 2.84 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 
(článok zo študentského časopisu GYMLET z Martina)

„Nemuseli fajčiť, ani piť, mohli tu s nami ešte žiť...“ Neviem prečo, ale táto pasáž mi z „týždeň-boja-proti-rasizmu“-ového koncertu (proti bariéram) utkvela v pamäti. Dvaja páni nám za 20 Sk prišli spievať o tom, aké sú drogy zlé, ako cigarety a alkohol vplývajú na naše orgány, ktoré by sme potom mohli niekedy darovať, ale nemôžme, pretože sú nimi zničené. Hodinový program popretkávaný „reálnymi skúsenosťami a udalosťami“. Dvaja dospeláci nám hovorili o tom, aký je život super, aké špinavosti sa robia na diskotékach a podobné kraviny. Mám vás viete kde. Hovorte si to tým sedemročným deckám, ktoré to potom svorne budú recitovať pred každým dospelým, a keď sa im do rúk dostane fľaška alebo Marlborky, nebudú chúdence ani len tušiť, že je to to, proti čomu tak zaryto a oduševnene bojujú.
Keď sme sa už teda uliali z jednej či dvoch hodín, tak som prišiel na koncert s tým, že by som si z neho rád odniesol aj niečo hlbšie. Ha! Ferko išiel na diskotéku a tam mu dali do koly aj drogy a chlapec ani nevedel ako sa stal závislým. Spolužiaci si v pití nedali povedať, a tak im už len chodia na hrob. Stále tá istá pesnička. ...menila sa len hudba. Hej, a čo takto „Deti si nedali pozor a na ceste ich zrazilo auto.“? Alebo ešte lepšie: „Šofér nezastavil na červenú a zrazil dieťa...“

Sú to najmä dospelí...
...kto nám toto všetko ponúka a servíruje na strieborných podnosoch. Neobviňujte mladých z toho, že im ziskuchtivé predavačky predajú cigarety a alkohol, aj keď majú viditeľne hlboko pod osemnásť. Keď sa nad tým tak zamyslím, tak vlastne som ešte v živote nepočul o kampani, ktorá by hovorila „Chráňme svojich potomkov, svoje deti, nepredávajme im alkohol, nefajčime pred nimi...“. Nie, dospelí si nedajú povedať a ďalej si s pôžitkom vychutnávajú svoje dospelácke veci. A mladým hovoria, že sú na to ešte mladí.
Na každej krabičke od cigariet nájdete Varovanie ministra zdravotníctva: Fajčenie.. a tak ďalej. Možno sa mýlim, ale účinok tejto vety na dospelých a teda aj teoreticky rozumných ľudí je ešte menší ako účinok podujatí podobných tomu, aké sa pred časom konalo na našej škole. Teda ešte menší ako nula.

A prečo to vlastne mladí robia?
Na našom koncerte sa veľa ľudí zabávalo na priemernej hudbe s textom, ktorý chcel povedať viac.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.