Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Láska a nenávisť

Láska a nenávisť

Čo je to láska?
Najkrajší cit, ktorý vychádza z hĺbky duše, alebo je to len skrat v ľudskom zmýšľaní a cítení? Nie sú to, len väčšie sympatie, ktoré neskôr upadnú do sklamania a nenávisti? Ja som presvedčená, že láska existuje a keď ju niekto nenájde v človeku, určite ju nájde v záľubách, v umení alebo vo viere.
Nie je to náhodou tak, ako napísal Miroslav Válek v básni Jesenná láska: "Láska je strašne bohatá, láska, tá všetko sľúbi, no ten čo ľúbil, sklamal sa a ten, čo sklamal, ľúbi?"

Nie je to veľký podfuk, že ten, ktorý toho druhého sklamal môže ľúbiť ďalej? A ten, ktorý bol sklamaný už možno nikdy nebude chcieť byť zaľúbený, pretože prestane veriť v lásku a bude cítiť už len veľkú nenávisť? Toto ja nemôžem posúdiť, pretože som ešte nikdy takú tú ozajstnú lásku nezažila. Mám ju ešte len pred sebou.
Viem však o jednej láske, s ktorou sa narodí každý. Dokonca aj ten, čo tvrdí, že láska neexistuje. Táto láska vznikla už v matkinom lone, keď nás nosila pod srdcom. Je to láska matky a dieťaťa. Postupom času sa buď upevňuje, stráca alebo sa môže premeniť na nenávisť. Preto súhlasím s tým, že láska a nenávisť sú sestry. Jedna k druhej majú veľmi blízko.

V dnešnej už dosť skazenej dobe láska človeka k človeku začala pomaly ale isto vypŕchať. Už takmer nikto nie je k nikomu milý a láskavý, všetci sa len hádajú a ohovárajú, každý každého odcudzuje a pohŕda ním. A to len preto, že nie je taký ako si ho predstavuje a nepodobá sa jemu samému. Aj partnera si takýto človek vysníva na svoj obraz. Mal by mať také isté záujmy a záľuby, mal by byť aspoň taký múdry, aspoň taký krásny ako on... Lenže nie vždy, vlastne skoro nikdy nenájde presne takého princa na bielom koni. Veľmi sa sklame a začne nenávidieť. Nenávidí celý svet, iba seba neprestane mať nikdy rád. Láska k sebe samému nikdy nezanikne.

Lásku potrebuje a raz bude cítiť každý človek. Či už to je láska k partnerovi, k matke, k dieťaťu, k umeniu, k Bohu alebo aj k sebe samému. Každý si nájde tu svoju lásku. Láska vždy existuje no môže sa premeniť na nenávisť, ktorá je od nej len na krôčik ďaleko. No všetci by sa mali snažiť neprepadnúť nenávisti, pretože potom nikdy nebudú šťastní.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk