referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bernard
Piatok, 20. mája 2022
Byť či nebyť - úvaha
Dátum pridania: 26.03.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: DiAbLiQ
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 411
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Byť či nebyť

Práve túto legendárnu frázu vyslovil Hamlet v známej hre od Williama Shakespeara.
Ale čo tým vtedy myslel ?

Či je človeku radšej byť, teda či má človek žiť aj so všetkými negatívami života a trápením, či má znášať každodenné zraňovanie, ohrdnutosť, pýchu, sklamanie v láske, krivdu a zrady najbližších, alebo či má nebyť, teda radšej podľahnúť smrti, ktorú opisuje ako spánok. Najsladší spánok, ktorý nás zbaví všetkého nešťastia a viac nás nebude nič trápiť. Pýta sa, čo prisniť sa nám môže v spánku smrti. To však bolo vtedy… vtedy keď sa ľudia delili na vrstvy podľa svojho majetku a postavenia. Presne tak, ako v ďalšej tragédii, Rómeo a Júlia.

Dva znepriatelené rody, nakoniec doplatili na svoje nekonečné hádky, a to tak, že museli zomrieť ich jediné deti, ktoré sa tak milovali. Bolo to vykúpenie. Až potom Kapuletovci a Montekovci otvorili oči, vtedy keď stáli nad hrobkami svojich detí. Až potom si uznali chybu. Ľudia sú niekedy neuveriteľne tvrdohlaví a zaslepení nenávisťou. Tí, ktorí nemali vtedy “modrú krv” neboli nič. A nikto ich nebral vážne.

A čo dnes? Byť či nebyť? Človek sa rozhoduje na základe vlastného myslenia a vlastného výberu. Každý ma svoju myseľ, svoje neovplyvniteľné myšlienky. Ale dnes by sa nikto nemal zamýšľať nad tým, či byť, alebo nebyť, pretože sme v 21. storočí, a každý problém sa dá riešiť. Dnes sa ľudia neposudzujú podľa rodokmeňu, ale podľa toho, čo majú v hlave. Preto sa mnohí chcú vyšplhať čo najvyššie. Preto študujeme a snažíme sa o čo najlepšie výsledky.
Ale ľudské “trosky”, narkomani a alkoholici, ľudia ktorí nemajú iný zmysel života než drogy, tí si asi vybrali nebyť. Pretože to už nieje život, robiť všetko čo môžu pre nejakú dávku. To je horšie ako smrť. Oni nežijú, oni nie sú. Prečo existuje alkohol, cigarety alebo aj tvrdé drogy? Je to skaza celého ľudstva.

Človek sa vo svojom krátkom živote často rozhoduje medzi dvoma alebo viacerími možnosťami. Ale každý sa aspoň raz pozastaví nad otázkou byť či nebyť.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.