referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zina
Sobota, 21. mája 2022
Šťastie
Dátum pridania: 08.02.2010 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: TheDarkshine
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 534
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Šťastie? Dostal som otázku, čo je to šťastie. Kto to vie? Videl niekto šťastie? Ako vyzerá? Je hmatateľné? Má omamnú vôňu ako levanduľa? Alebo nevonia nijak?
Niektorí ľudia by povedali, že šťastie nevideli, necítili, nedotýkali sa ho. Istotne nie doslova. Aj človek väznený od svojho narodenia až do svojej smrti musel niekedy zažiť šťastie. Či už z toho, že dostal dávku jedla alebo sa cez mreže zadíval na Mesiac. Každý človek, zviera, strom, kvet má právo na šťastie. Niekto si to neuvedomuje. Niekto ho nemá v živote veľa. Niekto ho má za hrsť, niekto ho má len za nechtom a niekto ho má plnú špajzu pod domom a ukrajuje si ho postupne, aby mu zásoba ostala na celý život. Nesmie ním plytvať, lebo keby mu už neostalo, nevedel by bez neho žiť. Niekto si ho vyčerpá veľmi skoro a potom umrie bez neho, v smútku. Niekto ho zas zneužíva a snaží sa ním vyhrať viac šťastia. No šťastie nie je ako peniaze, ktoré sa dajú v nejakom kasíne znásobiť. A ten, kto sa pokúsi takto so šťastím zaobchádzať, ten si ho nezaslúži a Boh mu ho odoberie.
Iný človek, ktorému sa ho ušlo len do jedného náprstku sa ním naučí šetriť a môže umrieť šťastnejšie než ten, kto šťastie zneužije.
Toto šťastie nie je doslova viditeľné. Ale ak sa pozriete na nejakého psa, ktorého ste práve vypustili z reťaze, istotne uvidíte na ňom šťastie. Iste začujete brechot, ktorý si aj bez slovníka preložíte: „Som voľný! Môžem si behať, skákať a tá reťaz s tým nemôže nič robiť!“ Aspoň chvíľu si tento pes naplno užije šťastia. Bude pobehovať, brechať na mačku a robiť to, čo ho baví, čo ho teší, kým ho majiteľ zase nepriviaže. Vtedy si pes uvedomí, že šťastie mu už skončilo. No večer pri zaspávaní si na to spomenie.
Zase priviazaním psa spraví majiteľ šťastnou tú vystrašenú mačku, ktorá sa už nemusí báť, lebo jej pes neublíži. Takto sa zo psa prenieslo šťastie na mačku a zároveň na majiteľa. Ten je šťastný z toho, že urobil mačku šťastnou.
Všimli ste si úžasnú povahu majiteľa psa? A zároveň zlú mačkinu povahu? Na tejto situácii je vidno dva druhy šťastia. Majiteľa urobilo šťastným len to, že urobil šťastnou niekoho iného – v tomto prípade mačku. A mačka? Mačka je šťastná, no šťastnou ju spravilo to, že sa skončilo šťastie psa. Aj ľudia sú takí. Škodoradosť. Tá by sa medzi šťastie pridávať nemala. Škodoradosť je zlá, priveľmi odlišná od šťastia. Preto by škodoradosť mala byť v čo najmenšom množstve.
Dúfam, že som ukázal aj smutným ľuďom, že majú v živote šťastie. Musia sa na ich situáciu pozrieť z inej stránky a hneď im bude lepšie.
 
Podobné referáty
Šťastie SOŠ 2.9305 850 slov
Šťastie SOŠ 2.9028 554 slov
Šťastie SOŠ 2.9211 2424 slov
Šťastie 2.9628 254 slov
Šťastie 2.9650 258 slov
Šťastie 2.9848 256 slov
Šťastie 2.9368 357 slov
Šťastie 3.0088 411 slov
Šťastie 2.9625 347 slov
Šťastie 2.9531 364 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.