referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ferdinand
Utorok, 30. mája 2023
Domov (Úvaha)
Dátum pridania: 16.03.2010 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: werne
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 346
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.88 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
Ak vyslovíme slovko domov, znie nám úplne obyčajne. Denne ho používame niekoľkokrát bez toho, aby sme sa ním zamysleli. Čo vám napadne, ak sa nad ním zamyslíte hlbšie?

Domov je miestom, kam sa neustále vraciam. Vyvoláva vo mne pocit istoty, bezpečia, rodinnej pohody a pokoja. Predstavuje pre mňa prístav, do ktorého sa môžem vždy bezpečne vrátiť.

Pri prvom premýšľaní o domove si najprv predstavím svoju izbu, ktorá mi poskytuje dostatok súkromia. Domov sú však aj spoločné miestnosti, v ktorých sa všetci doma stretávame. Či už je to pri kuchynskom stole alebo v obývačke, kde sa môžeme porozprávať o svojich radostiach aj starostiach. Aj tieto rozhovory sú neoddeliteľnou súčasťou môjho domova.

Domov však nie sú len miestnosti na prácu, oddych či zábavu. Domov je pre mňa najmä moja rodina, a to nielen rodičia, ale aj starí rodičia a ďalší príbuzní . Veľmi sa teším, keď sa všetci stretávame pri rôznych príležitostiach.

Najbližšou rodinou je sú pre mňa samozrejme rodičia a starší brat, ktorým veľmi dôverujem. Otec mi poradí, ak mám nejaký problém. Mama mi pomáha prekonať všetko, čo nezvládam sám. Keď som bol menší, často sme sa s bratom hádali, ale teraz mi práve on poskytuje psychickú podporu.

Domov pre mňa neznamená iba strechu nad hlavou, ale oporu, ktorú nachádzam v otcovi, dôveru, ktorou ma zahŕňa mama. Domov to sú aj vzájomné vzťahy v rodine. Niekedy sú plné porozumenia, inokedy do nich preniká napätie a hádky. Ale tak to už v živote býva, prináša nám dobré aj zlé udalosti. Práve domov je miestom, ktoré mi pomáha na to zlé v živote zabudnúť a tešiť sa z toho pekného.
 
Podobné referáty
Domov (úvaha) SOŠ 2.9083 356 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.