Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Nedá sa kúpiť za nič na svete (ZDRAVIE)

Nedá sa kúpiť za nič na svete
Od narodenia, počas celého života, sme v neustálom kontakte s inými ľuďmi. Každý jeden z nich je iný ako my. Každý je jedinečný a neopakovateľný. Avšak nie každý je šťastný a zdravý, ale práve naopak často stretávame ľudí, ktorí sú chorí alebo sklamaní. Vo väčšine prípadov si za to človek môže sám, pretože uznávame rôzne hodnoty a na to najcennejšie, čo máme často zabúdame. Zdravie. To jediné si želáme pri narodení dieťaťa, pri rôznych prípitkoch alebo pri takpovediac obyčajnom kýchnutí.
Ja, ako mladý človek, som až do jedného dňa mala priority primerané môjmu veku. Láska, móda, škola, priateľstva a zdravie. Túžila som po veľkej láske, zábavných priateľoch, módnych trendoch a dobrých výsledkov v škole, ale akosi som pozabúdala na to najdôležitejšie. Zdravie. Ľudia berú zdravie ako samozrejmosť, niečo čo nemôžu stratiť. Ja som bola tiež taká až do jedného dňa, ktorý ma prinútil prehodnotiť moje priority. Keď som niekde počula o rôznych vážnych chorobách, povedala som si to sa mne a mojej rodine nemôže stať. Až prišiel ten deň. Deň, kedy sme sa dozvedeli o dedkovej rakovine. Nikto tomu nechcel veriť. Počas dedkovho bojovania so zákernou chorobou, ktorú nakoniec prehral som si uvedomila, čo je v živote dôležité. Starý človek, ktorý počas svojho bojovania až do posledného výdychu ani len netušil, akú vážnu chorobu má, chcel tak veľmi žiť. Tak veľmi dúfal, že aj zajtra uvidí slnko. Chcel byť len zdravý a silný. Tak prečo si ľudia nevážia zdravie pokiaľ ho majú? Mladí ľudia si neuvedomujú ako veľmi si blížia. Fajčia, pijú, drogujú a mladé dievčatá chcú byť štíhle a krásne. Sú pobláznené štíhlosťou. Žijú nezdravým spôsobom života. Sú schopné robiť všetko pre to, aby vyzerali čo najlepšie. Nejedia, veľa cvičia a donekonečna si všetko odopierajú. Z čoho vznikne psychická porucha anorexia, ktorá v častých prípadoch skončí smrťou. Ale je toto všetko čo obetujú hodné života? Ľudia sa týmto spôsobom života možno vedome či nevedome pomaly, ale isto ničia. Zabíjajú sami seba. Nevážia si to najcennejšie, to, čo by chorý človek chcel.
Zdravie je to najcennejšie čo máme. Zdravie sa nedá kúpiť a je len na nás ako s ním budeme zaobchádzať. Takže! Je dôležitejšie vyzerať ako slávne modelky či byť v eufórii a opojení z drog, alebo byť zdravý a šťastný?! Keď sa spýtate zdravého človeka čo by chcel, čo by ho spravilo šťastným, v jeho odpovedí je veľa nepotrebných vecí. No keď túto istú otázku položíte chorému človeku, jeho odpoveď určite bude, chcem byť zdravý.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk