Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Prejav - Pelé

Vážená pani učiteľka, milí spolužiaci.

Pre mnohých stále zostáva najlepším futbalistom všetkých čias, symbolom, akým je pre Paríž jeho dominanta Eiffelova veža či pre New York neodmysliteľná Socha slobody. On sám s obľubou hovorí: ,,ako je v hudbe len jeden Beethoven či v šoubiznise Frank Sinatra, vo futbale je iba jeden – Pelé.“ Rodák z krajiny kávy a samby, ktorý udivoval svet svojou fenomenálnou virtuozitou od konca päťdesiatych do sedemdesiatych rokov minulého storočia, sa dožil 70 rokov.

Edson Arantes do Nascimento, sa narodil v malej brazílskej dedinke Tri srdcia. Už v časoch slávy v jednom z rozhovorov povedal, že má tri srdcia. Jedno mu bije pre rodnú dedinu, druhé pre mesto Bauru v štáte Sao Paulo, kde žil, tretie pre klub FC Santos, s ktorým bola nerozlučne spojená blýskavá kariéra „magickej desiatky“.

K futbalu ho viedol od malička otec. Zaviazať kopačky si vedel už v 4 rokoch. Už v septembri 1956 debutoval v drese FC Santos a premiérovo skóroval. Vystúpeniami v štýle ,,čo zápas to gól“ si pritiahol pozornosť brazílskej reprezentácie. V roku 1957 hneď v prvom zápase za Brazíliu strelil gól. Hoci nemal ani 18 rokov, tréner kanárikov si ho zobral na svetový šampionát 1958 vo Švédsku. Mladíkovi z chudobnej rodiny, ktorý si ako dieťa privyrábal na živobytie čistením topánok, začalo svitať na báječné časy.

Bol objavom majstrovstiev sveta 1958 vo Švédsku - na zisku brazílskeho premiérového titulu šampióna planéty sa podieľal šiestimi gólmi. V 17 rokoch a 239 dňoch sa stal najmladším strelcom v dovtedajšej histórii majstrovstiev sveta. „Mal som sedemnásť rokov, hral som na svojich prvých MS a bol som radový hráč. Neležala na mne zodpovednosť, nebol som pod tlakom. Mal som pocit, že sa mi to všetko sníva,“ spomínal po rokoch.

Úspechy žal aj v klubových farbách, za Santos strieľal góly ako na bežiacom páse a bohaté kluby ponúkali za jeho prestup v tom čase astronomické čiastky. Pelé sa však rozhodol pokračovať v rodnej krajine a brazílska vláda ho vyhlásila za súčasť národného bohatstva.

V závere roka 1969 sa Pelého pozornosť sústredila na tisíci gól kariéry, rekord, ktorý predtým nik nedosiahol. Poľovačka naň bola niekedy až stresovou záležitosťou, pretože ju s napätím sledovali médiá a fanúšikovia. „Deň D“ prišiel 19. novembra 1969 v zápase Santosu s tímom Vasco da Gama, bájnu hranicu Pelé pokoril z penalty.

Počas svojej hráčskej kariéry nastúpil v 1367 zápasoch, pričom strelil 1283 gólov (92 hetrikov). Za brazílsku reprezentáciu, v drese ktorej získal tri tituly majstra sveta, odohral v rokoch 1957 - 1971 92 zápasov a dal 77 gólov. Zaujímavosťou je, že Pelé bol prvou športovou hviezdou vo videohre.

Pelé vždy predstavoval krajšie stránky futbalu, popri brilantnosti na trávniku i športového a tímového ducha. Jedinečne dokázal oklamať brankára, obhodiť si obrancu a poslať loptu volejom do siete, streliť gól trebárs od stredovej čiary. Do každej akcie sa vrhal s veľkým nasadením, mal výbornú techniku, hernú tvorivosť a fyzickú vytrvalosť. V skoku do výšky dokázal prekonať 180 cm, stovku zabehol za 11 sekúnd. Vedel v momente s loptou zastaviť a následne tryskom vyraziť do pokutového územia. Niet pochýb, že na ihrisku to bol futbalový gigant a navždy zostane zapísaný zlatými písmenami do histórie najpopulárnejšej hry.


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk