Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Pravda sa skrýva vo víne


Víno, červená či biela, tekutina skladujúca sa vo fľaši, podávaná v pohári s nemalým obsahom alkoholu. Pravda, informácia častokrát zničujúca, zarážajúca avšak mnohokrát lichotivá či potešujúca. Pravda, vyhľadávaný fakt meniaci okolnosti. Načo hľadať, veď „ pravda sa skrýva vo víne„.
Začína ako malá bobuľka hrozna na hektároch vinohradov. Zozbierajú sa ich stovky či milióny a zmiešajú sa dokopy. Šťava z nich sa neskôr údajne spolu s pravdou uzatvára do fliaš a prichádza na trh, do obchodov nech si tú svoju nájdu i ľudia. Skrýva sa tá pravda práve v regáloch obchodov?! Vídavam ľudí sadajúcich si pri pohári vína v baroch, reštauráciách či na rodinných oslavách a úprimne nestalo sa mi ešte, že by som rozliala červenú malinovku na koberec a po pohári vína by mi mama povedala, že som „šikovná„. Hľadala zle či našla nesprávnu pravdu?! Dedko mi to vysvetlil tak, že vraj ľudia s určitým obsahom alkoholu v tele majú tendenciu hovoriť pravdu. Je to však pravidlo? Potom prečo sa pravda neskrýva vo vodke či inom alkoholickom nápoji?! A nie je to vlastne v rozpore so zdravým rozumom, ak chcem pravdu, musím piť ?! Mám pocit, že áno. Osobne by som pravdu klasifikovala aj ako výrok, ktorý môže avšak nemusí byť pravdivý pre všetkých zo 100 ľudí. Pravda je aj len objektívny názor, ktorý nie všetci musia zdieľať či cítiť rovnako a myslím, že práve tu sa skrýva rozdiel medzi pravdou a pravdou ukrytou vo víne. Pravda subjektívna, je pravda tá z bobúľ hrozna. Víno podľa mňa len spája červenou nitkou myšlienky a ústa. Dáva slobodu myšlienkam – vravím, čo si myslím. Naopak pravda objektívna, ktorá sa nemusí skrývať a vnímanie ľudí ju nijak nezmení je tá, že ak je 2 x 2 = 4, tak ani Janko ani Jožko sa nato inak pozrieť nevedia a táto pravda je zverejňovaná bez vína či bez akéhokoľvek obalu.
Preto si myslím, že výrok (samo o sebe to už vraví svoje, môže a nemusí byť pravdou) „pravda sa skrýva vo vín „ je len uvoľnená myšlienka jedného z masy ľudí sveta. Ak by to bolo skutočne tak, potom by somelier či laik mali rovnocennú pozíciu, pretože i laik by rozoznal jeho cenu. Pravda spätá s vínom je len tá, že v pohári vyzerá z každej strany či pohľadu rovnako, buď biele alebo červené.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk