Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Memento Mori - úvaha o smrti

Čo je vlastne smrť? Z lekárskeho hľadiska to znamená to, že srdce prestane biť a mozog prestane pracovať. Každý môže tento pojem brať inak. Niekto ako trest, niekto naopak ako vykúpenie a ja zase smrť beriem ako niečo, čo patrí k životu a nedá sa tomu vyhnúť. Neviem ako iní, ale ja sa vo svojom živote držím pravidila "ži naplno!". Väčšina ľudí umiera na starobu, na zranenie a tí "šťastnejší" umierajú v spánku.

Smrť... táto predstava desí snáď každého. Aj mňa táto predstava desí a taktiež mám strach, ale tak žijem pokiaľ to ide. Myslím si, že ľudia si uvedomujú to, že nie smrť, ale to umieranie je hrozné, je to čudný pocit myslieť na to, kedy to príde a hlavne ako. Čo je po smrti? Existuje život po smrti a existuje ľudská duša? To je otázka, ktorou sa zaoberá ľudstvo od prvopočiatku, pretože smrť sa dotýka každého jedinca. Čo tak napríklad hinduisti, veria v to, že po smrti nasleduje posmrtný život vo zvierati, myslíte, že je to možné? Existuje nespočetne veľa teoríi o tom, čo je po smrti. Mne najrozumnejšia prišla len jedna, a tá je o vývojí človeka od počiatku až po koniec cesty. Existujú tri fázy ľudského života. Prvá fáza začína v matkinom lone, keď sa naše telo vyvíja, takzvana fyzická fáza. Ako druhá fáza nasleduje duševná, počas ktorej nadobúdame skúsenosti a vyvíja sa náš charakter, takzvane duša. Nasleduje posledná fáza, duchovná, vlastne posmrtný život počas ktorého sa vyvíja náš duch. Možno ma beriete za blázna, ale každý si pri tejto otázke predstaví niečo iné, a ja si predstavujem práve toto, ale samozrejme nikdy sa nedozvieme, čo je po smrti.

Nespravodlivá smrť? Taktiež pre niektorých ľudí môže byť smrť trestom za niečo, ako je samovražda. Myslím si, že je dosť sebecké a nefér, keď človek spácha samovraždu. Vezme si svoj život len tak z dákeho hlúpeho dôvodu ako je sklamanie v láske alebo v niečom podobnom a na druhej strane umrie človek, ktorý je chorý a chce žiť svoj život na maximum, ale jednoducho osud mu to nedopraje. Kde je spravodlivosť?

Nebo a peklo? Existuje niečo ako nebo alebo peklo. Existuje mnoho nahrávok o tom ako ľudia hovoria, že videli tunel a na konci svetlo. Mnoho ľudí, čo prežili klinickú smrť tvrdia, že prechádzali tunelom, v ktorom na konci bolo silné svetlo, ktoré ich malo odniesť do neba. Myslíte si, že je to mýtus, ktorý si ľudia vymysleli alebo skutočnosť? Alebo si to len vsugerovali do podvedomia a veria v to, že videli tunel? Ja osobne si myslím, že je to mýtus, podľa mňa neexistuje nebo ani peklo, existuje len miesto, ktoré si predstavujeme a veríme v to, že sa tam raz ocitneme aj my, keď nastane ten čas. Oplatí sa žiť? Rozhodne sa oplatí žiť a rozhodne sa neoplatí nad touto témou uvažovať pretože myšlienky o nej sú nekonečné. Touto úvahou som chcel len poukázať na to, že smrťou život nekončí, ale začína niečo nové, určite niečo lepšie, veď smrť by mala byť vykúpením pre človeka. Načrtol som len kúsok zo smrti, neoplatí sa hlbšie zaoberať touto témou, lebo budete len plýtvať svojím drahoceným časom.


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk