referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Utorok, 6. decembra 2022
Úvaha o mladosti
Dátum pridania: 01.06.2012 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: KarluSka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 558
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Mladosť. A čo je vlastne mladosť? Čas na prvú lásku, čas prvých rozhodnutí, alebo čas zvádzania bojov so svojím okolím? Všetko zavisí od nás. Sme si strojcom svojho vlastného šťastia. Záleží len od nás, či bude naša mladosť plná sĺz alebo úspechov a nádejí.
V minulosti to však tak nebolo. Len máloktorí z nás, by mohli povedať, že majú babku, dedka, prababku alebo pradedka, ktorý prežil krásne detstvo. Útek pred lietadlami, ktoré zhadzovali bomby na obydlia a vojaci, ktorí strielali po nevinných ľuďoch. Týmto všetkým si zrejme oni museli prejsť. Ešte stále sa vám zdá, že každá mladosť je krásna? Boje pretrvávajú i dodnes. Ako medzi ľuďmi, tak bojujeme aj s prírodou. Len pätnásťroční mladí ľudia v Afrike musia pracovať na poliach, aby uživili svojich mladších súrodencov. Ani im sa asi nezdá, že ich mladosť je bezchybná.
Potom sme tu ale aj my. Mladí ľudia, ktorí máme takmer všetkého dosť, ale my chceme stále viac a viac. Je nás naozaj málo, ktorí by bolo spokojní so svojím životom, teda zatiaľ so svojou mladosťou. Neuvedomujeme si, aké je šťastie mať ruku, čo v núdzi pohľadí, priateľa, čo nikdy nezradí. Možeme chodiť do školy, nehladujeme. Naša mladosť je ako cesta, ktorá má viacej vedľajších uličiek. Nie všetky sú správne. Máme však skutočných priateľov, ktorí nás vezmú za ruku a privedú nás späť na tú správnu. Na cestu, ktorá vedie k hviezdam. Množstvo z nás, mladých ľudí, si siaha na život a neuvedomuje si ten krásny dar existencie. Mladosť je čas obajavovania nových vecí. Opäť sa dajú aj tie rozdeliť na dve skupiny. Tie dobré a tie zlé. Veľa ľudí z nás si povie, že keď si vyskúša „zapáliť“, tým sa závislým na fajčení nestane. Je to však pravda? Rozhodne nie! Nesprávnym príkladom dnešného sveta sú aj drogy a alkohol. Látky, ktorými si mnohí z nás ničia zdravie.
Ohľadom svojej mladosti toho nemám čo veľa povedať. Som jedno z tých obyčajných európskych mladých ľudí. Snažím sa užiť si svoj život čo najviac, aj keď nevravím, že je všetko dokonalé. Mnohokrát som si prešla odsudzovaním za svoju národnosť, od spolužiakov za výsledky v škole. So svojím životom som spokojná a som šťastná, že mi nič nechýba. Priala by som všetkým, aby mali aspoň také dobré detsvo a mladosť, ako ja.
Je zrejmé, že osvetu sveta, my, mladí ľudia, neurobíme. Možme si ale navzájom pomáhať a podoporovať sa. Problémy dnešnej doby nie sú ľahko riešiteľné. Svet potrebuje inteligentných a vzdelaných ľudí, preto by sme sa mali sústrediť najmä na štúdium. Netreba však zabúdať ani na medziľudské vzťahy a užiť si svoju mladosť. Pretože mladí sme iba raz!
 
Podobné referáty
Úvaha o mladosti SOŠ 2.9539 299 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.