referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Šťastie a život
Dátum pridania: 19.07.2012 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Berry746
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 988
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Šťastie. Čo je šťastie? Niekto by povedal, dočasný stav mysle. V podstate súhlasím. Je dočasný, je na chvíľu. Ale iba my sami sa môžeme rozhodnúť aká dlhá tá chvíľa bude.
Život. Jedinečný a neopakovateľný. Každý má ten svoj a žije ho len on sám. Ale ako, ako si je niekto istý tým, že ho žije správne? Je mnoho vzorcov na vyriešenie vecí, matematických príkladov, rovníc, atď... ale nikto ešte nenašiel vzorec na “šťastný život”. Je to dobré alebo zlé? Použili by sme ho keby sme ho mali? Bolo by to jednoduchšie alebo nudnejšie? Nikto nevie. Ale ja jeden vzorec mám. Skúsim vám ho priblížiť. Vitajte v mojich myšlienkach.
“Dream is all we need” - “Sen je všetko čo potrebuješ.”
Sny, má ich každý. A nie, nemyslím tie obrazy, ktoré v noci prehráva tvoj mozog. Myslím tie hlbšie sny, veci ktoré chceš dosiahnuť. Či už je to jednoduchý sen dostať jednotku z písomky, alebo sen zmeniť svet. Všetko sa dá, ak sa chce. Len treba vyvinúť snahu a nebáť sa pustiť sa do vecí, ktoré sa zdajú byť náročné. Ale tým, že budeš sedieť doma a rozmýšľať nad tým, čo všetko by si chcela, tým sa k tomu nedostaneš. Ak o niečom snívaš, postav sa a choď si za tým.
Všetko sa začína snom, máš sen, máš začiatok. Vieš čo chceš a začína sa pred tebou črtať cesta. Vlastne dve, akoby rázcestie. Poradím ti, ak je chodník krásny, rovný a hladký, nezavedie ťa do cieľa. Zastavíš sa niekde a nebudeš vedieť ako ďalej. Ten druhý chodník síce vyzerá dosť nevábne, áno, je strmý a úzky, je tam veľa kameňov a zdá sa ako keby viedol niekam do lesa ale skús vykročiť, optimisticky pravou nohou, a ísť po ňom.
Nie je to až také ľahké, že? Ale začala si, mieriš niekam, po ceste stretneš mnoho prekážok, veľakrát sa potkneš a spadneš, budeš to chcieť vzdať, ale musíš sa snažiť ísť ďalej a ak sa budeš snažiť prekonáš ich. A potom nájdeš cieľ.
Život je ťažký, a áno, typuješ správne, tento chodník symbolizuje život a cestu k cieľu, k tomu vytúženému cieľu, ktorý zatiaľ nevidíš.
Prvá prekážka, prvý kameň, prvý pád. Povedzme, že niekto ti výrazne dal najavo, že tvoj sen je hlúposť a ty si začala rozmýšľať, stojí to zato? Spadla si, ležíš na zemi. Dám ti jednu radu. Stojí. Pokračuj.
Keď spadneš, môžeš chvíľu ostať na zemi. Porozmýšľať o všetkých veciach, ktoré si doteraz urobila, o všetkom čo sa stalo. Ale nech sa deje čokoľvek, musíš sa postaviť a snažiť sa ísť ďalej. Na začiatku sa ti to bude zdať priam nemožné, tvoje kolená sa budú triasť a chvíľu sa bude zdať, že znova spadneš. No po čase si uvedomíš, že už kráčaš normálne, tak ako si zvykla, so vzpriamenou hlavou, pretože tak je ľahšie hľadieť na nebo. Usmievaš sa, áno, aj na tých, ktorí ti ublížili. Pretože toto je to o čom je život, učíme sa nové veci, berieme lekcie, a tie nás častokrát bolia, ale keď ich podstúpime, čaká na nás niečo lepšie, tomu verím.
A preto ďalšie heslo je : “Never give up!” – “Nikdy sa nevzdávaj!”. Svetlo vždy svieti, len niekedy si to práve ty kto ho nechce vidieť.
Ideš ďalej, prešlo dosť veľa času odvtedy ako si začala svoju cestu a ty už si dosť unavená, znova máš čierne myšlienky a premýšľaš či by nebolo lepšie otočiť sa a vrátiť sa späť, tam kam to poznáš. No zrazu vidíš niečo pred sebou. Je to veža?
Podídeš bližšie a nájdeš dvere. Otvoríš ich a vidíš mnoho mnoho schodov. Chvíľu sa rozhoduješ, čo urobiť. Unaviť sa ešte viac a vyjsť ich alebo sa definitívne vrátiť späť. Neviem čo by si urobila ty, ale ja by som vyšla schody. Ideš so mnou?
Po nekonečnej chvíli si hore a vidíš prenádherný výhľad. V momente ťa to nabije pozitívnou energiou a vieš že si si vybrala správne a si šťastná, že si sa neobrátila. A v tom momente pred tebou niečo vyrastie, tvoj cieľ je tak blízko, že sa ho môžeš dotknúť. Si tam.
Veža sa zmenila, iba ty vieš načo. Či si sa ocitla v inej krajine, v tej v ktorej si vždy chcela žiť. Či v rukách držíš to, čo si vždy chcela mať alebo pri tebe zrazu stojí osoba, ktorá ti tak hrozne chýbala. Pokojne sa veža mohla zmeniť aj na obrovské javisko. Proste ty si tam, kde si chcela byť, dosiahla si svoj cieľ. Stálo to zato. Po dlhej a náročnej ceste si tam, lebo si sa nevzdala a vždy keď ťa niečo zrazilo, premohla si sa a povstala, šla ďalej. Tvoj sen sa splnil.

Takže zhrňme si to. Toto je môj vzorec na šťastný život, možno občas ťažký, ale v konečnom dôsledku šťastný. Je iba na vás či si ho aj vy vezmete, ak áno, budem rada. Ak nie, tak verím, že nájdete lepší a raz za s ním podelíte. Čiže...
Snívaj + Nevzdávaj sa = Ži šťastne.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.