referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Hugo
Sobota, 1. apríla 2023
Majú vysoké školy svoju cenu? (úvaha)
Dátum pridania: 21.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: peter.polakovic
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 792
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
Osvojené poznatky, intelektuálne a praktické zručnosti a návyky, áno aj to je vzdelanie. V každej ekonomike má nesmiernu hodnotu. V krajinách s najvyspelejšou trhovou ekonomikou je práve vzdelanie posudzované ako najdôležitejší faktor prosperity a hlavne kvalitnejšej budúcnosti. Vzdelanie má svoju hodnotu, pre Slovensko zostáva otázne, či má aj cenu. Budúca podoba školstva je pritom jednou z najzávažnejších otázok súčasného Slovenska. V Ústave, článku 42 sa uvádza: "Občania majú právo na bezplatné vzdelanie v základných školách a stredných školách, podľa schopností občana a možnosti spoločnosti aj na vysokých školách." Táto formulácia dáva možnosť zaoberať sa otázkou spoplatnenia vysokých škôl a najmä v súvislosti s vládou schválenou koncepciou rozvoja vysokého školstva sa u nás nesmelo rozbehla diskusia o reforme financovania vysokého školstva. Je teda potrebné spoplatňovať, alebo nie je potrebné spoplatňovať? Túto otázku koncepcia reformy obišla a riešenie sa odsunulo. Akonáhle sa čo i len objavila myšlienka spoplatniť vysoké školy, niektorí politici začali proti tomuto mohutne protestovať. V súčasnej situácii by to predsa bol krok nesociálny a nereformný. Ale nemôže to byť aj inak? Ak uvažujeme o spoplatnení školstva, aké dôsledky nás k tomu vedú ? A práve tieto dôsledky sú faktormi ovplyvňujúce celú diskusiu o reforme financovania vysokého školstva. Uvediem preto aspoň najdôležitejšie z nich:

Odmeňovanie - všeobecne platí, že nízka hodnota odmeňovania priamo ovplyvňuje aj kvalitu poskytovaného vzdelania. Taktiež noví učitelia určite za malú odmenu do školstva neprídu. V Českej republike je celoštátny priemer platu učiteľov ZŠ 13 526 Kč (údaj za prvý polrok tohoto roku). Treba ešte niečo dodať?

Nedostatok miesta na VŠ - Odhaduje sa, že u nás študuje na vyšších ako stredných školách v súčasnosti 25% ľudí vo veku 20 rokov, kým v ostatných krajinách OECD študuje v priemere 42% 20 - ročných. Len pre porovnanie v Poľsku je to 46%. Záujemcov o štúdium je u nás samozrejme omnoho viac a toto množstvo prekračuje aj množstvo študujúcich. Približne polovica záujemcov nemôže študovať na VŠ kvôli nedostatku miesta, pričom ten je daný nedostatkom peňazí. Využitie potenciálu - Tento asi najzávažnejší dôsledok súčasného bezplatného školstva súvisí s tým, že naša krajina využíva len približne polovicu svojho obrovského potenciálu mladých a vzdelaných ľudí. Aj teraz badať dôsledky v ekonomickej sfére a to najmä v konkurencieschopnosti a nezamestnanosti.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Majú vysoké školy svoju cenu? (úvaha) SOŠ 2.9673 1077 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.