referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dorota
Pondelok, 6. februára 2023
Žiarlivosť (úvaha)
Dátum pridania: 28.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: zelwicka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 339
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Žiarlivosť je zmesou strachu z prehry, zlosti, závisti, zúfalstva a chorobného kolísania nálad. Ten pocit, kedy je srdce a rozum vyvedený z rovnováhy, pozná každý z nás. Žiarlivosť je prejavom lásky, má svoje hranice. Leží všade tam, kde jeden z partnerov začína toho druhého držať v šachu a prestáva sa kontrolovať.
Žiarlivosť je spôsobená strachom alebo obavou, že môžem byť opustený a nahradený niekým druhým u človeka, od ktorého som citovo závislý alebo koho milujem. Poznáme ju už u detí, najmä po narodení mladšieho súrodenca. Dieťa pociťuje menej matkinej pozornosti. svoj hnev neobráti voči nej, ale voči súrodencovi. Robí otvorene všetko, aby toho druhého „zničil“, aby na seba všetkých upozornil. Žiarlivé dieťa nemá dosť sebadôvery, podceňuje sa , nadhodnocuje toho druhého, svojho rivala. Neskôr tieto pocity prenáša do ďalších vzťahov. Žiarli na priateľov, kolegov, a keď nadviaže partnerský vzťah, žiarli na partnera a neskôr na vlastné deti.
Stáva sa, že partner žiarli bez zjavnej príčiny a vtedy sa žiarlivosť stáva chorobnou. Napriek tomu sa znásobujú jeho „detinské“ predstavy, kontroluje a týra toho druhého svojimi nekonečnými obavami. Žiadne reálne fakty nepomáhajú, aj keď partner robí čokoľvek, vysvetľuje, postupne obmedzí aktivity a stretnutia s priateľmi, nič ho neupokojí, nepresvedčí. Svoje konanie podriaďuje bludom a žiada to aj od svojho okolia. Žiarlivé scény sa odohrávajú najmä vo večerných hodinách, často až hlboko do noci. Tu už nepomôže nič iné, než liečba u psychiatra. Psychológovia tvrdia, že každý človek je žiarlivý, či už si to prizná alebo nie. Ide len o to, aký je stupeň žiarlivosti, či je, alebo nie je únosná. Ak nám žiarlivosť zacláňa celý svet, je jedovatá a ničivá. Ale ak ju dávkujeme s mierou, živí vášeň a robí vzťah dvoch ľudí pevnejším a šťastnejším. Nie nadarmo sa hovorí, že žiarlivosť je nerozlučná sestra lásky. Proti žiarlivosti niet lieku. Lásku sprevádza deň za dňom ako tieň a nikdy ju neopúšťa. Jeden cit bez druhého by nemohol existovať i napriek tomu, že sú označovaní za nepriateľov. Žiarlivosť nemusí byť zlá za predpokladu, že ju nebudeme príliš rozmaznávať a nedáme jej priveľkú moc.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.