referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Utorok, 5. decembra 2023
Čo je to priateľstvo a kto je to priateľ? (úvaha)
Dátum pridania: 28.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: zelwicka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 205
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.6
Priemerná známka: 2.89 Rýchle čítanie: 1m 0s
Pomalé čítanie: 1m 30s
 
Mnohí z nás si už neraz položili tieto otázky a myslím, že poznáme na ne odpoveď. Nejeden z nás by na otázku, kto je priateľ odpovedal: „Priateľ je človek, ktorý vždy stojí pri mne, ktorý má ma rád a na ktorého sa môžem spoľahnúť.“
Stručná, ale výstižná odpoveď. A priateľstvo? Je to vzťah, ktorý znamená pre obidvoch ľudí to, keď môžu tomu druhému povedať úplne všetko, keď majú k sebe dôveru. Práve dôvera je základnou podmienkou skutočného priateľstva. Ďalšou nemenej dôležitou podmienkou, aby priateľstvo mohlo fungovať, je úprimnosť. Ak si dvaja ľudia nedôverujú a nie sú k sebe úprimní, je to len prázdny vzťah plný falošnosti a zrád. No ak je vzťah založený na dôvere a úprimnosti, a keď v ňom nechýba vzájomná úcta, môžeme hovoriť o skutočnom priateľstve.
Žiaľ takéto priateľstvo je v dnešnej dobe zriedkavé. Ľudia si čoraz menej všímajú svoje okolie a neuvedomujú si skutočné hodnoty. Myslia len na slávu a peniaze. A tak vznikajú falošné „priateľstvá“. Jeden sa snaží obohatiť na úkor toho druhého. A preto, ak sa chceme vyhnúť falošným priateľom, najskôr ich musíme rozoznať od tých úprimných, ktorí to s nami myslia dobre. A na to nestačí mať otvorené len oči, ale je potrebné, aby bolo otvorené aj srdce!.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.