referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Izabela
Sobota, 9. decembra 2023
Hranice tolerancie
Dátum pridania: 14.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: anonymna
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 771
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
„Na všetkých svieti jedno žlté slnko.“ Túto vetu vyslovila pred nedávnom jedna slovenská speváčka. Chcela tým vo svojej pesničke vyjadriť nesúhlas s tým, že na Slovensku, no nielen tu, sa ešte vždy stretávame s istým druhom obrovskej netolerancie s názvom rasová diskriminácia.
Rasizmus, hoci sa nám to mnohým nepáči, je krutou realitou a veľmi často skloňovaným slovom. Týka sa nás všetkých, všetkých spoločností, všetkých národov, celého sveta. Uvediem príklad zo života: Ako by sa mnohí z nás zatvárili, keby im syn alebo dcéra priviedla domov snúbenca – černocha alebo snúbenicu – černošku ? Všetci vravia, že nie sú rasisti, že sú tolerantní, inteligentní, ohľaduplní, rozhľadení ľudia, ktorí proti černochom nič nemajú. Jedna vec je však nemať nič proti černochom a úplne iná vec je, keď prestanú byť teoretickým problémom niekde za múrom súkromia a stanú sa súčasťou ich bežného života, ich kuchyne alebo ich obývačky. Vtedy už nastáva strach z niečoho nového, nepoznaného a cudzieho a tiež sú tu obavy z toho, čo povedia na to ostatní ľudia, susedia, príbuzní, keď uvidia ich dcéru alebo syna prechádzať sa po ulici s černochom/černoškou.
U nás sa však častejšie ako s černochmi stretneme na ulici s rómskymi občanmi, bežnejšie nazývanými aj Cigáni. Cigáni – a hlavne ich kultivovaní reprezentanti, čiže rómski politici – veľmi radi označujú všetkých „bielych“, ktorým sa nepáči ich spôsob veľmi nečistého a nehygienického života, za rasistov. Lenže rasistom je ten človek, ktorý komukoľvek odopiera jeho občianske práva a slobodu len preto, že je príslušníkom nejakej inej rasy. Rasistom nie je teda ten človek, ktorý sa štíti špiny, smradu, chorôb, či vulgárne sa vyjadrujúcich a vyzerajúcich ľudí. Na svete existujú tri ľudské rasy: europoidná, mongoloidná a negroidná, takže s Cigánmi patríme spoločne do europoidnej rasy. Keďže neexistuje cigánska rasa, neexistuje ani proticigánsky rasizmus. Ak sa v našich končinách vyskytuje nevraživosť medzi skupinami obyvateľov, tak je to etnická alebo sociálna nevraživosť, nikdy nie však rasová. Obviňovanie Slovákov z netolerantnosti a rasovej nenávisti voči Rómom je podľa môjho názoru nezmyselné a niektorí Rómovia takto chcú zbytočne zaujať pred ostatnými vyspelými štátmi Európy, aby ich poľutovali, keď budú žiadať o azyl v ich krajine. Treba si uvedomiť, kde je hranica tolerancie a kde obyčajná prefíkanosť.
Inými znevýhodnenými skupinami sú takisto utečenci, homosexuáli, ženy, cudzinci, Arabi, Židia, afroslováci.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.