referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Iveta
Pondelok, 27. mája 2024
Racionálne využitie volného času
Dátum pridania: 17.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: calvin
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 508
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.5
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 9m 10s
Pomalé čítanie: 13m 45s
 
Denne stretávame na uliciach chlapcov a dievčatá, bezstarostne usmiatych alebo sústredene debatujúcich o školských problémoch, takmer denne počúvame rodičov hovoriť o problémoch s dorastajúcimi deťmi. Neraz opakujú: „Malé deti malé starosti, veľké deti veľké starosti.“ Vidíme ich v ošúchaných rifliach so strapatými hrivami, v kinách, v kaviarniach, v divadlách i na koncertoch. Stretávame ich na vychádzkach do prírody, pozorujeme, ako sa preháňajú po športových ihriskách. Vieme, že sú priam pojašení za motormi, populárnou hudbou a kadečím iným, a vieme aj to, že hneď „ofrflú“ všetko, čo sa im nepáči. Pravdaže, vôbec nemožno vymenovať všetky miesta, kde všade možno mladých ľudí stretnúť a vidieť ich, ako zaobchádzajú s volným časom. A pretože ho majú relatívne najviac, sústredil som sa zväčša na mladých ľudí, ktorí si ani neuvedomujú, míňajú to najdrahocennejšie – čas.
Keď hovoríme o voľnom čase, musíme si uvedomiť, čo voľný čas pre človeka znamená. Je to čas, ktorý trávi podľa vlastných záľub, potrieb, ale aj možností. Racionálne využitý voľný čas môže z mladého človeka vytvoriť vzdelaného, kultúrne i fyzicky vyspelého jedinca. V období mladosti sa vyhraňuje a formuje jeho osobnosť. Voľný čas je priestorom, v ktorom si jednotlivec utvára svojský spôsob života v súlade s požiadavkami a potrebami našej spoločnosti.
Existuje mnoho definícií voľného času, z ktorých by som spomenul len tie najznámejšie:
Ř Voľný čas je čas, ktorý nám ostáva po splnení pracovných, domácich a školských povinností, v ktorom môžeme vykonávať činnosť podľa vlastnej záľuby v súlade s odpočinkom, zábavou a uspokojovaním vlastných potrieb.
Ř Voľný čas je súčasťou spôsobu života, teda je jedným z činiteľov, ktoré pôsobia na formovanie osobnosti (Rotterová).
Ř Voľný čas je priestor, v ktorom si jedinec utvára spôsov života v súlade s požiadavkami a potrebami spoločnosti (Filipcová).
Ř Voľný čas sa z psychologického hľadiska definuje funkciami, ako sú odpočinok, zábava, rozvoj osobnosti (Čáp).

Úlohou individuality voľného času je určitá individualita človeka:
A/ estetická – výtvarná výchova, hudobná výchova
B/ pracovná – technická výchova
C/ športová – telesná výchova
D/ enviromentálna – prírodovedecké krúžky

Voľný čas môžeme chápať ako opak nutnej práce, alebo povinnosti. Ide o činnosť, ktorú si môžeme slobodne vybrať.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Zdroje: Filipcová Blanka: Člověk, práce, volný čas, Praha 1966, Holinová Hilda: Kapitoly o mládeži a jej voľnom čase, Smena 1979, Olivar R.R.: Etická výchova, Orbis pictus Istropolitána, Bratislava 1992, Vysokoškolské skriptá Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity, Internet
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.