referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Štvrtok, 19. mája 2022
V ľuďoch je viac hodného obdivu ako zavrhnutia (Albert Camus)
Dátum pridania: 05.03.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Matrix
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 279
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
Je táto výpoveď pravdivá? Veď v každodennom živote sa stretávame u ľudí so všeličím, čo nesvedčí o pravdivosti Camusovho tvrdenia. Človek má často dojem, že v ľuďoch je viac zlého ako dobrého, hodného obdivu. Pouvažujeme nad tým.
Človek
Široký pojem: koruna tvorstva. A čo všetko už veru vykonal! Vedel zbíjať, vedel vraždiť, páliť, dokázal mučiť, rozpútať vojny. Vedel však iba to? Nie, vedel aj iné. Vládal stavať mestá, orať polia, vedel milovať, dokázal trpieť a obetovať sa...
Ľudia
Veľa ľudí žilo a žije na tejto planéte. Milióny a milióny. Ale možno povedať, že z tých miliónov sú dvaja ľudia rovnakí? Nie. Často si ani neuvedomujeme, čo všetko sa pod slovkom ľudia skrýva. To množstvo osudov , túžob, sklamní, šťastia, bôľu, nádejí, ideálov, neúspechov, ale najmä úspechov. Veď ľudí máme posudzovať podľa toho, čo vedeli vykonať, a nie podľa toho, v čom nemali úspech.
Ľudia a zmysel človeka
Je výraz ,,zmysel života" vôbec definovateľný? Čo je zmyslom života? Auto, chata, záhrada, zbieranie známok, chrobákov, chytanie rýb alebo túžba po poznaní? Láska, rodina? Aj to je zmyslom života, al enie celým. Sú ľudia, ktorí vidia zmysel života v majetku, primeranom postavení. Nie je to však správne. Možno im to zazlievať? Nie. Tak ako nemožno hladnému zazlievať, že sa chce najesť.
Ľudské úsilie dosiahnuť niečo treba obdivovať, To zlo, ktoré sa napácha pri tomto úsilí, treba zavrhovať. A zmyslom života ľudí má byť viera a boj o lepší život.
Z akýchkoľvek hľadísk sa dívame na ľudí, musíme v nich vždy podporiť ušľachtilé a potláčať zle. My sami musíme mať k ľuďom kladný vzťah a prídene na to, že v ľudskej podstate je viac dobrého a pekného, teda hodného obdivu ako zlého, hodného zavrhnutia.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.