Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Peniaze znamenajú moc alebo lepšie je byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý

„Peniaze znamenajú moc. A moc znamená možnosť niekoho ovládať. A po tom predsa v skrytu duše túži každý, nie?“

„Peniaze znamenajú moc“
Je to pravda? Neviem. Ale asi áno, podľa toho, čo skoro každý deň ponúka spravodajstvo. Tí bohatí totiž môžu všetko. Či už prejsť na križovatke na červenú alebo niekoho zavraždiť. Beztrestne. Nič sa im nestane. Ak poruší zákony človek bez peňazí, musí si odpykať trest. Ak však neprávosť spácha človek s dostatočne vysokým kontom v banke, môže si „kúpiť nedotknuteľnosť a nepostihnuteľnosť “. Najmä po páde feudalizmu a nástupe kapitalizmu, keď pôda stratila svoj význam ako „nástroj moci“ pánov nad poddanými a nahradili ju mince a bankovky. Presne podľa výroku „na peniaze je aj zákon krátky.“
A tým sa dostávam k istému typicko-slovenskému javu – korupcii. Každý o nej vie, každý sa s ňou aspoň raz už stretol, korupčné škandály sa pretriasajú v médiách tiež pomerne často, ale žiadne konkrétne riešenie sa zatiaľ nenašlo. Je to protizákonné, no nikto nie je vo väzení. Hm, ďalší typicko-slovenský jav. „Načo sú zákony tam, kde vládnu len peniaze". (Petronius)
Ten Petronius bol teda múdry muž. Alebo žeby to bol len obyčajný jednoduchý človek, ktorý žil v rovnakej spoločnosti ako my? Zvláštne. Isté veci sa nezmenia a nevymiznú nikdy. Áno, pokiaľ budú existovať peniaze, bude existovať aj korupcia a zločiny kvôli ním spáchané a vďaka nim nepotrestané.
Neznášam to. Neznášam takých ľudí, čo si hovoria „som boháč, kto je viac“. Alebo „ja môžem všetko, veď ocinko zaplatí“. Ale myslela by som tak aj vtedy, ak by som sama bola na ich mieste a bola bohatá? Ak by sa ma niekto na to spýtal, v prvom momente asi poviem áno, určite. Lenže, keď sa tak nad tým zamyslím dlhšie, už si nie som taká istá. I keď sa za to hanbím, asi by som konala rovnako ako tí, ktorých dnes sama odsudzujem. A už sme pri tom známom „peniaze kazia charakter“.

„Peniaze kazia charakter“
No je to skutočne tak? Veď ak má niekto dosť silný charakter, tak ho ani jeho bohatstvo nemôže ovplyvniť. Ale ono je to tak, že človek je od prírody tvor lenivý a pohodlný. Takže načo si robiť ťažkosti, veď ono sa to aj tak vybaví, nie? Tomu detektívovi strčím do vrecka zväzok bankoviek a je to. O.K. Dobre, dobre, možno je tento výjav, ktorý nám tak často ponúkajú americké filmy, trochu prehnaný, ale tak nejako to beží aj u nás. Inak si totiž neviem vysvetliť, prečo sú na slobode niektoré indivíduá, ktoré očividne páchali, prípadne páchajú trestnú činnosť.

Ja viem, žiadne priame dôkazy sa nikdy nenašli (alebo ich len nik nechcel vidieť?) Inokedy sa kvôli pomalému konaniu súdu zmeškal čas, v ktorom by mohli byť odsúdení. Alebo sa vynorila nejaká protokolárna chyba či porušenie práv obvineného. A o zmiznutých svedkoch vôbec nehovorím. To, že o tom vie celý národ, je predsa druhoradé. To sa však už dostávam k téme politickej a to sem vonkoncom nepatrí. Aj keď, kto má u nás viac peňazí a väčšiu moc ak nie práve politici?

„Čo znamená bohatstvo?“
Ale zoberme si to z trochu inej strany. Čo vlastne peniaze, resp. bohatstvo znamenajú, čo to vlastne je? Niekomu „stačí“, keď má veľkú rodinu a dobrých priateľov a považuje sa za bohatého človeka. Inému tento pocit sprostredkúva knižnica plná kníh a múdrosť v nich zachytená. Odhliadnime teraz od týchto tak patetických vyjadrení a vráťme sa k podstate slova bohatstvo, viažuce sa k hodnote majetku. Pre mňa osobne bohatstvo znamená voľnosť a slobodu. Áno. Je to jednoducho akýsi pocit voľnosti – nebyť viazaná vedomím, či si niečo môžem dovoliť alebo nie. Nech sa to už chápe v akomkoľvek význame. Musí to byť úžasný pocit, nemusieť sa ohliadať na to, čo mám v peňaženke. Jednoducho vojsť do obchodu a kúpiť všetko, čo chcem bez toho, aby som musela pozerať na cenovky. A v neposlednom rade je to istota. Nemať žiadne existenčné strachy, čo bude zajtra, ak sa nebudem správať „rozumne“ a šetriť. „O irónii, slepej Justícii a pralinkách“
Viete však, že na Slovensku vraj existuje skupina ľudí, ktorá korupciu vôbec nepociťuje ako spoločenský problém? Nehovorím o batoľatách, ale o najbohatšej vrstve Slovákov. Je to irónia, ale, i keď nechcem zovšeobecňovať, týchto približne 2500 ľudí korupciu skoro vôbec nevníma napriek tomu, že oni sú často jej iniciátormi. Možno je to tak preto, že pre nich sú takéto „sumičky“ hovorovo povedané iba „trinkgeld“. A keď to platí aj pre justíciu, .. No, ale veď tá je povestne slepá. A u nás to platí dupľom. Nie že by som chcela osočovať všetkých Slovákov a celý náš systém, na to skutočne nemám právo. Ale
viem, o čom hovorím. Pozrime sa, napríklad, na také zdravotníctvo. Tu je moc peňazí tak do očí bijúca, až ju nevidí vôbec nik. Teraz nehovorím o nejakej tej káve či bonboniére podstrčenej sestričke. Hovorím o špeciálnych vyšetreniach, na ktoré sú siahodlhé poradovníky. To si veľactená pani bankárová zavolá svojho ošetrujúceho lekára a vecne a diplomaticky mu predá vypísaný šek. No, noblesu treba zachovať vždy. Nehovoriac o priateľke pani primárovej, ktorá dostane štvorposteľovú izbu celkom pre seba, napriek tomu, že pacientov je viac než dosť. Ale veď kľud je pri rekonvalescencii taký dôležitý.

A priatelia na tých správnych miestach ešte dôležitejší. A čo tak bicykle a dovolenky pre lekára či lekárnika za predpísanie tých „správnych“ liekov? A .. a.. Príkladov je veľa. Nemalo by nám to naháňať strach? Ale povedzme si pravdu – vy by ste to nespravili? A ja? Nespravila by som to tiež?

„Človek a peniaze alebo na čo je dobrá geometria“
Niekto raz povedal, že vzťah človeka k peniazom najlepšie odzrkadľuje stav ľudskej spoločnosti. Ak by sme to naozaj posudzovali podľa tohoto kritéria, hodnotenie ľudstva by nebolo veľmi vysoké. A dovolím si povedať, že pri tejto skúške by sme my, Slováci, dokonca prepadli. Česť výnimkám, ako som už povedala, nechcem zovšeobecňovať. To by nebolo fér. Fér. Podľa zákona máme všetci právo na rovnaké zaobchádzanie. Vraj. Lebo to tak často nie je. A to je fér?
Peniaze a k nim prislúchajúca moc už prenikli do každej oblasti nášho života. Podľa mňa by však mali byť prostriedkom na prežitie, nie na žitie. Podľa hesla - dobrý sluha, zlý pán. Ale ako som už spomenula, človek by nebol človekom, ak by nebol chamtivý. Pridajte k tomu ešte dávku egoizmu a na svete je problém. Starý ako svet sám. A poznajú ho už malé deti. Niečo za niečo. Ty sa ku mne budeš modliť, ja sa postarám o hojnú úrodu. Alebo: ak budeš dobrý, dostaneš cukrík. A čo to má spoločné s peniazmi? A na čom je založená kapitálová politika celého sveta? Na výmennom obchode. A v neposlednom rade, kedy mám nad niekým väčšiu moc, ako keď mám niečo, čo ten druhý chce? Čo potrebuje? A môžem ho riadne „ošklbať“. O peniaze. A kruh sa uzatvára. „Dvaja ľudia alebo lepšie je byť bohatý a zdravý, než chudobný a chorý“
Povedzme si však úprimne, tak trocha zo mňa hovorí aj závisť. Áno, chcem mať veľa peňazí. A teraz otázka: je dôležité, ako sa k ním dostanem? A či si, keď si budem na konci ešte raz premietať môj život, budem môcť pozrieť do očí? Sú peniaze také dôležité, že dokážeme zahodiť svoju hrdosť, svoju sebaúctu, akúkoľvek etiku a morálku? Že sa dokážeme len tak zbaviť svojho svedomia a pocitu viny? Že dokážeme ublížiť? Závidieť? Nenávidieť? Vraždiť? Spýtajte sa to milionára a to isté bezdomovca. Ten prvý vám asi s blahosklonným a možno trocha falošným úsmevom svätca odpovie nie a ten druhý sa vám vysmeje a povie jasné áno. Alebo s povzdychom a jemným úškrnom na tvári: „A načo ...“ Hmm .. A načo? Znamenajú peniaze šťastie? V nejakej relácii som raz počula interview s tzv. „high society lady“. Práve bola na svahu s zimnom areály snov St. Moritz v Alpách.

Na sebe mala zeleno-čierny kožuch za 112 000 Euro a diamantové šperky za 75 000 Euro. Stála na lyžiach. Na otázku, či je to na lyžovačku treba, odpovedala: „Nie, vôbec to nie je potrebné. A načo je potrebná jachta na vrchole hory? Ale luxus je ohromná zábava.“ Tá jachta tam naozaj bola, vraj nová atrakcia na „rozptýlenie“ zámožných zákazníkov. A čo z toho všetkého plynie? Dovolím si parafrázovať názov jedného filmu: Lepšie je byť bohatý a zdravý, než chudobný a chorý.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk