referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bernard
Piatok, 20. mája 2022
Peniaze znamenajú moc alebo lepšie je byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý
Dátum pridania: 29.03.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Cybereve
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 357
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 7m 0s
Pomalé čítanie: 10m 30s
 
„Peniaze znamenajú moc. A moc znamená možnosť niekoho ovládať. A po tom predsa v skrytu duše túži každý, nie?“

„Peniaze znamenajú moc“
Je to pravda? Neviem. Ale asi áno, podľa toho, čo skoro každý deň ponúka spravodajstvo. Tí bohatí totiž môžu všetko. Či už prejsť na križovatke na červenú alebo niekoho zavraždiť. Beztrestne. Nič sa im nestane. Ak poruší zákony človek bez peňazí, musí si odpykať trest. Ak však neprávosť spácha človek s dostatočne vysokým kontom v banke, môže si „kúpiť nedotknuteľnosť a nepostihnuteľnosť “. Najmä po páde feudalizmu a nástupe kapitalizmu, keď pôda stratila svoj význam ako „nástroj moci“ pánov nad poddanými a nahradili ju mince a bankovky. Presne podľa výroku „na peniaze je aj zákon krátky.“
A tým sa dostávam k istému typicko-slovenskému javu – korupcii. Každý o nej vie, každý sa s ňou aspoň raz už stretol, korupčné škandály sa pretriasajú v médiách tiež pomerne často, ale žiadne konkrétne riešenie sa zatiaľ nenašlo. Je to protizákonné, no nikto nie je vo väzení. Hm, ďalší typicko-slovenský jav. „Načo sú zákony tam, kde vládnu len peniaze". (Petronius)
Ten Petronius bol teda múdry muž. Alebo žeby to bol len obyčajný jednoduchý človek, ktorý žil v rovnakej spoločnosti ako my? Zvláštne. Isté veci sa nezmenia a nevymiznú nikdy. Áno, pokiaľ budú existovať peniaze, bude existovať aj korupcia a zločiny kvôli ním spáchané a vďaka nim nepotrestané.
Neznášam to. Neznášam takých ľudí, čo si hovoria „som boháč, kto je viac“. Alebo „ja môžem všetko, veď ocinko zaplatí“. Ale myslela by som tak aj vtedy, ak by som sama bola na ich mieste a bola bohatá? Ak by sa ma niekto na to spýtal, v prvom momente asi poviem áno, určite. Lenže, keď sa tak nad tým zamyslím dlhšie, už si nie som taká istá. I keď sa za to hanbím, asi by som konala rovnako ako tí, ktorých dnes sama odsudzujem. A už sme pri tom známom „peniaze kazia charakter“.

„Peniaze kazia charakter“
No je to skutočne tak? Veď ak má niekto dosť silný charakter, tak ho ani jeho bohatstvo nemôže ovplyvniť. Ale ono je to tak, že človek je od prírody tvor lenivý a pohodlný. Takže načo si robiť ťažkosti, veď ono sa to aj tak vybaví, nie? Tomu detektívovi strčím do vrecka zväzok bankoviek a je to. O.K. Dobre, dobre, možno je tento výjav, ktorý nám tak často ponúkajú americké filmy, trochu prehnaný, ale tak nejako to beží aj u nás. Inak si totiž neviem vysvetliť, prečo sú na slobode niektoré indivíduá, ktoré očividne páchali, prípadne páchajú trestnú činnosť.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.