referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milan
Sobota, 27. novembra 2021
Prepáč
Dátum pridania: 05.04.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: vanda
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 342
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Prepáč!
Zasa je tu jar. Znie to otrepane? Ani nie! Každý rok sa to opakuje, no nikdy sa jej nedokážem nasýtiť. Znovu sa otepľuje, vyzliekam sa z teplých kabátov, svetrov a topánok, vo vzduchu tušiť príchod teplých dní, vietor už nefúka stipľavým chladom, veje vetrík s čerstvou vôňou slnka. Veď si predstavte: čoskoro príde leto, dievčatá sa budú obliekať do krátkych nohavíc a tenisiek, sandáliek, do krátkych sukničiek a ľahkých vzdušných šiat… Krásna predstava, však? A navyše, príroda sa zobúdza! Otvorte oči a nasávajte tú jedinečnú atmosféru budiacej sa prírody: stromy pučia zeleňou, vo vzduchu cítiť vôňu kvitnúcich kvetov, vtáčiky veselo spievajú, tráva sa znova zelená, holúbky si hrkútajú a vy si sedíte sami pred telkou a napchávate sa pukancami. Nemáte chuť ísť vyobjímať matku, sestru, susedu, spolubývajúceho za to, že vás včera nezahlásili za rušenie nočného pokoja, keď ste sa do polnoci nie tíško zabávali s kamošmi a rádiom na plné pecky? Tak choďte a pomerte sa aspoň so svojím nepriateľom, nie je až taký zlý. A navyše vlastní CD-čko, ktoré už dávno márne zháňate. Prečo sa toľkí z nás radšej trápia namiesto toho, aby povedali „ prepáč “ ?
Je to azda tým, že „ byť milý “ sa často zamieňa s poddajnosťou. V hádke je väčšinou jeden menej nahnevaný, a ten by sa mal zachovať dospelo a urobiť prvý krok. „Prepáč“ zmamená „prepáč“, a nie „ mal si pravdu“ alebo „mal si dôvod na to , aby som to urobil“. Ak ste sa už dohodli udobriť, je to úžasné ! Nikdy však neznásilňujte situáciu. Ten druhý totiž niekedy nie je ešte pripravený. Môže povedať: „Potrebujem ešte čas a nechcem sa o tom rozprávať skôr ako zajtra.“
Netreba naliehať, inak sa môže zhoršiť aj tak dosť napätá životná situácia. A čo pravidlo: „Nikdy nechoď do postele rozhnevaný ?“ Je to sice dobrá rada, ale žiadne pravidlo sa nedá použiť na všetkých ľudí a na všetky situácie. Ak jeden z vás nie je pripravený na rozhovor treba počkať. Mnohí sa totiž obávajú chladu a odcudzenia medzi vami, takže často v mene harmónie priateľstva ustúpia namiesto toho, aby problém skutočne vyriešili.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.