referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Urban
Sobota, 25. mája 2024
Pojednanie o láske II. (úvaha)
Dátum pridania: 15.04.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: rudmesz
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 535
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 9m 20s
Pomalé čítanie: 14m 0s
 
O tom, či láska, ktorá sa každým dňom neobnovuje sa stáva zvykom a zaniká.

Začnime najskôr možnou definíciou samotnej lásky. Lásku môžeme chápať ako veľmi ušľachtilý cit, ktorý je nositeľom perfektného pocitu pre jej subjekt.
Láska medzi dvoma ľuďmi je teda vzťahom tohto citu, ktorý nesmierne obohacuje ich životy, robí ich krajšími - zmysluplnejšími.
K tomu, aby mohla vyvstať medzi dvoma ľuďmi, musia byť splnené určité podmienky, ktoré je možné nazvať nevyhnutnými a dostačujúcimi.
Ktoré sú to podmienky, ktoré musia byť splnené k tomu, aby sa tento cit prejavil, vyvstal medzi dvoma ľuďmi?
Cesta, ktorá nás môže doviesť k odpovedi na danú otázku je jednou z filozofických ciest, tzv. metód(metóda = grécky: methodos = cesta) a nazýva sa transcendentálnou.
Transcendentálna metóda bola v 18str. objavená nemeckým filozofom Immanuelom Kantom(1724-1804) a ním aplikovaná na fenomén poznania. Stretávame sa s ňou v jeho gnozeologickom diele(gnozeológia = teória poznania)Kritika čistého rozumu, v ktorom si Kant dal za cieľ preskúmať samotné podmienky možnosti poznania.
A tak transcendentálna metóda sa pýta na samotné podmienky možnosti niečoho, je to cesta, ktorou odkrývame tieto podmienky možnosti jestvovania niečoho.
Pýtali sme sa, aké sú nevyhnutné a dostačujúce podmienky jestvovania lásky medzi dvoma ľuďmi. Skôr než ich stanovíme, je potrebné ešte rozlíšiť medzi dvojakosťou akýchkoľvek podmienok. Podmienky môžu byť fyzickými zmyslami vnímateľné, teda empirické a fyzické zmysli prekračujúce, teda transcendentné. Ešte treba spomenúť, že transcendentálnymi môžeme nazvať dané podmienky preto, že boli odkryté transcendentálnou metódou, že totiž ide o samotné podmienky možnosti.
A pretože nedisponujeme vnímaním, ktoré prekračuje vnímanie prostredníctvom zmyslových orgánov fyzického tela, tzv. transcendentným, resp. mimozmyslovým vnímaním, (alebo to nazvime) mimo-fyzicko-zmyslovým vnímaním, budeme skúmať nevyhnutné a dostačujúce, empirické(zmyslami tela zachytiteľné) podmienky vzniku lásky medzi dvoma ľuďmi.
Tých, ktorých tá spústa predchádzajúcich vysvetľovaní neodradila - cieľom bolo spresniť významy slov, za účelom uistenia sa, že všetci budeme pod danými slovami rozumieť to isté - a tí, ktorí sa chcú dozvedieť niečo o tom, čo by mali robiť, aby vzniknutá láska tak rýchlo nezanikla, resp.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.