Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Antoine de Saint-Exupéry Malý princ

Ilustrátor: Antoine de Saint-Exupéry

Vydalo vydavateľstvo: Mladé letá

Vydalo v roku: 1995, 1997

Vytlačil: Polygraf PRINT, a. s., Prešov

Doslov napísal: Anton Hykisch

Kniha je venovaná: Léonovi Werthovi

Autor

Antoine de Saint-Exupéry

- prozaik, esejista a letec
- narodil sa roku 1900 v Lyone
- mal šľachtický pôvod
- študoval v Paríži, no v roku 1921 začal vojenskú základnú
službu v letectve
- po tažkom leteckom úraze sa liečil v Guatemale, za
občianskej vojny bol v Španielsku, odkiaľ písal reportáže pre
parížske denníky
- v roku 1944 zahynul počas letu nad Korzikou

- písal poviedku a romány s námetmi najmä zo života letcov
- vo svojich knihách prízvukoval, že svet treba vidieť a vnimať
srdcom
- za celý svoj život napísal sedem kníh:

Južná pošta (1928)
Nočný let (1931)
Zem ľudí (1939)
Vojnový pilot (1942)
List rukojemníkovi (1943)
Malý princ (1943)

- kniha Tadela je vlastne kniha-nekniha, pretože ju písal s
prestávkami po celý život no nestihol ju dokončiť

"Galeje vôbec nie sú tam, kde sa kope čakanom. Ich hrôza nemá hmotný charakter. O galejach možno hovoriť vtedy, ak kopeme, a naša práca nemá zmysel, ak sa ten, kto kope, nezapája do spoločenstva ľudí. "

Hlavné postavy: letec, Malý princ

Charakteristika hlavných postáv:
Letec - je autor, rozprávač príbehu. Síce je dospelý, ale cíti sa stále ako dieťa. V Malom princovi vidí sám seba, v období svojho detstva. Pri rozhovoroch s Malým princom však cíti, že už zostarol, že dospelosť ho obrala o značnú časť predstavivosti a fantázie. Obdivuje Malého princa.

Malý princ - malý, plavovlasý chlapec s obrovskou dávkou detskej fantázie, ktorý nikdy nechcel odpovedať na otázky a za nijakú cenu sa nevzdá svojej položenej otázky, na ktorú nedostal odpoveď. Je skromný, neskazený, úprimný. Jeho domovom bola planéta B612. Postupne nachádza odpoveď na otázku, čo je dôležité a rozhodne sa vrátiť domov. Prosil letca, aby mu nakreslil ovečku a potom aj náhubok, aby mu nezjedla jeho milovanú ružu.

Vedľajšie postavy: líška, had, kráľ, márnivec, pijan, biznismen, lampár, zemepisec, výhybkár, obchodník

Charakteristika vedľajších postáv:

Líška - nemala rada ľudí, žiadala Malého princa aby si ju skrotil, naučila ho trpezlivosti, pomohla mu nájsť odpoveď na jeho otázku, prečo je jeho ruža jedinečná. Povedala, že čas, ktorý ruži venoval, ju robí dôležitou.

Had - pre Malého princa sa stále vyjadroval v hádankách, pomohol mu dostať sa naspäť k svojej ruži, na svoju domovskú planétu.

Kráľ - stelesňoval vlastnosť - túžbu niekomu stále vládnuť a dávať mu rozkazy. Márnivec - stelesňoval márnivosť a pýchu.

Pijan - nechcel zmeniť svoj život, nechcel pochopiť, že ho márni, že si ho skazil sám.

Biznismen - premárnil svoj život nepodstatnými vecami -
- počítaním hviezd.

Lampár - celý svoj život trávil tým, že zažínal a zhášal lampu. Nezmyselne plnil príkaz.

Zemepisec - spisoval moria, vrchy, sopky, rieky, jazerá, priekopy...Poradil Malému princovi, aby šiel navštíviť planétu Zem.

Výhybkár - vypravoval vlaky podľa toho, kam šli.

Obchodník - predával vylepšené pilulky proti smädu, ktoré šetria 53 minút za týždeň. Malý princ povedal, že keby on mal premárniť 53 minút, šiel by celkom pomaličky k studničke...

Lit. druh: epika

Lit. žáner: rozprávka ( pre dospelých )

Téma: Kniha Malý princ je o detstve a dospelosti, o láske, sile priateľstva, o ľudských vlastnostiach a o všetkom, čo je na tomto svete dôležité.

- v knihe si autor spomína na svoje detstvo. Vyčíta rodičom, že mu prekazili maliarsku kariéru svojou nechápavosťou. Sťažuje sa na nedostatok predstavivosti a fantázie u dospelých, pretože im všetko treba vysvetľovať.

-táto kniha je vlastne o tom, aký by mal človek byť. Keď rastie z dieťaťa na dospelého, získava síce vedomosti, stáva sa zodpovednejším a realistickejším, no stráca pri tom nielen detskú naivitu a nevinnosť, ale aj fantáziu, skutočné hodnoty a zmysel života. Dospelý žije rýchlo, neustále rieši problémy a zabúda na to, čo je dôležité.

Stručný dej:

V čase, keď bol pilot ešte šesťročným chlapcom, videl v knihe obrázok veľhada kráľovského, ako požiera svoju obeť. Inšpiroval sa týmto obrázkom a nakreslil veľhada so slonom vovnútri. Ukázal to dospelým, ale tí ho nepochopili. Musel im preto nakresliť aj vnútrajšok toho hada. Dospelý mu povedali, aby nemyslel na hlúposti a aby sa namiesto kresleniu venoval radšej škole. Preto sa vzdal svojej maliarskej kariéry a stal sa letcom.
Pri prelete nad púšťou sa mu pokazilo lietadlo a musel pristáť na púšti v Afrike. Na druhý deň sa tam objavil chlapec - Malý princ. Chcel, aby mu nakreslil ovečku. Pilot mu ju nakreslil, lenže princovi sa nepáčila. Tak mu nakreslil debničku a povedal, že v nej je ovečka.

Malý princ bol veľmi spokojný.
Počas pobytu na púšti sa Malý princ stále pýtal, na otázky pilota však odpovedal len veľmi zriedkavo. Aj napriek tomu sa pilot dozvedel, že pochádza z malého asteroidu. Na ňom má pyšnú ružu so štyrmi tŕňmi, tri sopky, jednu vyhasnutú a ostatné činné, ktoré každý deň vymetal. Dozvedel sa aj o chlapcovej ceste po šiestich asteroidoch, na ktorých žili kráľ, márnivec, pijan, biznismen, lampár a zemepisec, o tom, ako sa dostal na Zem, našiel tu obchodníka a výhybkára a tiež stretol líšku, hada a kvetinu, ktorých sa pýtal na ľudí. Stretol aj ozvenu a dostal sa do záhrady plnej kvetín.
Po ôsmych dňoch im došli zásoby vody, a tak sa ju vybrali hľadať. Po dlhom hľadaní ju našli. Pilot sa potom vrátil k lietadlu, aby ho mohol opraviť, ale Malý princ ostal pri studničke.
Keď sa pilot na druhý deň vrátil k studničke, našiel Malého princa ako sa rozpráva s hadom. Odohnal ho a chytil bledého Malého princa za ruku. Povedal mu, že sa mu podarilo opraviť lietadlo, a že sa vracia domov. Malý princ povedal, že aj on ide dnes domov, ale že to má oveľa ťažšie. Kráčali po púšti spolu, keď sa zrazu okolo nohy Malého princa objavil žltý záblesk. Bol to had a Malého princa uštipol. Chlapec začal pomaly a ticho padať. Malý princ sa vrátil na svoju planétu.
O šesť rokov po tom pilot premýšľal, čo sa s Malým princom stalo. Robil si starosti, či jeho ružu nezjedla ovečka, či náhodou nevybuchli sopky na jeho planéte. Vedel však, že pre žiadneho dospelého to nie je také dôležité ako pre neho. Citáty:

"Áno, čím ťažšia je práca, ktorú v mene lásky venuješ svojej sile, tým je tvoje nadšenie väčšie."

"Nepleť si lásku s vlastníckym šialením; z neho pochádza to najhoršie trápenie. Lebo z lásky, na rozdiel od obecnej mienky, trápenia nepochádzajú. Trápenie plynie len z pudu vlastníctva, ktoré je opakom lásky. Skutočná láska začína tam, kde oplátkou nič nečakáš."

"Oči sú slepé. Treba hľadať srdcom."

"Len deti vedia, čo hľadajú."

"To, čo je dôležité, je neviditeľné.".

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk