Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

William Shakespeare: Hamlet

Dánsky kráľ je zabitý svojím vlastným bratom Claudiom, ktorý túži po kráľovskej korune. Všetci si myslia, že ho uštipol jedovatý had, ale Claudius mu počas oddychu v záhrade nalial do uší jed. O nejaký čas po smrti sa Claudius ožení s Gertrúdou, Hamletovou matkou. Členovia stráže Marcellus, Barnardo, Francisco a Horatio spozorujú, že sa po hradbách prechádza duch, ktorý sa veľmi podobá na mŕtveho kráľa. Oboznámia s tým Hamleta. Ten im uverí a ide s nimi na stráž. Chvíľu po polnoci sa duch skutočne objaví a prikyvuje na Hamleta, nech podíde bližšie. Ten aj napriek bráneniu strážcov ducha nasleduje a dozvie sa celú pravdu o svojom otcovi. Rozhodne sa pomstiť a na tom mieste všetci prisahajú na meč, že nikomu o tom, čo sa stalo, nič nepovedia. Po tejto udalosti sa Hamlet začne správať ako blázon a Polonius, hlavný kráľovský radca si myslí, že je kvôli jeho dcére Ofélii. Hamlet jej dvorí ale ona, na príkaz brata Laertesa a svojho otca ho odmieta. Kráľ spolu s kráľovnou pošlú po Hamletových spolužiakov Rosencratza a Guildensterna, aby ho rozveselili a zistili príčinu jeho pomätenia. Po ich príchode prídu na hrad herci, ktorých Hamlet požiada o zahratie Gonzagovho zavraždenia, ale s pridaním pár veršov, ktoré on sám napíše.
Polonius sa snaží kráľovský pár presvedčiť o svojej mienke, že Hamlet sa pomiatol kvôli jeho dcére. Preto sa s kráľom schová za záves a špehujú, čo sa bude diať medzi Oféliou a Hamletom. Hamlet vytuší podraz a vysloví svoj prológ. Hrá, akoby k Ofélii nič necítil. Kráľ si myslí, že sa Polonius zmýlil a stále nechápe Hamletovo správanie.
Všetko je pripravené na hru. Hamlet požiada hercov, aby zahrali hru, ktorá má predstavovať smrť dánskeho kráľa. Hamletov strýko a matka v tom vidia svoj čin a v polovičke hry odídu z predstavenia. Gertrúda si dá Hamleta zavolať a spytuje sa ho, čo to má znamenať. Sluha Polonius je schovaný za závesom a počúva rozhovor, ktorý má potom neskôr vyrozprávať Claudiovi. Hamlet v presvedčení, že je to potkan ho zabije a pochová. Všetkými otriasa táto udalosť, Ofélia sa dokonca pomätie. Preto kráľ pošle Hamleta do Anglicka s dopisom, že doručiteľov treba okamžite zabiť. Ale Hamlet vycíti sprisahanie a napíše nový dopis, ktorý potom vymení. Na hrad príde Leartes, ktorý si žiada vysvetlenie o príčine smrti svojho otca, Polonia. Kráľ mu prisahá, že vrahova poslal na istú smrť. Tento ich rozhovor preruší Gertrúda, ktorá oznámi Leartesovi smutnú správu o Ofélii.

Tá vraj bola pri potoku, vila vence z kvetov a keď chcela ich zavesiť na konáre stromu, konár sa pod ňou zlomil, Ofélia spadla do vody a utopila sa. Keď Leartes počul, ako prišiel o svoju sestru aj otca, premohol ho smútok. Hamlet so svojím priateľom Horatiom sa prechádzajú popri cintoríne a vidia hrobára, ako vyhadzuje z hrobu lebky. Spýtajú sa, koho je to hrob, ale on im odpovedá vyhýbavo. Keď vidia, ako ide smútočný sprievod, skryjú sa. Po chvíľke, keď Hamlet zistí, že to chovajú jeho milú, vrhne sa k hrobu a je veľmi smutný. Prizná, čo všetko k nej cítil a ako veľmi ju miloval. Kráľ medzitým dohodne súboj medzi Hamletom a Leartesom, v ktorom musí byť Hamlet porazený v každom prípade. Dohodne sa s Leartesom, že si svoj kord namastí jedom. Ale ak by to náhodou prežil, tak mu podajú otrávený nápoj. Hamlet tento súboj prijme. Pred súbojom si obaja vyberú kord. Leartes si vyberie ten, na ktorom je hrot namočený v jede. Na začiatku súboju sa Hamletovi veľmi darí. Ale Leartes Hamleta kordom poškriabe a Leartes sa prizá, že sa mu do krvi dostal jed a nemôžu ho vyliečiť nijaké byliny, ani mastičky. Gertrúda sa v tom napätí chce napiť z Hamletovho pohára. Claudius sa ju snaží zastaviť, ale je neskoro. Gertrúda umiera. Hamlet zabije Leartesa a bodne aj kráľa, ktorý takisto umiera. Hamlet ešte pred smrťou daruje kráľovskú korunu nórskemu kráľovi Fortinbrasovi.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk