Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Sofokles: Antigona

Názov diela: Antigona
Autor: Sofokles
Literárne obdobie: Klasické (Atické) obdobie - Grécka literatúra
Námet: Život v Tébach a dejiny mesta Téby
Téma: Príbeh Antigony a jej snaha uctiť si telo jej zosnulého brata-búri sa proti svetským zákonom
Hlavná myšlienka:
- Uctiť si každého mŕtveho pohrebom, pretože to je to posledné čo mu môžeme dať.
- Morálne ocenenie Antigony, ktorá obetovala svoj život z lásky k bratovi.

Konflikt: Antigona x Kreón - rozdielne názory o uctení tela Antigoninho mŕtveho brata. Antigonaje na strane božských zákonov, ale Kreónova predstava je iná.

Charakteristika hlavných hrdinov:
ANTIGONA - dcéra bývalého kráľa Téb Oidipa. Mala dvoch bratov a sestru. Je charakterná, mravná, odvážna a odhodlaná uctiť si pohrebom brata napriek prekážkam. Váži si božské zákony a má rada Haimóna.
KREON - terajší prísny a krutý vladca, ktorý nerešpektuje božské zákony a nepovoľuje úctivý pohreb Antigoninho brata.
ISMENA - bojazlivá a nesmelá sestra Antigony
HAIMON - Antigonin snúbenec, ktorý kvôli nej bol ochotný postaviť sa proti vlastnému otcovi

Dej diela: Vládca Kreón vydal zákaz pochovať Antigoninho brata Polyneika, ktorý bol vlastizradcom. Antigona sa napriek príkazom rozhodne brata pochovať. O svojej pravde sa snaží presvedčiť aj svoju sestru Isménu a privolá si ju na pomoc. Isména odmietne zo strachu o svoj život, i keď vie, že Antigona má pravdu. Antigona sa v noci vykradne hľadať bratovu mŕtvolu, ale prichytia ju stráže. Kreón sa to dozvie a dá Antigonu pochovať zaživa v hrobke. Svoje rozhodnutie nezmení ani keď  ho o to poprosí vlastný syn Haimón, Antigonin snúbenec. Obmäkčí sa až keď ho príde varovať veštec Teiresias pred unáhleným rozhodnutím a pred porušením božských zákonov. Vyberie sa Antigonu vyslobodiť. Na ceste k hrobke sa dozvie, že Antigona sa obesila. V hrobke nájde pri jej tele plačúceho Haimóna, ktorý sa pred ním prekole. Keď sa o tom dozvie Kreónova žena, spácha samovraždu. Posol to všetko povie Kreónovi a Kreón už nikdy viac nemôže nájsť zmierenie.

Vlastný názor: Dielo ma zaujalo po obsahovej stránke. Kreón nekonal v súlade s božskými zákonmi, a tak sa ani nečudujem, že na koniec zostal sám. Každý raz za všetko zlé čo urobí doplatí...

Citáty: ,,Lebo ten, kto príde o radosť, už nežije a podľa môjho názoru je vlastne ivou mŕtvolou."
Prvý posol

,,Nech vezmem ktorýkoľvek ľudský život, nemôžem ho ani chváliť, ani haniť, lebo osud ľudí povznáša i zráža bez ohľadu na to, či sú práve šťastní a či nešťastní, a nikto nevie, čo má pred sebou."
Prvý posol

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk