Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Andrej Sládkovič Detvan

Dej sa odohráva v Detve. Autor opisuje narodenie Martina. Martin vyrastie a stáva sa z neho udatný detviansky mládenec. Prechádza sa po lese a vidí dievčatá tancovať na lúke. Medzi nimi bola aj krásna Elena. Martin si s ňou zatancoval a odišiel. V diaľke zbadal zúfalého zajaca, ktorý sa snažil utiecť pred dravým sokolom. Martin so svojou valaškou zajačika zachránil. Sokola si ako úlovok vzal so sebou. Odišiel na lúku, kde si ľahol a zaspal. Snívalo sa mu o dráboch, ktorí ho zviazali a odišli preč. Zo sna ho prebudí jeho pes Belko. Večer Martin odchádza na salaš, kde sa zdrží dlho do noci. Tu sa dozvie aj to, že sokol patril kráľovi Matejovi Korvínovi. Rozhodne sa ho vyhľadať. Cestou stretne zbojníkov, ktorí vedú jeho milú Elenu, aby im bola gazdinou. Martin zbojníkov pobije a Elenu zachráni. Ďalej pokračuje v ceste za Matejom. Nachádza ho na Slatinskom jarmoku. Otvorene mu povedal, že zabil jeho sokola a vyrozprával mu i príhodu s Elenou. Kráľovi sa Martinova smelosť zapáčila. Za to mu daroval „blýskavý, pekný vyšívaný kantár“ a koňa.
Večer prichádza kráľ Matej v prestrojení za Elenou. Daruje jej strieborný prsteň. Príde Martin a „ukáže Matejovi kde je cesta“. Matej sa od tade rýchlo vytratí.
Raz v noci však prídu poslovia od kráľa a Martina zverbujú. Musí odísť do Čierneho pluku. Rozlúči sa s rodičmi a dá pozdravovať Elenu. Martin ostáva v pluku pod podmienkou, že si môže nechať valašku, fujaru, vrkoče, kroj, opasok a hlavne Elenu. Kráľ Matiáš jeho požiadavkám vyhovie.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk