Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Rudolf Jašík

Rudolf Jašík 
( 1919 - 1960 )

Patril medzi najlepších slovenských prozaikov. Písal novely a romány. Jeho diela prevládali prvky lyrizovanej prózy. Jeho knihy boli preložené do mnohých jazykov, okrem iných i do angličtiny, nemčiny, francúzštiny a španielčiny. Debutoval baladickým románom Na brehu priezračnej rieky. Zobrazil v ňom osudy ľudí na Kysuciach v čase hospodárskej krízy.

Ďalším dielom Rudolfa Jašíka bol román Námestie svätej Alžbety. Dej románu sa odohráva počas 2. svetovej vojny v Nitre. Jeho ťažiskom je príbeh tragickej lásky dvoch mladých ľudí – slovenského chlapca Igora a židovského dievčaťa Evy. Román je odsúdením rasovej diskriminácie a neľudskosti fašizmu. Zobrazuje pomery v rokoch Slovenskej republiky, šírenie fašistickej ideológie, podlosti, atmosféry nenávisti a strachu.

Ostatné diela Rudolfa Jašíka vyšli po jeho smrti. Boli to diela: román Mŕtvi nespievajú, zbierka noviel Čierne a biele kruhy a novela Povesť o bielych kameňoch.

Román Mŕtvi nespievajú je vrcholným dielom Rudolfa Jašíka. Opisuje osudy slovenských vojakov na východnom fronte. Mala to byť prvá časť plánovanej trilógie, v jej dokončení však Jašíkovi zabránila náhla a predčasná smrť. Jašík v tomto románe priniesol nový pohľad na vojnu: ukazuje jej pravú tvár – krv, smrť, utrpenie a bolesť.

V zbierke piatich noviel Čierne a biele kruhy sa Jašík opäť vrátil k téme životných osudov kysuckých ľudí v medzivojnovom období. Sú to baladicky ladené príbehy s tragickým záverom. Rozprávajú o ľuďoch v bezvýchodiskovej životnej situácii. Jednou z piatich noviel je novela Mŕtve oči. Je to príbeh o slepom mládencovi Adamovi. V rodine sa mu dostáva lásky iba od matky. Otcovi a bratovi je na príťaž, obidvaja sa k nemu správajú hrubo a odmietavo. Adam sa snaží získať si ich lásku a uznanie nadľudskou prácou, utŕži však za ňu iba posmech. Keď si náhodou vypočuje rozhovor otca a brata o tom, že ho chcú dať do ústavu, rozhodne sa spáchať samovraždu – skočí do rieky. Na brehu zostane jeho palička s kovovým hrotom.

Baladicky ladená je i nedokončená novela Povesť o bielych kameňoch. Novela nesie mnohé znaky naturizmu (napr. rozprávkovosť, snovosť, symbolickosť, mýtická atmosféra). Rozpráva o dvoch osamelých ľuďoch – o starcovi a o chlapcovi, ktorému zomrela matka a cíti sa opustený a oklamaný.


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk