Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

William Styron: Sophiina voľba

Sophiina voľba, je román, ktorého dej je stavaný v dvoch rovinách, ktoré sa neustále prelínajú. Jeden z dejov je príbeh súčasný, v ktorom sa rozpráva o živote Stinga(autor). Druhý dej-je životným príbehom poľky-Sophie Zawitowskej. Stingo je mladý začínajúci autor, ktorý prichádza z Juhu, z rodnej Virgiinie do NY, aby uskutočnil svoj sen..Krátky čas robí v jednej firme -McGraw-Hill and Company, z ktorej ho vyhodia, a tak sa presťahuje do Brooklynu do nájomného domu pani Yetti Zimmermanovej. Dom bol celý ružový. Jej manželovi sa totiž podarilo urobiť výhodnú kúpu - nakúpil niekoľko sto galónov farby od námornej pechoty, ktorá bola pôvodne určená na maskovanie. V totmto dome sa zoznamuje- so Sophiou, ktorú koniec vojny, aj napriek tomu, že nieje židovka, zastihne v koncentračnom tábore, na prahu smrti. Sophia sa snaží vyrovnať s minulosťou a nájsť nový zmysel života v Amerike-tu pracuje u chiropraktika dr. Blackstocka a s Nathanom, ku ktorému je Sophia citovo pripútaná, aj napriek jeho častým výbuchom, pri ktorých jej ubližuje nielen fyzicky, ale aj psychicky..Stane sa z nich nerozlučná trojica a spolu trávia voľný čas.. Stingo v tomto dome pracuje na svojej knihe..a Sophiia mu tu postupne začne rozprávať svoj životný príbeh, ktorý sa odohráva v predvojnovom a neskôr Nemcami okupovanom Poľsku:

Sophia svoje destvo prežila v Krakove, jej otec bol univerzitný profesor a matka klavíristka. V mladom veku sa vydala za otcovho kolegu-Kazimierza(Kazika). Spočiatku o svojom otcovi a jej manželovi klame-hovorí o láske k nim, ale neskôr Stingovi prezradí, že ich oboch nenávidela, a že jej otec sa zaoberal otázkou antisemitizmu:

citáty z diela:
-vo všetkých spisoch sa sústavne, ba až posadnuto zapodieval jedinou utkvelou myšlienkou, ktorá tak dlho ovládala a prenikala jeho bytosťou:začal metodicky uvažovať o nevyhnutnosti vylúčiť židov zo všetkých úsekov spoločenského života, počnúc svetom akademickým.

-Hlavnou témou jeho výplodov bola téza o ,,prebytočných židoch" a zoširoka sa zaoberal otázkou ,,premiestnenia populácie" a ,,expatriácie". Bol členom vládnej komisie vyslanej na Madagaskar, kt. mala preskúmať možnosti presídlenia židov.

-Bol popredným aktivistom hnutia za rasovú segregáciu a otcom myšlienky osobitných lavíc-gét na univerzitách pre židovských študentov.

Tieto svoje myšlienky zápalisto posielal do nespočetných uznávaných nemeckých a poľských časopisov. Keďže Sophia vedela písať na stroji, plynule nemecky, poľsky, bola nútena pomáhať otcovi pri práci, aj keď jej židia nevadili..musela si vziať antisemtistu, ktorý pomáhal jej otcovi, aj keď ho vôbec nemilovala a ktorý rovnako ako jej otec ňou pohŕdal a ponižoval ju..Keď sa začala 2. sv. vojna, jej otca a manžela zatkli a odviedli do koncentráčneho tábora, kde ich zavraždili.

Sophia spolu s mamou a jej dvoma deťmi odchádza do Varšavy, kde sa zoznamuje s Wandou a jej bratom Jozefom, ktorý sa neskôr stal jej milencom. Obaja pracujú pre odzemmné hnutie Armia Krajowa-zachraňovali židov, zabíjali Poliakov, ktorí udávali židov, prezrádzali miesta, kde sa židia skrývajú - Židia sa skrývali po celej Varšave, neboli to židia z geta, naturellement, ale lepší židia, z vyššej triedy-assimilés, mnohí intelektuáli.

Wanda sa snažila prehovoriť Sophiu, ale tá to zo strachu-kôli deťom odmietla. Neskôr nemci odhalili Jozefa a zavraždili ho ukrajinskí gardisti..Spohiu uväznili niekedy uprostred marca 1943, bolo to niekoľko dní po Jozefovej smrti. Mala chorú mamu a tak sa snažila prepšovať 12 kíl mäsa z vidieka do Varšavy.

-jej taktika -pod šaty na telo si priviazala balík, aby vyzerala ako tehotná v pokročilom štádiu, bola dosť ošúchaná a skôr vzbudzovala nežiadúcu pozornosť, než aby slúžila ako úskok; Sophia to však predsa skúsila, keď ju na to nahovorila aj sedliačka, ktorá jej vzácne mäso predala.

V tom istom čase, keď prichytili Sophiu, sa konal záťah na Armiu Krajowu. Vo väzení sa stretne aj s Wandou a zatknuté sú aj Sophiine deti. Všetci sú deportovaní do koncentračného tábora Osvienčimu..židia nachádzajúci sa v transportnom vlaku sú bez selekcie poslaný do plynu-do Brzezinky...
Sophiu pri selekcii obťažuje opitý doktor, ktorému keď Sophia spomenie, že je kresťanka-prinúti ju vybrať si ktoré z jej detí pošle do plynu:
,,Nenúťte ma voliť" počula sa ako ho prosí šepotom.,,V tom si predsa nemôžem zvoliť"
,,Teda ich tam pošleme obe,"povedal doktor pomocníkovi, ,,nach links"
,,Mami!"začula Evin tenký,ale silnejúci plač v okamihu keď ju odstrčila od seba a nemotorne tackavo sa zdvihla z betónovej rampy.,,Vezmite tú malú!"vykríkla.
,,Vezmite si moje dievčatko!"
V tej chvíli zobral doktorov pomocník Evu opatrne za ruku
-na jeho ohľaduplnosť sa Sophia márne pokúšala zabudňuť
-a odvádzal ju nabok medzi čakajúcu légiu zatratencov

Večne si vybavovala nejasný dojem, že Eva sa ustavične obracala so zúfalo prosebným výrazom v očiach. Ale kedže Sophiu takmer vzápätí oslepila prudká záplava slaných sĺz, predsa len bola ušetrená a nerozoznala, ako sa Eva tvárila a bola za to vďačná. Lebo v najúprimnejšej hĺbke svojho srdca vedela, že by sa načisto zbláznila, veď jej k tomu veľa nechýbalo, už ked videla, ako sa tá malá dievčenská postavička vzďaľuje a mizne jej navždy z dohľadu.
,,Svojho mísa a flautu mala stále pri sebe,"dodala Sophia na koniec.,,Po celé roky som nebola schopná preniesť sa cez tento zážitok. Ani o ňom hovoriť v nijakom jazyku."

Sophia mala štastie v nešťastí, pretože jedna veliteľka si všimla, ze Sophia hovorí spisovnou nemčinou a vie písať na stroji. Tak sa dostala do domu veliteľa tábora-Rudolfa Hossa-kde pracovala ako sekretárka. Chcela ho zviesť, a tak dosiahnuť aby jej syn Jan bol zaradený do programu Lebensborn-mal totiž Arijske risy a ovládal taktiež nemčinu. Mala pri sebe traktát, ktorý napísal jej otec, a snažila sa presvedčiť Hossa, že je na strane Reichu. No práve ten traktát jej prekazil plány. Dosiahla Hoessov sľub, že jej umožní stretnutie s Jánom, ktorý bol v detskom tábore..Tento sľub jej Hoss nesplnil, ale na koniec jej sľubil, že Jána zaradí do programu Lebensborn a pošle jej správu..

Krátko potom je Hoss odvolaný a Sophia opúšťa jeho dom a vracia sa späť do tábora. Po skončení vojny je Sophia nejaký čas v tábore pre ľudí, ktorí nemajú kam ísť, kde sa lieči-pretože ako sa neskôr dozvedela bola na prahu smrti... Prichádza do Ameriky, kde si nájde prácu u chiropraktika...Potom, čo ju znásilnia v metre, ochorie...V knižnici sa stretáva s Nathanom, ktorý sa o ňu postará, určí jej hneď aj diagnózu, ktorú potom potvrdí aj jeho brat, doktor Larry..Nathan tvrdí, že je významný biológ, no je iba obyčajným pomocníkom a knihovníkom v laboratóriu...

Sophia sa do neho zamiluje a o jeho klamstvách nič netuší...Nathan trpí častými zmenami nálad-raz ju nadovšetko miluje, potom ju obviňuje z nevery a mláti ju..Raz sa hrozne pohádajú-(v tom čase už poznajú aj Stinga) a odsťahuje sa z domu pani Yetty, a to isté prinúti urobiť aj Sophiu..Sophia podľahne alkoholu a pokúsi sa spáchať aj samovraždu..Potom sa opäť udobria a Nathan si chce Sophiu vziať za ženu..

A však raz Nathan obviní Sophiu z nevery(ako stále-ale tento raz so Stingom)..Stingo sa od Larryho dozveda, že Nathan je paranoidný schizofrenik a že Nathan okrem toho berie aj drogy-najmä kyanid sodný. Stingo sa vracia do domu a po telefonáte, v ktorom sa Nathan vyhráža obom smrťou, utečú spolu na juh-do Stingovej rodnej Virginie. Už sú skoro tam, ale Sophiu láska k Nathanovi stále ťahá späť do NY. Vyspí sa so Stingom, a ráno keď sa Stingo zobudí, zistí že Sophia je preč. Utiekla naspäť do NY. Stingo sa ponáhľa za nimi, ale ich už medzi tým nájdu mŕtvych..Spáchali samovraždu, bok po boku..otrávili sa kyanidom sodným..

Príbeh je poprepletaný milostnými zážitkami Stinga, je aj o jeho láske k Sophii..ako aj úvahami o živote, o tom, čo robil on vo chvíľach keď bola Sophia v ťazkých životných situáciách..

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk