Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

William Shakespeare: Hamlet

Žáner: tragédia
Miesto deja: Dánsko
Hlavné postavy:
Hamlet-dánsky princ, syn bývalého kráľa a synovec terajšieho
Claudius-dánsky kráľ
Gertrúda-dánska kráľovná, matka Hamleta
Polónius-kráľov radca
Horatio-Hamletov najlepší priateľ
Laertes-syn Polónia
Ofélia-dcéra Polónia
Rosencrantz a Guildenstern-Hamletovi bývalí spolužiaci

Obsah:
Dánsky kráľovský dvor sa vracia z pohrebu kráľa a z následovnej svadby vdovy a kráľovho brata Claudia. Horatio zverí svojmu najlepšiemu priatelľvi Hamletovi, synovi mŕtveho kráľa, že na hradbách sa v noci už trikrát objavil duch jeho otca a dohodnú sa, že sa o polnoci stretnú. Medzitým sa Polónius lúči so synom , ktorý odchádza do Francúzska a keď sa im Ofélia zverí, že jej Hamlet vyznal lásku, nabádajú ju, nech neverí jeho reèiam. O polnoci Duch prezradí Hamletovi, že jeho otca zabil jeho brat, aby mohol sadnúť na trón.

Ofélia povie otcovi o Hamletovom šialenom výstupe a ten to povie kráľovi. Veličenstvá privítali Hamletových bývalých spolužiakov Rosencrantza a Guildensterna, aby nejako pomohli bláznivému Hamletovi. Potom prídu herci z mesta a Hamlet sa s nimi dohodne, nech zahrajú Gonzagovo zavraždenie.
Kráľ s radcom sa skryjú za záves a pozorujú Oféliu s Hamletom, ten jej povie, že ju nemiluje. Pri predstavení, ktoré je takmer totožné s príbehom Claudia, kráľ náhle vybehne zo siene. Kráľovná očakáva Hamleta v komnate. Kráľ posiela list s poverením do Anglicka. Hamlet príde za matkou, kde je za závesom skryrý Polónius. Kráľovná vykríkne v domnení že ju syn chce zabiť. Ozve sa aj spoza závesa a Hamlet, mysliac si, že je tam jeho ujec, prebodne záves mečom. Vyčíta matke druhého manžela a vytiahne telo z miestnosti. Kráľovná oznámi kráľovi Hamletov čin. Kráľ ho dá predvolať a ten napokon prezradí miesto, kam telo ukryl. Rozlúči sa s matkou a odchádza do Anglicka. Horatio, kráľovná a kráľ stretnú pomätenú Oféliu. Zrazu sa ozve hluk. Laertes vtrhne do hradu a žiada svojho otca, pričom zbadá aj bláznivú sestru. Horatio dostane list, kde mu Hamlet opisuje, ako skončil na pirátskej lodi, ako s ním dobre zaobchádzajú a žiada, nech sa ponáhľa za ním. Kráľ a Laertes zosnovajú zákerný plán proti Hamletovi. Vojde kráľovná a oznamuje, že Ofélia sa utopila.

Dvaja hrobári vedú diskusiu, neskôr aj s Hamletom a Horatiom o lebkách. Keď nesú Oféliinu truhlu, Laertes skočí do hrobu a Hamlet za ním. Prebehne škriepka a rozídu sa.
Hamlet opisuje Horatiovi zážitky z lode. Príde za nimi Osric a vyzýva ho na súboj s Laertom, ktorý je súčasťou diabolského plánu. Ten ho prijme, a pred súbojom sa sebe navzájom ospravedlnia. Laertes si berie pripravený otrávený kord. Bojujú vyrovnane, no keď Hamlet napokon zaène víťaziť, kráľ chce pripiť perlou otráveným vínom. Kráľovná sa z toho vína napije. Laertes ľahko poraní Hamleta, ktorý sa rozzúri a Laerta ťažko zraní. Kráľovná umiera, Laertes zo všetkého obviní kráľa. Hamlet ho prebodne. Laertes odpustí hamletovi a tiež umiera. Hamlet poverí Horatia, ktorý najprv chcel dopiť otrávené víno, nech všetkým porozpráva pravdivý príbeh a umiera. Prichádza nórsky princ Fortinbras a Horatio sa mu chystá všetko vyrozprávať. Hamletovo telo v smútoènom pochode odnesú.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk