Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Martin Kukučín: Rysavá jalovica

Príbeh sa odohráva na dedine. Adam Krt išiel na jarmok v Mrhanove predávať krpce a kúpiť, okrem iného, aj jalovicu. Požičal si od kamaráta miesto na trhu, kde predával krpce. Keď predal krpce, vybral sa kúpiť jalovicu. Než ale prišiel k jaloviciam, spomenul si, že si požičal od kamaráta predajné miesto a otočil sa späť, že samu poďakuje. Kúpil fľašku pálenky a spoločne ju vypili. Kým sa dostal k jaloviciam, zostala tam už len jedna. Ale Adam Krt sa nevyznal v jaloviciach a navyše mal vypité. Nevšimol si však, že je to stará krava a že je predavač podvodník a predával ju ako mladú jalovicu. Keď sa zjednali, išli na oldomáš. V krčme však nastal problém. Podvodník sa snažil Krta oklamať o 30 zlatiek.

Našťastie si to Krt všimol a nenechal sa oklamať. S kúpou teda nesúhlasil. Kým bol na oldomáši, zvečerilo sa a všetci už išli domov. Krt už stihol kúpiť len potraviny a ostatné veci. Išiel domov so smútkom, že nekúpil žiadnu jalovicu. No po ceste stretol svojho suseda s ktorým sa hneval. Ten viedol so sebou peknú a mladú jalovicu. Krt suseda Trnku pozval do krčmy na mernô a počas rozhovoru spomenul aj jalovicu. Dohodol sa s Trnkom, že mu ju Trnka predá za 33 zlatých. Trnku však prišla hľadať jeho žena. Keď ich uvidela opíjať sa v krčme, naštvala sa a jalovicu, ktorú Trnka uviazal pred krčmou si zobrala domov, mysliac si, že je jalovica ešte stále jej. Keď Krt s Trnkom vyšli z krčmy a videli, že je jalovica preč, usúdili, že ju niekto ukradol. Vybrali sa za richtárom. U neho sa nevedeli dohodnúť, koho jalovica bola a Krt od Trnku začal vymáhať svojich 33 zlatých. Trnka mu ich nechcel dať, lebo mu jalovicu už predal. S nadávaním na Trnku sa Adam Krt  pobral domov. Keďže bol ale spitý, netrafil domov a pred susedovie domom sa šmykol na ľade a porozbíjal všetok nakúpený tovar.

Keď tiež konečne našiel svoj dom, bola už polnoc a jeho manželka už spala. Aby mu otvorila, musel ju zobudiť. Keď sa dostal domov, sadol si za stôl a zaspal. Ráno, keď sa zobudil, manželka už okrem jalovice o všetkom vedela a keď jej povedal, že jalovicu mu ukradli, vyhnala ho von, hľadať ju. O chvíľu však na dvere zaklopal sused, vedúc Krtovu jalovicu. Všetko jej vysvetlil a keď sa dozvedel, že Krt išiel preč, vydal sa ho hľadať. Keďže bolo týždeň pred vianocami, bolo veľmi zima. Hľadal ho týždeň, až si všetci mysleli, že je už mŕtvy. V Štedrý deň ho však priviedol späť. Krt oznámil, že bol pracovať na píle a vrátil žene 2 zlatky, ktoré prepil.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk