Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Victor Hugo: Chrám Matky Božej v Paríži

Literárne obdobie : Európsky romantizmus
Literárny druh : Epika
Literárny žáner : Historicky román

DOBA A MIESTO DEJA:V Paríži, v chráme Matky Božej, na jeho námestiach a v jeho uliciach a domoch. 15. storočie, rok 1482 - francúzska spoločnosť za vlády kráľa Ludvíka

TÉMA DIELA:O láske škaredého, znetvoreného a spoločnosťou zavrhnutého Quasimoda ku krásnej, múdrej, dobrosrdečnej a všetkými obdivovanej cigánskej tanečnice Esmeralde.

HLAVNÁ MYŠLIENKA:Autor poukazuje na rôzne vrstvy obyvateľov v Paríži, že sú skazené a prehnité. Ukázal ,že aj vydedenec zo spoločnosti, ktorého všetci nenávidia, dokáže milovať a za svoju lásku obetovať aj život. Odcudzuje rozdiely medzi bohatými a chudobnými. Na druhej strane je kňaz od ktorého by nikto nečakal že vie byť pokrytecký, otrasný a zlý.

POSTAVY:- hlavné (kladné): Esmeralda, Quasimodo, Gudula (aj záporná aj kladná) (záporné): Claude Frollo, Phoebus, (neutrálne): Pierre Gringoire - vedľajšie: Jehan, Jakub Coppenole, Robert d‘ Estonteville, Florián Barbediem, Krivý Šabliar – Cundrošík, Džali, Diana, Amelotta, Colomba,Berangéra,Alojzia,Ľaliana.

CHARAKTERISTIKA POSTÁV:Quasimodo: Bol nájdené dieťa a svojich rodičov nikdy nepoznal. Pochádzal z cigánskej rodiny. Žil s kňazom Frollom , ktorý ho vychovával , v chráme Matky božej. Quasimodo bol hrbáč, jednooký a hluchý. Ľudia ho nenávideli, báli sa ho. On im túto nenávisť aj oplácal. Jediný človek, ktorého poslúchal bol Claudius Frollo. Samozrejme občas bol bystrý, dokázal milovať. Miloval a chránil Esmeraldu, bol jej oddaný až natoľko, že vedľa nej zomrel.Claude Frollo: Kňaz v chráme Matky Božej.Frollo bol zákerný, podlý a schopný vášne aj nenávisti. Študoval všetky odbory ľudskej vedy a tak isto aj zakázané vedy: alchýmiu a čierna mágia. Vášnivo miloval cigánku Esmeraldu, to ju stálo aj život. Esmeralda :Po narodení bola odcudzená cigáňmi svojej matke Guduly a jediné čo jej po nej ostalo bola maličká topánočka v zelenom vrecúšku a medailón, ktorý nosila na krku. Mala veľmi dobré srdce, ktoré dokázalo vášnivo milovať. Po uliciach vystupovala so svojou kozičkou Džali, kde hrala, tancovala a predvádzala s kozou kúzelnícke triky.

Aby zachránila život neúspešnému chudobnému hercovi Pierrovi Gringoriovi vzala si ho za manžela. Zamilovaná bola však do kapitána Phoebusa, ktorý ju iba využil a ona to zistila až veľmi neskoro. Radšej sa však nechala obesiť akoby mala byť povoľná arcidiakonovi Frollovi .Bola krásna,múdra a dobrosrdečná.Pierre Gringoire: Chudobný básnik, dramatik, učenec a filozof.Po nevydarenej hre prišiel o všetky peniaze. Chceli ho zabiť cigáni, ale Esmeralda si ho vzala za manžela a tým ho zachránila. Svoju záchrankyňu mal úprimne rád, ale ona jeho city nikdy neopätovala.Phoebus:Mladý pekný muž, veliteľ kráľovskej stráže. Bol známym milovníkom žien.Aj napriek tomu, že bol zasnúbený s Ľalianou nebránil sa posedeniam s krásnymi dievčatami ako napríklad Esmeralda, ktorá sa doňho zamilovala. On ju však chcel len využiť.Gudula: Esmeraldina pravá matka. Nenávidela cigánov, pretože jej v mladosti ukradli jej krásnu dcérenku, aby ju zjedli a namiesto nej jej podhodili mrzáka Quasimoda. Na konci príbehu zisťuje, že Esmeralda, ktorú na začiatku prekliala, je jej stratená dcéra a tak sa ju snaží zachrániť, čo sa jej ale nepodarí a ona zomiera.

DEJ: Je rok 1482 v Paríži. V chráme Matky Božej je slávnosť na , ktorej sa hrajú mystéria ( náboženské hry ) Petra Gringoria. O jeho mystéria nemá nikto záujem a tak odchádza. Väčšia zábava je keď si volia kráľa bláznov a stáva sa ním Quasimodo. Quasimodo bol sirota ktorého sa ujal kňaz Frollo. Postupom času sa stal zvonárom v chráme Matky Božej a zvony mu pretrhli ušné bubienky a on ohluchol. Peter Gringoire sa dostáva na námestie Gréve, kde uvidí mladú cigánku Esmeraldu ako tancuje so svojou kozičkou Džali. Nemá kam ísť tak ju sleduje a ide za ňou. V tmavej uličke je svedkom pokusu o únos Esmeraldy, Quasimodom. Cigánku však zachránil mladý kapitán Phoebus. Zamiluje sa do neho a aj on do nej. Peter Gringoria blúdi uličkami , až sa dostáva do Dvora Divou (raj lupičov a chudákov).Neskôr sa stáva on sám chudákom a od smrti ho zachraňuje Esmeralda a to tak ,že si ho zobrala za manžela na 4 roky podľa cigánskeho zvyku . Quasimodo je zajatý a odvlečení do väzenia. Je odsúdený na palicovanie a hodinu mal ostať ležať na šibenici. V jeho utrpení mu nepomôže ani kňaz Frollo. Keď však poprosil o vodu, jediná mu dala napiť Esmeralda. Kňaz Frollo prenasleduje cigánku, do ktorej je bezhlavo zamilovaní. Bol to práve on , kto sa ju tej noci pokúsil uniesť za pomoci Quasimoda. Claudia ovládnu vášne a je nútený prenasledovať Esmeraldu aj na jej stretnutie s Phoebem.

Zmyslov zbavený kňaz kapitána napadne a ťažko zraní. Z útoku je obvinená Esmeralda. Je odsúdená spolu so svojou kozičkou za vraždu a aj za čarodejníctvo. Quasimodo však na ňu nezabudol. Keď viezli Esmeraldu na šibenicu ,uniesol ju do chrámu a zaistil jej azyl. Frollo však žiarli na svojho zverenca a tak Esmeralde hrozí nebezpečenstvo ,že príde o azyl. V druhej časti Paríža sa konali prípravy na oslobodenie Esmeraldy. Quasimodo sa pokúša brániť Esmeraldu. Pri obraňovaní Esmeraldy zabije Jehana (brata kňaza Frolla ), no ani to mu nepomôže zachrániť Esmeraldu. Keď sa o tejto vzbure dozvedel kráľ, poslal na vzbúrencov vojsko a dal príkaz na popravu Esmeraldy. Vojaci pod vedením Phoeba sa vydajú zatknúť Esmeraldu. Ona však už v chráme nie je. Zadným vchodom ju odviedol Peter Gringorie a Claudius Frollo. Claudius jej dáva návrh aby s ním utiekla ona však odmieta. Claudius teda dáva Esmeraldu do rúk Guduly, ktorá ale nenávidela cigáňov od vtedy čo jej uniesli jej dcéru. Po chvíli Gudula a Esmeralda zisťujú ,že sú matka a dcéra. Je už ale neskoro prichádzajú strážnici a chcú Esmeraldu obesiť. Gudula ju bráni ,ale márne. Sama umiera pri páde na dlažbu. Esmeralda je obesená. Celú popravu sledoval z veže chrámu Matky Božej Claudio Frollo. Pri tejto poprave sa začal Frollo smiať. Zozadu k nemu pristúpil Quasimodo, ktorý si uvedomoval, kto môže za smrť Esmeraldy.

Claudia Frolla zhodil z veže. Vzápätí sa zvonár stratil. Po dvoch rokoch boli nájdené dve objímajúce sa kostry. Boli to pozostatky Esmeraldy a Quasimoda, ktorý sem prišiel dobrovoľne zomrieť vedľa svojej milovanej Esmeraldy.

ZNAKY ROMANTIZMU: - kontrast – „harmónia kontrastov“ –Quasimodo – je človek navonok škaredý, vo vnútri dobrosrdečný, milý a láskavý ,Esmeralda– ona je krásna, on je jej pravý opak (Quasimodo)-čistota normálnych ľudí kontrastuje s pokrytectvom cirkvi a vyšších vrstiev- hrdinom je samotár nepochopený spoločnosťou, uzavretý do seba (Quasimodo) - typickí romantickí hrdinovia – ich minulosť je zahalená tajomstvom, sú vydedenci spoločnosti -konflikt zobrazujúci rozpor sna a skutočnosti (Esmeralda si vysnívala lásku Phoeba, ale on sa s ňou iba zahráva)

CITÁTY:-hluchý sa oprel lakťami o zábradlie na mieste, kde stál pred chvíľou arcidiakon, a tam stál nehybne a nemo ako omráčený bleskom a díval sa na jediný predmet, ktorý ma v tej chvíli zmysel preňho na svete, a prúd sĺz mu ticho stekal z oka, z toho oka, ktoré dosiaľ vylialo iba jednu slzu.Tu Quasimodo uprel opäť svoje oko na cigánku a videl ako sa jej telo v diaľke na šibenici striasa pod bielymi šatami poslednými záchvevmi smrteľného zápasu, potom zase pozrel dolu k arcidiakonovi, ktorý ležal rozpľasnutý pod vežou a nemal ľudskú podobu, a povedal so vzlykom, vychádzajúcimi z hlbín jeho hrude: „Ach, všetko, čo som miloval!“.- priateľstvo to je ako byť si bratom a sestrou, dve duše, ktoré sa dotýkajú, ale nesplynú, dva prsty jednej ruky - láska to je ako dve bytosti, ktoré sú bytosťou jednou. Muž a žena, ktorí splynuli v anjela. To je nebo - Phoebus, to všetko je tvoje, len ma miluj! My cigánky potrebujeme iba vzduch a lásku

VLASTNÝ NÁZOR:Veľmi pekné dielo a nádherný príbeh o láske. Nemuseli tam byť tie 30 stránkové nudné opisy, ktoré nie sú veľmi zábavné. Keďže som videla aj rozprávku o tomto, mohla som si to porovnať s filmom. Pamätám sa, že bola vtipná, ale záver bol iný ako v knihe. Quasimodo totiž nezomrel, ale na konci sa ukázal ľuďom stojacim na námestí. Všetci mlčali. Nakoniec jedno malé dievčatko k nemu priskočilo a úplne bez strachu ho objalo. Bolo to veľmi dojemné a krásne. Aspoň vo filme spravodlivosť zvíťazila. Aj keď sa to v knihe skončilo tragicky, ale v podstate dobre. Quasimodo zomrel so svojou milovanou v náručí. Ale najviac ma zaujalo to ako sa Esmeralda vždy zmierila so svojim osudom. Ja by som to nedokázala. Nepáčilo sa mi ako ľudia odcudzujú iných ľudí podľa vzhľadu. Toto je však problémom aj v dnešnej dobe. Veď predsa kvôli hroznému vzhľadu, človek môže byť vo vnútri milujúca osoba, ktorá dokáže obetovať aj vlastný život za človeka, ktorého miluje. A môže byť lepší ako človek , ktorý je nádherný. Nemali by sme odpisovať ľudí už na prvý pohľad. Človeka treba súdiť nie podľa zovňajšku, ale podľa jeho vnútra.


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk