Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Erich Mária Remarque: Traja kamaráti

O autorovi
Erich Maria Remarque bol nemecký spisovateľ vlastným menom Erich Paul Kramer. Narodil sa v Osnabrucku v Rakúsku. V roku 1898 vyštudoval univerzitu v Munstere. Na front odišiel v roku 1916 ako dobrovoľník. Tu ho roku 1918 aj zranili. Po nepríjemných zážitkoch z vojny vystriedal mnoho povolaní. Zo začiatku chcel byť hudobníkom,neskôr maliarom. Nakoniec bol obchodným cestujúcim,agentom s náhrobnými kameňmi,učiteľom,reklamným pracovníkom a účtovníkom. Počas svojho života veľa cestoval po Taliansku,Švajčiarsku,Balkáne a Turecku. Začiatkom 30.rokov emigroval do Ascony vo Švajčiarsku .O dva roky neskôr fašisti v Nemecku spálili jeho knihy a v roku 1938 ho zbavili občianstva.

V roku 1939 odcestoval do USA,kde získal americké občianstvo. Neskôr sa vrátil opäť do Švajčiarska. Zomiera v roku 1970 v Locarne. Ako spisovateľ upozornil na seba už svojim prvým románom-NA ZÁPADE NIČ NOVÉ,v ktorom sa mu bravúrne podarilo vystihúť absurdnosť vojny. I ďaľšie jeho romány sa hneď stali známymi. Sú to:ČAS ŽITIA A ČAS UMIERANIA, ISKRA ŽIVOTA,CESTA SPAŤ,MILUJ BLÍŽNEHO SVOJHO,VÍŤAZNÝ OBLÚK,ČIERNY OBELISK. Tieto romány sú všetky s protivojnovou tématikou.Patrí k najobľúbenejšiňím autorom 20.storočia .Jeho tvorba bola ovplyvnená Jackom Landonom a Ernestom Hemingwayom. Jeho diela sú typické svojou humanitou,ale hlavne sú ladené protifašisticky a spoločensko-ktriticky. Hrdinovia diel sú vždy nejakým spôsobom postihnutí vojnou.

Autor sa zaoberá stratenou generáciou a tak ho aj zaraďujeme medzi autorov stratenej generácie. Hlavné postavy:Robert Lohkamp: mladý muž,ktorý si po vojne nevie nájsť zmysel života. Do vojny ho vytiahli priamo zo školských lavíc=žije životom stratenej generácie. Jedinou vecou ktorá mu vie aspoň na chvíľu dať zmysel života je opravovanie áut a následné zjednávanie ich ceny. Jeho bežný večer prežíva s kamarátmi. Spolu sa opíjajú za peniaze,ktoré cez deň zarobili. Nezaujíma ho život okolo seba. Nemá zmysel života,až do chvíle keď sa zoznámi s Patríciou Hollmanovou.Patrícia Holmanová: mladá žena prežívajúca život stratenej generácie. Nebojovala priamo na fronte,ale musí znášať nepriame dôsledky vojny ako je hlad,chudoba,chlad. V dôsledku týchto činiteľov ochorie na tuberkulózu,ktorej v závere diela aj podľahne.Otto Koster: Robertov kamarát z vojny. Spoznali sa na fronte a spolu prežívajú život stratenej generácie. Je majiteľom autodieľne,bývalým pretekárom. Jeho veľkou vášňou je jeho auto. Nazvali ho KARL a s veľkou láskou sa o neho starajú všetci traja kamaráti. Gottfried Lenz:kamarát z frontu,nazývajú ho aj posledný romantik. Je to jeho prezývka,lebo pred vojnou písal básne a v hlave mu vírili samé idei. Miesto deja:Povojnové Nemecko,ktoré bolo po vojne veľmi oslabené a hospodársky utrpelo veľké straty. Pre Nemecko v tomto období je typická vysoká nezamestnanosť a strach ľudí o svoju prácu.Téma diela: Autor zobrazuje silu a dôležitosť priateľstva v období po vojne,keď ľudia pociťujú neustále akúsi nei

stotu a strach z toho čo príde. Načrtáva život ľudí,ktorí sa po vojne nemali kam vrátiť,život stratenej generácie. Zároveň je to príbeh lásky,ktorá je veľmi obetavá.Dejová línia: Začína sa in medias ress. Kamaráti si večer vyrazia s Karlom na výlet. Ako mali vo zvyku,často a veľmi radi sa pretekali s rýchlymi autami.Karlov vonkajší zjav bol dosť zanedbaný. Kamaráti svojou rýchlou jazdou na starom “vraku“ vedeli nahnevať majiteľov luxusných aút. Po jednej takejto nahánačke s kamiónom sa zastavili v jednom podniku,kde sa Robby stretáva s Patríciou Hollmanovou. Po zoznámení a následnom stretávaní sa,sa začne medzi nimi rozvíjať vzťah. Postupom času sa Robert začne meniť. Doteraz bol len ľahostajným chlapom,ktorý sa po večeroch iba opíjal s kamarátmi a postupne sám na sebe vidí zmenu,ktorej nevenuje veľkú pozornosť. Už to nie je ten Robby,ale Robby ktorý našiel zmysel života. Nájdeným zmyslom sa pre neho stáva Patrícia. Namiesto krčiem večer navštevuje Pat. Rád sa s ňou prechádza po večernom meste a naplno si užíva chvíle prežité s ňou. Raz sa spolu vyberú do divadla,kde Pat stretáva svojich dávnych priateľov. Idú s nimi po predstavení do luxusného podniku. Keď Robert vidí ako sa jej zalieča istý pán,uvedomí si aká je Pat krásna a aká je pre neho dôležitá. Uvedomuje si aj to že nie je taký dokonalý ako ten pán a zrazu sa cíti v tejto spoločnosti menejcenný.

No Pat ho svojou nežnou láskou uistí o tom že nie je dôležitá dokonalosť. Kamaráti sa rozhodnú kúpiť si taxík a aj takýmto spôsobom si zarábať na živobytie. Robby musí prekonať rôzne úskalia tejto práce. Najprv sa pobije o miesto v rade taxíkov. Ďalej nasleduje boj o plácu a pobije sa s jedným čašníkom,lebo mu nechce dať jeho peniaze. Po istej dobe sa Pat s Robbym rozhodnú,že v lete pôjdu na dovolenku k moru. Do domčeka pri mori kde predtým mal v podnájme izbu Otto.Po krásnych dňoch,ktoré prežíva s Pat nastávajú i zdrvujúce dni. Po dlhej dobe sa u nej prejavila tuberkulóza,začne silno krvácať. Tu sa prejavuje sila priateľstva,lebo Otto je schopný urobiť čokoľvek,len aby priviezol lekára pre Pat. Ťažkú noc lekár prečká s Pat a neskôr oznámi Robertovi,že Pat bude musieť na jeseň odísť do horského sanatória. Keď je Pat schopná prevozu,vrátia sa domov. Po návrate Pat situáciu uľahčili Robertovi kamaráti,pretože sa tvárili akoby sa nič nestalo. V penzióne kde býva Robby je jedna izba prázdna a tak navrhne Pat ,aby sa tam presťahovala. Mal ju tam bližšie a mohli byť kedykoľvek spolu. S Pat si vychutnávajú chvíľky prežité spolu.Ochraňuje ju a má ju nadovšetko rád. Po lete prichádza jeseň a čas kedy má Pat odísť do sanatória.

Daždivé počasie jej odchod len urýchli. Cestujú spolu vlakom kde si Pat nájde kamarátku-Helgu Gutmannovú. Robertovi pred odchodom lekár musel objasniť,že sa môže stať,že Pat sa už nemusí vrátiť. Vo vlaku sa však jeho pochmúrne myšlienky menia na nádej. Mnohí cestujúci v tomto vlaku do sanatória cestujú každý rok a vždy sa z neho vrátia. Robert sa nakoniec zo sanatória vracia domov. Odrazu sa mu byt zdá taký prázdny a má pocit akoby Pat úplne stratil. Teraz keď už netrávi večer s Pat ide s kamarátmi zapiť smútok. Začne si uvedomovať,že bude musieť viac zarábať,pretože má iba toľko peňazí,ktoré pre Pat vystačia iba do februára. Chodí s taxíkom ,večer hráva v bare na klavíri. Situácia medzi vojnami v Nemecku sa však vyhrotila natoľko,že prebiehali rôzne štrajky kvôli hladu,chudobe. Pri jednej politickej schôdzi zastrelili Lenza a tak sa kamarátom začne pomaly,ale isto rúcať ich život. Robert a Koster v dielni nemajú takmer žiadnu prácu a tak sú donútený svojou finančnou situáciou dieľňu predať. Ich jediným svetlým bodom ich života zostáva len Karl.

Patríciin stav sa časom začne zhoršovať a tak Robert odchádza za ňou,aby bol s ňou. Keď už po čase Robert nemá peniaze,Otto sa rozhodne, že predá aj Karla. Robert sa v sanatóriu snaží Pat akýmkoľvek spôsobom rozosmiať. Spočiatku je Pat ešte celkom čulá. Dokonca spolu boli aj na plese. Prišiel však fohn. Počasie sa zhoršilo a Pat čoraz častejšie ležala v horúčkach. Nebolo ničím nezvyčajným keď v sanatóriu niekto zomrel. Robby sa vždy upokojoval,že to nebola Pat. Bála sa polnoci,lebo verila,že v túto hodinu sa zomiera. Vždy si vydýchla,lebo mala pred sebou ďaľší nový deň. Raz večer sa jej pohľad zmenil. Prichádzal tak z diaľky. Pýtala si od Roberta zrkadlo,lebo sa chcela nalíčiť. Mala vpadnuté oči a vystúpené lícne kosti. Dlho zvierala Robbymu ruku i keď už bola po smrti. Robert nevnímal nič okolo seba. Obliekol ju, uložil do svojej postele a cítil ako chladla. Robert svoj zmysel života stratil po druhý krát.

Môj názor: Autor nám pekne priblížil situáciu po vojne v Nemecku. Jeho opisy pôsobia na mňa ako na čitateľa niekedy dosť pochmúrne a beznádejne,ale taká bola situácia. U autora sa mi páči to,že svoje realistické opisy nebadane vsúva do textu a tak má dej plynulý priebeh a nezaoberá sa dlhými pasážami opisu. Autor používa zrozumiteľný jazyk,takže dielo nie je až také náročné pre čitateľa. Zobrazenie Pat v diele sa mi zdá v istých častiach diela príliš dokonalé ,idilické a málo reálne. Autor poukazuje na to ,že vojna bola zbytočná. V tomto smere s autorom súhlasím.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk