Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Nikolaj Vasilievič Gogoľ

(Ukrajina) 1.apríl 1809/4.marec 1852

Je prvým ruským realistom, kt. zobrazil veľkomestské prostredie s jeho kontrastmi. Narodil sa v ukrajinskej šlachtichej rodine, avšak jeho otec nepatril k bohatým šlachticom, no napriek tomu bol vzdelaný a venoval sa literatúre. Písal pre divadlo a sám aj režíroval ochotnícke predstavenia. Už ako dieťa hrával v otcovských inscenáciách, zásadne dievčenské role. Ako študent veľa čítal a prispieval do študentských časopisov. Presťahoval sa do Petrohradu. Vydal svoju prvú epickú báseň. Po negatívnej odozve kritikov skúpil celý náklad a následne ho spálil. Jeho najvýznamnejšie poviedky:Nevský prospekt, Portrét, Zápisky blázna spolu s prózami Nos a Plášť.

Plášť (Kepeň)

Hl.postavy:Akakij Akakijevič, Petrovič...

-Hovorí sa tu o Akakij Akakijevičovy úradníkovi (pisárovi), veľmi pozoruhodnom, nízkej postavy, krátkozrakom s plešinkou na hlave a vráskami na oboch lícach. Vyjadroval sa väčšinou predložkami, príslovkami a časticami, kt. nemali význam napr. "To je ozaj úplne oné...", za tým nič už viac nebolo, aj sám zabudol mysliac, že už všetko povedal. Práca bola tým jediným, čo poznal. Pracoval denne od rána do večera a prácu si bral aj domov, kde prepisoval spisy. Ak náhodou spisov nebolo, robil si náročky, sám pre seba, pre vlastné potešenie, kópiu, najmä ak to bol spis pozoruhodný, nie čo sa krásy slohu týka, ale preto, že bol adresovaný novej alebo významnej osobnosti. Raz však zistil, keď sa vracal domov, že má na plášti dieru. Išiel teda za krajčírom Petrovičom, kt. mal škulavé oko a rapiny po celej tvári.

"Ja totiž oné, Petrovič... tuto kepeň, súkno... vidíš všade je ešte na iných miestach dosť pevné, trošku sa zaprášilo a vyzerá ako staré, ale ono je nové, len tu na jednom mieste je trošičku tento... na chrbte a ešte tuto na jednom pleci sa trošku pošúchalo a ešte na tomto pleci trošku vidíš. Nič viac. Nebude s tým veľa práce...", ale Petrovič mu povedal, že plášť je moc starý a látka je už moc zchátralá, že to jednoducho zašiť nepôjde.

Akakij si teda musel kúpiť nový, ale naň nemal. Preto skoro pol roka šetril, moc nejedol, večer ani nesvietil, chodil stále v rovnakých šatách, aby si nakoniec mohol kúpiť nový plášť, kt. stál 80 rubľov. Z plášťa bol nadšený a bol naňho aj hrdý. V práci ho na oslavu nového plášťa pozvali na hostinu. Akakij tam teda šiel, ale ho to tam vôbec nebavilo a skoro odišiel. Cestou domov ho ale niekto prepadol a plášť mu ukradol. Rozčúlený Akakij vtrhol na druhý deň ráno ku generálovi, aby s tým niečo urobil. Generál mu ale vynadal, že nevie čo sa patrí a vyhodil ho. Akakij teda chodil bez plášťa a o chvíľu dostal zápal plúc a zomrel. Od tej chvíle straší jeho duch v novom plášti pri Obuchvova mosta. (V tejto poviedke kritizuje ťažké podmienky poctivých, pracovitých ľudí, kt. sa nedokážu brániť).


Nos

Hl. postavy: Kovaljov, Jakovlevič...

-Je to taký absurdný príbeh, v ktorom sa prísediaci Kovaljov jedného dňa zobudí a zistí, že nemá nos. Vydá sa po ňom pátrať. Premýšlal, ako sa mu niečo takéto mohlo stať, potom vyšiel na ulicu a uvidel ho v prestrojení za štátneho radcu. Nos mu ale ušiel a tak sa kovaljov rozhodol ísť na komisárstvo, aby po nose vyhlásili pátranie. Nos sa nakoniec našiel, ale nešiel dať späť. Ani doktori mu nepomohli. A tak išiel zdrtený Kovaljov spať opäť bez nosa, ale keď ráno vstal, bol nos zasa na svojom mieste.


Bláznove zápisky (denník)

Hl. postavy: Aksentij Ivanovič, Sophie, Meggi(pes)...

Denník psychicky nemocného človeka, nevýznamného úradníčka, kt. sa zamiluje do dcéry (Sophie) svojho nadriadeného. Vzhľadom k svojmu postaveniu nemá samozrejme na úspech sebemenší nárok. Zisťuje, že jeho vyvolená sa má vydať za dôstojníka a aj v novinách sa dočíta, že v Španielsku nemajú kraľa. Nakoniec ho napadne, že tým králom je on, skoro tomu uverí a skončí v blázinci.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk