Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Ján Kalinčiak Reštavrácia

Žáner: povesť

Čas a prostredie deja: dej sa odohráva v Uhorsku - konkrétne v Záhorskej stolici, na konci 19.storočia.

Kompozícia: Reštavrácia vznikla na základe spomienok, v ktorom vyrastal. Podarilo sa mu v nej zobraziť svet zanikajúcej triedy a na úrovni humoru a irónie zachovať k nej kritický postoj. Satirickým a humorným spôsobom zachytáva voľby vicišpána, svet zemianstva vykresľuje z pohľadu mladej buržoáznej generácie.

Postavy a vzťahy:

 • Adam Bešeňovský- vicišpán, je lakomý aj keď má pomôcť vlastnej rodine čo sa mu vráti pri voľbách.
 • Anna (Anuľka ) Bešeňovská  - dcéra Adama Bešeňovského a sesternica Štefana levického.
 • Ondrej Levický -švagor Adama Bešeňovského a strýc Štefana Levického, je veľmi prefíkaný ale aj prajný a dobrý a hlavne štedrý.
 • Štefan Levický - synovec Adama Bešeňovského a Ondreja Levického, je chudobný ale zato šikovný.
 • Peter Barina - zástanca Jána Potockého, je veľmi prefíkaný a múdry.
 • Matiáš Bešeňovský - kmotor Petra Barinu, zástanca Adama Bešeňovského, má dobré meno u zemanov no má vždy málo peňazí a pre mešec dukátov spraví čokoľvek.
 • Ján Potocký - vicišpán, je prajný a váži si aj chudobných zemanov a to aj keď nie je pred voľbami.
 • Ondrej Želinský - gróf.

Charakteristika hlavných postáv:

Ondrej Levický: múdry,  prešibaný ako líška, odvážny a má cit pre povinnosť. Vďaka tomuto citu sa nakoniec Štefan stane vicišpánom a zároveň prvým levickým na tomto poste.  Okrem iného to bol starý a unavený človek, mal bohaté advokátske skúsenosti a ako každý Levický bol nesmierne hrdý na svoju rodinu.

Adam Bešeňovský: je jeden z kandidátov na nového vicišpána, a zároveň je starý vicišpán je to človek lakomý, sebecký a skúpy, ale vie byť aj milý a dobrý, keď uvidí mešec plný peňazí. Svojej rodine, ktorou boli Levický nedal ani groš, ale keď išlo o miesto vicišpána hneď bol z neho dobrý a pomoci chtivý človek.

Štefan Levický: mladý a sveta neskúsený muž, ktorý si zjavne neuvedomuje o čo v reštavrácii ide. Ale je tiež láskavý, milý a dobrý, a hlavne zamilovaný do Anuľky. Ona jeho city opätuje. K múdrosti mu nepomohli ani dve školy, ktoré vychodil a jeho matka (A. Bešeňovského sestra) so strýkom z toho nie sú práve nadšený.

Matiáš Bešeňovský: ľahko zmanipulovateľný človek, pre ktorého sú najväčším bohatstvom v živote peniaze a nič iné.

Ján Potocký: druhý vicišpán kandidujúci na post prvého vicišpána. Je milý a prajný, nesnaží sa zbohatnúť na úkor iných. Keď je človek v núdzi ochotne pomôže a skromne prijíma chvály a vďaky. Pravý opak Adama Bešeňovského.

Peter Barina: oddaný Potockovcom a veľmi úspešný nahovárač neschopný zrady.

Gróf Želinský : je mladý, bohatý, namyslený človek. Nedá dopustiť na svoj rod.

Má rád Anuľku, ktorú si chce aj zobrať za ženu.

Zámer autora a prínos diela:

 • autor tu vyjadril mravné problémy vtedajšej doby - chamtivosť, sebectvo, odplácanie,
 • boj o moc v stolici medzi rodinami Potockých a Bešeňovských a konflikty medzi jednotlivými postavami rodín. Títo na získanie hlasov a vyhratie vo voľbách používali  svoje volebné taktiky.

BOJ O MOC x HRANICE SLUŠNOSTI

 • každý sa chce stať vicišpánom, ale za cenu podvodov,únosov, podfukov, fígľov a podplácania, čo nemá nič spoločné so slušnosťou.
 • na druhej strane sa autor snaží vykresliť komicky pôsobiace konanie zemanov počas aj pred reštavráciou .  

Obsah:

V Radošovciach vrcholia prípravy na reštavráciu a dve súperiace rodiny sa snažia získať čo najviac zemanov na svoju stranu. Rodina Potockovcov sa snaží presadiť aby aj zemania platili porcie a mýto a na druhej strane ich oponenti Bešeňovskovci sú konzervatívni a nechcú pripustiť, aby zeman musel platiť. Adam Bešeňovský usporadúva veľkú hostinu pre zemanov a to aj pre tých, ktorí nie sú na jeho strane. Matiáš B. vie, že im klesla podpora zemanov a preto privedie Petra Barinu na hostinu a snaží sa ho podplatiť, lebo Peter Barina je chýrečný navrávač a presvedčil už mnoho zemanov, aby pri reštavrácii volili stránku Potockého. No na oslave sa prihodí niečo nevídané. Adam B. sľúbil svoju dcéru Annu grófovi Želinskému ak ho podporí pri voľbách, no Anička má rada Štefana Levického a dáva to na oslave očividne najavo. Zemania od Potockovcov začnú Adama podpichovať tak nepríjemne, až to Adam nevydrží a sľúbi, že keď sa Štefan vicišpánom stane, dá jemu a svojej dcére požehnanie na svadbu. To sa nepáči grófovi Želinskému a tak musí Adam zachraňovať situáciu a posiela Aničku do Prešporka k tete, aby ju odlúčil od Štefana. Keď sa lúči Anna so Štefanom, tak mu navrhne aby prehovoril Ondreja Levického, nech ho spraví vicišpánom, aby sa mohli vziať. Adam B. pošle Štefana k Ondrejovi Levickému aby urovnal spor, ktorý vznikol na hostine predošlého dňa. No Ondrej vyrukuje na Štefana s niečím neslýchaným.

Navrhne mu, že mu pomôže stať sa vicišpánom a to preto, lebo nie je spokojný ako Adam B. stále vodí za nos Levickovcov. Nakáže Štefanovi aby sa vrátil k Adamovi a tváril sa, že je všetko v poriadku a on že pôjde za Jankom Potockým a skúsi sa s ním dohodnúť. Keď príde Ondrej L. za Jankom P. s takýmto nečakaným návrhom najprv ho odmietne, ale nakoniec sa dohodnú, že pôjdu spolu tajne do volieb a že premôžu súpera lsťou. Ondrej je veľmi dôsledný a má už vymyslený plán ako vyhrať stoličné voľby. Ako prvé nakáže Ondrej Levický Jankovi Potockému podplatiť Matiáša Bešeňovského lebo on má silné a nebezpečné reči ktorými by mohol nalákať mnoho zemanov na stranu Adama Bešeňovského.

Potocký teda pošle za Matiášom Barinu lebo ten ho dobre pozná. Barina poriadne Matiáša podplatil a ten prešiel na stranu Potockého, no táto udalosť sa rýchlo rozniesla a keď videl Adam B. ako Matiáš usilovne zháňa hlasy pre Potockého neváhal a zaplatil mu ešte viac, aby sa vrátil na jeho stranu. Matiáš tak urobil pod podmienkou, že Adam povie, že neprestúpil ale len skúšal vernosť zemanov Adamovi B. a tak napravil aj jeho povesť. Adam šiel osobne za Ondrejom L. aby sa udobrili ale ten ho schladil a povedal mu, že prestúpil aj z celou rodinou na stranu Potockého. Adam bol nahnevaný ale nepodarilo sa mu prehovoriť Ondreja ani po dobrom ani po zlom. Keď Ondrej zistil, že Matiáš ich oklamal, bol naňho nahnevaný a rozhodol sa mu pomstiť fígľom. Po dôkladnom naplánovaní sa na ceste stretli dva vozy so zemanmi. Jedni boli zástanci Adama Bešeňovského a druhí Janka Potockého. Potockovskí zemani vyprovokovali bitku a vo veľkej trme-vrme odvliekol Barina Matiáša na okraj cesty. Zrazu sa objavil voz s Jánom Mikovičom ktorý bitku zastavil a odviedol oba vozy preč.

Barina s Matiášom zostali v priekope lebo sa na nich zabudlo, no za chvíľu prišiel iný voz s maskovanými mužmi, ktorí im zaviazali oči a odviezli ich niekam do jaskyne. Tu obvinil nejaký zvlástny súd Matiáša z krivoprísažníctva a z toho, že prestúpil od Bešeňovského k Potockému a späť. Matiáš sa strašne bál, lebo si uvedomoval svoju vinu. Súd ho odsúdil na trest smrti no Barina tento súd odprosil, nech nechajú Matiáša žiť, že on sa zaňho zaručí ale pod podmienkou, že nepôjde proti Potockému. Sudca súhlasil a vymeral mu nižší trest na 11 palíc po krížoch. Sudca prikázal Barinovi aby sledoval Matiáša a keď ten poruší sľub má naňho kričať „ vykričím „ aby si spomenul na tento súd a na svoju prísahu. Znova im zaviazali oči a odviezli ich na miesto, kde ich našli. Matiáš bol taký utrápený, že mu Barina musel pomôcť dôjsť domov.

Deň pred reštavráciou pozvali obe rodiny svojich verných zemanov na hostinu. V deň volieb Janko Streleň, ktorý tvrdil, že je na strane Adama B. ale klamal, odlákal mnoho zemanov k cirkusu a zdržal ich tam tak dlho že zabudli ísť voliť. Druhá časť zástancov Adama B. zaspala na vozoch cestou k voľbám a podplatený hajdúch ich odviezol ďaleko od miesta volieb. Tretiu časť zemanov zadržal na moste cez rieku tiež podplatený žid a to tak, že zavrel závoru a pýtal od zemanov mýto ale tí odmietli platiť, lebo by to bola pre nich urážka na cti a taktiež nestihli prísť načas k voľbám. Tak vyhral voľby Janko Potocký ktorý sa stal 1. vicišpánom a Štefan Levický sa stal 2. vicišpán. Adama B. spravili Potockovci konziliárom, aby sa na nich nehneval. Adam sa udobril aj s Potockým aj s Levickým a Štefanovi dal za ženu svoju dcéru Annu.   


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk