Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Ernest Hemingway - Starec a more

POSTAVY:
Santiago – starý rybár
Manolin – chlapec, Santiagov priateľ
Velryba

Dej: " Bol už starý, vzchádzal sám na loďke na lov do Golfského prúdu a teraz tomu bolo už osemdesiat štyri dní čo nechytil jedinú rybku. "
Tieto strohé slová, typické pre Hemigwaya, začínajú svetoznáme dielo " Starec a more ". Uprostred mohutného Golfského prúdu sa nám pred očami objavuje obraz starého, osamelého rybára Santiaga, na starej, ošarpanej loďke. Je odhodlaný popasovať sa so silami prírody, s majestátnym oceánom i krutými, pažravými žralokmi. A hlavne je odhodlaný nevzdať sa. O jeho obdivuhodnej húževnatosti svedčí už sama skutočnosť, aj napriek tomu, že už 84 dní nechytil žiadnu rybu, stále znova a znova vychádza na more a je odhodlaný pokračovať.

Do štyridsiateho dňa chodieval na rybolov spolu s malým chlapcom Manolinom. V osemdesiaty piaty deň sa vydal na lov sám, tento deň mal byť dňom rozhodnutia o jeho ďalšom osude, o tom či je schopný ešte víťaziť nad starobou. A práve v tento deň, keď bol na love sám, ulovil veľmi ďaleko na mori najväčšiu rybu akú kedy chytil. Vedel, že ak ju dopraví domov, dlho nebude trpieť núdzu. Na rybu sa vrhli žraloky a aj napriek odvážnemu a urputnému boju dovlečie do prístavu len ohlodanú kostru. Tu vyrastá otázka načo sa vlastne toľko snažil, veď aj tak utrpel porážku. Starec Santiago utrpel porážku, ale súčasne aj zvíťazil. Zvíťazil sám nad sebou, zvíťazil svojou pevnou vôľou a vytrvalosťou. Dokázal, že je ešte stále schopný bojovať a víťaziť s prírodou a jej nástrahami. Tým, že sa nevzdal potvrdil svoju ľudskú hodnotu, avšak budúcnosť patrí mladému chlapcovi.
Témou diela sú životné osudy starého rybára Santiaga, ako symbolu všetkých ľudí .
Ideou je hlavná myšlienka : " Človeka možno poraziť, nie však zničiť. "

Ako vznikla novela " Starec a more " :
Hemigway sa dozvedel o príbehu, ktorý sa odohral v rybárskej osade Cajemara neďaleko Havany. Najprv napísal iba črtu " Na modrej vodnej hladine " a uverejnil ju ešte pred II. svetovou vojnou. Koniec tejto črty sa líši od konca novely. V novinovej črte je starý rybár zničený žiaľom: " Keď ho ostaný našli, starec plakal, pološialený od straty, čo ho postihla a žraloky ešte stále plávali okolo jeho člna. "

Novela " Starec a more " je umeleckým spracovaním istej príhody, lenže je zovšeobecnená do nadčasového symbolu odvekého ľudského zápasu, v ktorom sa prejavuje nezdolateľnosť a rýdzi charakter človeka.
Hemigway písal príhodu veľmi rýchlo, za krátky čas bola hotová. Pôvodne ju chcel napísať vtedy, keď sa stala, no nevedel nič o rybárskej osade. O trinásť rokov neskôr, keď začal písať, o obyvateľoch vedel všetko. Všetko o ich živote, o tom, čo milujú a čo nenávidia, čo pre nich má a čo nemá zmysel.
Je tu vynechané všetko, čo nebolo potrebné na sprostredkovanie istej skúsenosti.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk