Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Martin Kukučín Rysavá jalovica

Vydavateľstvo Interpopulart Slovakia
Edícia Populart
Bratislava 1996
prvé vydanie
34 strán


Niečo o autorovi knihy:
Martin Kukučín, vlastným menom MUDr. Matej Bencúr, sa narodil roku 1860 a zomrel roku 1928. Medzi jeho ďalšie známe diela patria Dies Irae, Rysavá jalovica, Dom v stráni a Mať volá. Zaujímavosťou je, že autor písal svojím tajným jazykom a tak sú doteraz niektoré jeho diela nepreložené.

Členenie knihy:
Dielo sa delí na sedem kapitol.

Obsah knihy:
Poviedka Rysavá jalovica rozpráva príbeh Adama Krta - kapčiara z Adamoviec odohrávajúci sa v zime. Ako už názov hovorí, hlavnou témou knihy je jalovica, ktorú kúpiť Adama pošle jeho žena - Eva. Okrem tej má kúpiť i iné drobnosti potrebné do domácnosti.
V prvej kapitole autor opisuje Krtovu cestu na jarmok konaný v Mrhanove a jeho vzťah k peniazom. V druhej píše o čudesnej udalosti, ktorá sa stala jedného dňa, keď hlava mesta Mrhanova mala obar. Keďže richtár nestíhal dorobiť večeru pre celý magistrát, povedal hlásnikovi, riaditeľovi Mrhanovských vežových hodín, aby na nich posunul ručičky o dve hodiny dozadu. V kapitole taktiež zachytáva stretnutie s predajcom – Šmálkom, ktorý mu ponúkal falošne omladnutú jalovicu. Adam ju takmer kúpil, no potom nastali nezhody v premene grajciarov na rímske. V tretej kapitole Adam nakupuje spomínané drobnôstky a autor odhaľuje príčinu už dvojročného sporu Adama Krta a jeho suseda – Adama Trnku. Štvrtá kapitola opisuje pomerenie medzi susedmi a predaj Trnkovej tučnej a rysavej jalovice Krtovi. V piatej kapitole idú už susedkovia domov a spriadajú plány, ako budú svoje Evy klamať. No tu narazia na problém. Jalovica zmizla! Kmotrovia sa pokúšali jalovicu nájsť, ale márne. Tej nikde nebolo. Dokonca išli i za richtárom pre jarmok, pretože Adam Krt chcel naspäť svoje peniaze, ktoré vyplatil susedovi za jalovicu. No ani ten im nepomohol a tak sa mier opäť zmenil na hádku. V šiestej kapitole autor opisuje Krtovu chvíľami až nebezpečnú cestu z jarmoku domov. Keďže bol poriadne spitý, neraz sa stalo, že ho zachránila iba čugaňa. Potom nevie nájsť svoj dom. Keď sa mu to konečne podarilo, po inventúre nákupu, z ktorého zostala iba naozaj nepekná kôpka, pred ženou, posledné, čo v ten deň urobil bolo, že si ľahol na lavicu. A spal. V poslednej – siedmej kapitole Adama žena po dosť zúrivom dialógu vyhodí z domu a náš milý Krt sa niekde zatúla – nikto nevie kam.

Onedlho príde Adam Trnka a privedie jalovicu, ktorú zobrala domov jeho žena v domnení, že jalovička je samozrejme jej a nevedela, že medzičasom už zmenila svojho majiteľa. Po vyrozprávaní celého príbehu Adamom Trnkom Eve Krtovej sa spolu uzmieria a keďže Krt sa stále nevrátil, kmotor ho išiel hľadať. Prvé dni hľadania nepriniesli žiadne úspechy; ba po dedine sa už rozprávalo, že Krta čerti vzali.
Ale čo by to bol za príbeh, keby sa neskončil happyendom? Adam Trnka svojho suseda doviedol až odkadiaľsi, ako sám hovorí, z Trantárie. Za chvíľu o tom vedela už celá dedina. No Krt nebol v Trantárii, ale zarábal prepité peniaze na píle hodný kus od obce. A tak Eva nemusela smútiť, pretože Štedrý deň nestrávila sama, ale so svojím, ako sa teraz už ukázalo milovaným mužom Adamom Krtom.

Citát z knihy:
„Oj, ja nepadnem. Adam, pozor na ľade; Krt, pozor, aby si nepadol! A ty, čugaňa, drž. Tak, tak, tak! No – už som tu, už som na podstene. Pozrimeže, čo tá Eva robí. Prečo tak dlho svieti? Potichu, len oblôčkom kuknime, aby nás nezbadala. Aha, aha, ako si sedí a pradie. Ach, moje nebožiatko, ono mi pradie. Ale to nie je moja Eva. Nech som Kubo – nie! Krt, krt, kde sú ti okále, že si ju hneď nespoznal? Bože, strigy mi vzali Evu a miesto nej túto špatu dali!“

Môj názor na knihu:
Kukučínov „láskavý humor“ sa mi naozaj veľmi zapáčil. Autor podal príbeh naozaj vynikajúco a o spomínaný humor v poviedke nebola núdza. Až do jej posledného momentu udržiava čitateľa v napätí. No všetko nakoniec dobre dopadne – veď ako ináč by aj mohlo?.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk