Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Martin Kukučín Rysavá jalovica

O autorovi:
Martin Kukučín, vlastným menom MUDr. Matej Bencúr sa narodil v Jasenovej na Orave. Študoval v Revúcej a Martine na gymnáziu, neskôr na učiteľskom ústave v Kláštore pod Znievom. Pôsobil ako učiteľ vo svojom rodisku. Študeoval medicínu v Prahe a ako lekár pôsobil v Selciach na ostrove Brač. Medzi jeho najznámejšie diela patria: Dies Irae, Dom v stráni, Mať volá, pred skúškou, Do školy, Mladé letá.

Obsah:
Adam Krt je kapčiar z Adamoviec malej postavy, s krivou nohou, veľkým nosom, je bez zubov a so sebou vždy nosí veľkú čugaňu. Pred sviatkami sa vyberá na trh do Mrhanova predávať kapce a za utŕžené peniaze kúpiť všetko potrebné. Jeho žena mu dala päťdesiat zlatých, že má kúpiť kravu. Na jarmoku všetky kapce predá a pokúpi, čo treba. Svojej žene kúpi srdce a marcipány. Chystá sa kúpiť kravu od predavača Šmálka. Ten ho chce podviesť, ale Adam Krt to odhalí. Krt nanešťastie predtým zaplatil oldomáš a tak utratí dva rímske. Vracia sa teda z Mrhanova do Adamoviec. Cestou späť uvidí svojho duchovného kmotra Trnku ako ťahá so sebou rysavú jalovicu. Po dlhom váhaní sa mu prihovorí. Pýta sa ho, odkiaľ má tú jalovicu. Zatiahne Trnku do hostinca. Jalovicu uviažu o obločnicu. V hostinci sa udobria a dohodnú sa na predaji jalovice. Dohodnú sa na tridsiatich troch zlatkách. Krt zaplatí za jalovicu a tri rímske za oldomáš. Trnkova žena sa tiež vracia z jarmoku a uvidí mužovu jalovicu. Vojde dnu, zbadá muža a Krta ako pijú. Nahnevaná odíde. Neskoršie vyjdu von a jalovice nikde. Hľadali ju v celom Mrhanove, ale nikde nič. Znovu sa pohádajú, lebo Trnka nechce vrátiť Krtovi peniaze. Cestou späť idú každý osamote. Krt opitý, keď prechádza cez krovie, natrafí na (v jeho mysli) mátohu a skryje sa do bútľavej vŕby. Mátoha príde k vŕbe a Krt ju veľkou čugaňou ovalí. Bol to pes, ktorý mal na hlave sud. Teda Adam ho od sudu oslobodil. Konečne príde do Adamoviec. Je noc a starý Krt nevie nájsť svoj dom. Konečne ho nájde. Jeho žena je nahnevaná, lebo všetky veci, čo kúpil, porozbíjal. Obaja zaspali na stole. Ráno sa ho žena pýta na peniaze. Muž jej ich ukáže a napočíta o tridsaťšesť zlatiek menej. Povie jej, že jedna je za veci a ostatné za jalovicu. Ďalej sa ho pýta, kde je jalovica. Odpovie, že zhynula. Vyženie ho hľadať ju. Na obed prídu Trnkovci a dovedú jalovicu. Vysvetľujú, že ju zobrala Trnková spred hostinca, keď bola nahnevaná. Trnka ide hľadať Krta. Krtová celé dni iba plače za Adamom. Dlho ho nemohol nájsť. Až pred Vianocami ho dovedie domov.

Vtedy, keď ho vyhnala, našiel si prácu na píle. Ďalšie dni mu šla robota ako po masle, lebo mal štyri voly a veľa oviec. A tak sa šťastne skončil príbeh Adama a Evy Krtovcov.

Výpisky najkrajších myšlienok:
„Preto žite tak, ako náš drahý Adam Krt po mrhanovskom jarmoku, a sami na sebe skúsite, že je to svätá pravda.“

Vlastné názory:
Podľa mňa sa Adam Krt moc opíjal. Páčilo sa mi, že neskôr prisahal, že nebude už viac piť. Nepáčilo sa mi, že Krtová vyhnala Krta z domu.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk