Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Antoine de Saint Exupéry - Malý princ

Antoine de Saint Exupéry - Malý princ

Vydavateľstvo: Mladé letá
Rok vydania: 1997
Počet strán: 95

Hlavné postavy: letec (autor), Malý princ.
Vedľajšie postavy: líška, had, kráľ, márnivec, pijan, biznismen, lampár, zemepisec, výhybkár, obchodník.

Dej:
V čase, keď bol pilot ešte šesťročným chlapcom, videl v knihe obrázok veľhada kráľovského, ako požiera svoju obeť. Inšpiroval sa týmto obrázkom a nakreslil veľhada so slonom vo vnútri. Ukázal to dospelým, ale tí ho nepochopili. Musel im preto nakresliť aj vnútrajšok toho hada. Dospelý mu povedali, aby nemyslel na hlúposti a aby sa namiesto kreslenia venoval radšej škole. Preto sa vzdal svojej maliarskej kariéry a stal sa letcom. Vždy vo svojom živote, keď sa mu niekto zdal trochu bystrejší, ukázal mu tú kresbu a vždy počul tú istú odpoveď: „To je klobúk". A tak sa rozprávač prispôsobil jeho chápavosti - rozprávali o bridži, o golfe, o politike a o kravatách. Jedného dňa pri prelete nad púšťou sa pilotovi pokazilo lietadlo a musel pristáť na púšti v Afrike.
Na druhý deň sa tam objavil chlapec - Malý princ, ktorý pochopil aj jeho kresbu veľhada. Chcel, aby mu nakreslil ovečku. Pilot mu ju nakreslil, lenže princovi sa nepáčila. Tak mu nakreslil debničku a povedal, že v nej je ovečka. A bol prekvapený, keď malý chlapček zareagoval, že presne takú chcel. Malý princ sa spýtal, či ovečky obhrýzajú kríky. Letec odpovedal, že áno. ,, Aj baobaby? " opýtal sa ešte raz malý princ. Na to mu letec odpovedal rovnako. Malý princ sa ho pýtal preto, lebo na jeho planéte rastú dobré aj zlé rastliny, no a baobaby boli tie zlé a chcel, aby mu ovečka pomohla s klčovaním. Chlapec mu rozprával o svojej planéte B 612. Porozprával mu, ako každé ráno musí upratať svoju planétu - vytrhať baobaby, povymetať sopky. Povedal mu aj o svojom kvietku - ruži, ktorá je nežná, no namyslená. Hoci ju chcel mať naozaj rád, čoskoro o nej zapochyboval. Potom uznal, že bol primladý, aby ju vedel mať rád.
Malý princ odišiel zo svojej planéty, keď sa sťahovali divé vtáky. Na prvej planéte stretol kráľa. Bol to múdry kráľ, ale nemal poddaných. Kráľ ho chcel urobiť ministrom, ale malý princ to odmietol, pretože by nemal komu ministrovať. Pobral sa preč. Na druhej planéte býval márnivec. Chcel, aby mu malý princ tlieskal, ale princa to prestalo baviť a tak šiel preč. Na ďalšej planéte býval pijan, ktorý pil preto, lebo sa hanbil, že pije. Princ mu nevedel pomôcť a odišiel. Štvrtá planéta patrila biznizmenovi, ktorý vlastnil všetky hviezdy. Celý deň preratúval koľko má hviezd. Keď mu princ povedal, že nieje pre hviezdy osožný, ostal nemý. Na piatej planéte býval lampár. Stále zhasínal a zasvecoval svetlo. Lampár princovi vysvetlil, že kedysi to bolo inak. Mal čas si pospať, ale teraz sa planéta krúti čoraz rýchlejšie. Lampár bol verný príkazu, a tak mu malý princ nevedel pomôcť. Šiesta planéta bola desaťkrát väčšia. Býval na nej starý pán - zemepisec. Vysvetlil malému princovi, čo robí a kto je to cestovateľ. Potom mu doporučil ísť na planétu Zem, pretože má dobrú povesť.

Teda išiel na Zem. Na Zemi stretol hada, porozprával sa s ním o ľuďoch. Potom stretol kvetinu, ktorá mu nevedela povedať, kde sú ľudia. Vystúpil na veľký vrch, kde počul ozvenu. Princ prišiel do záhrady plnej ruží. Pritom si spomenul na svoju kvetinu. Neskôr stretol líšku. Musel si ju skrotiť, aby sa mohli spolu priateliť. Líška mu rozpráva, aký má ona jednotvárny život. Líška mu poradila, aby sa išiel ešte raz pozrieť na ruže. Pochopil, že jeho kvetina je jediná na svete. Rozlúčil sa s líškou a ona mu darovala tajomstvo. Stretol sa s výhybkárom. On mu vysvetlil, ako je to s vlakmi. Potom stretol obchodníka, ktorý predával vylepšené pilulky proti smädu, ktoré šetria 53 minút za týždeň. Po ôsmych dňoch im došli zásoby vody, a tak sa ju vybrali hľadať. Po dlhom hľadaní ju našli. Malý princ poprosil letca, aby mu nakreslil pre ovečku ešte náhubok, aby nezožrala jeho kvetinu. Pilot sa potom vrátil k lietadlu, aby ho mohol opraviť, ale Malý princ ostal pri studničke. Keď sa pilot na druhý deň vrátil k studničke, našiel Malého princa ako sa rozpráva s hadom. Odohnal ho a chytil bledého Malého princa za ruku. Povedal mu, že sa mu podarilo opraviť lietadlo, a že sa vracia domov. Malý princ povedal, že aj on ide dnes domov, ale že to má oveľa ťažšie. Povedal pilotovi, aby si naňho spomenul vždy, keď sa pozrie na hviezdy. Okolo nohy Malého princa sa objavil žltý záblesk. Bol to had a Malého princa uštipol. Chlapec začal pomaly a ticho padať. Malý princ sa vrátil na svoju planétu. O šesť rokov po tom pilot premýšľal, čo sa s Malým princom stalo. Robil si starosti, či jeho ružu nezjedla ovečka, lebo k náhubku, čo kreslil zabudol pripojiť kožený remienok. Vedel však, že pre žiadneho dospelého to nie je také dôležité ako pre neho.

Citáty:
"Môžem ti jedného dňa pomôcť, ak sa ti bude priveľmi cnieť za tvojou planétou. Ja môžem…" ( str. 59)

"Aká čudná planéta! - pomyslel si. - Je celá vyprahnutá a celá zašpicatená a celá slaná. A ľudia nemajú predstavivosť. Opakujú, čo sa im povie …" ( str. 60)

"No ak si ma skrotíš, budeme jeden druhého potrebovať. Budeš pre mňa jediný na svete. A ja budem pre teba jediná na svete …" ( str. 64)

"Ty budeš navždy zodpovedný za všetko, čo si skrotíš." ( str. 69)

„Len deti vedia, čo hľadajú" ( str. 71)

„Ľudia u vás pestujú päťtisíc ruží v jedinej záhrade … a nenachádzajú v nej to, čo hľadajú." (str. 77)

„To, čo je dôležité, je neviditeľné …" ( str. 83).

Hodnotenie:
Páčila sa mi celková myšlienka tejto knižky a páči sa mi aj myšlienka Antona Hykisha o knihe: “ Svet má ešte nádej, keď budú deti čítať Malého princa.“


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk